Bakıda və Şuşada “Rəqəmsal Yaradıcı Həftəsonu” (Digital Creative Weekend) layihəsi həyata keçirilir
Xəbər verdiyimiz kimi, 31 may – 3 iyun tarixlərində Bakıda və Şuşada “Rəqəmsal Yaradıcı Həftəsonu” (Digital Creative Weekend) layihəsi həyata keçirilir.
Layihə çərçivəsində iynunun 1-də Bakı Kristal Zalında Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə genişmiqyaslı oyun festivalı – “Gamesummit - 2024” festivalının açılış mərasimi olub.
Mədəniyyət nazirinin müavini Səadət Yusifova çıxış edərək iştirakçıları salamlayıb. Diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan rəngarəng incəsənəti və yenilikçi ruhu ilə tanınır: "Muğam musiqisinin qədim melodiyalarından Bakı şəhərinin heyranedici memarlığına qədər Azərbaycanın mədəni mozaikası həm qədim, həm də müxtəlifdir. Ölkəmizin inkişafında yaradıcılıq və innovasiyanın əhəmiyyətli rolu var. Möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyev bu barədə demişdir: "Azərbaycanın gələcəyi zəngin mədəni irsimizi qoruyaraq yenilik etmək və qlobal texnoloji landşafta inteqrasiya etmək bacarığındadır". Bu konsepsiya "Gamesummit"in mahiyyətini mükəmməl şəkildə əks etdirir, burada ənənə və yenilik bir araya gəlir. Festival rəqəmsal incəsənət və əyləncəyə həvəsli olanlar üçün yaradıcılıq, innovasiya və texnologiyanın sonsuz imkanlarının təntənəsidir. İstedadların yetişdirilməsi və rəqəmsal sənətlərin təşviqi üçün təşəbbüslər dövlətimizin mədəniyyət siyasətində xüsusi yer tutur. Bütün bu fəaliyyətlər 2022–2026-cı illər üçün Sosial-iqtisadi İnkişaf Strategiyasına uyğun olaraq həyata keçirilir ki, bu da yaradıcı sənayelərin inkişafını təşviq edir və bu sahədə yeni yaradıcı bizneslərin yaranmasına kömək edir".
Nazir müavini çıxışında tədbirin ərsəyə gəlməsində əməyi olan təşkilatçılara, sponsorlara və könüllülərə təşəkkür edərək iştirakçıları və qonaqları təntənəli və kəşfli atmosferdə tam iştirak etməyə çağırıb. "Oyun texnologiyasında ən son yenilikləri araşdırın, interaktiv zonalarda iştirak edin və mövcud olan şəbəkələşmə imkanlarından faydalanın", - deyə səslənib. Vurğulayıb ki, tədbir yalnız əyləncə haqqında deyil, bu, cəmiyyət haqqında, insanları bir araya gətirmək, yeni ideyalara impuls vermək barədədir. Bu, sənətkarların, tərtibatçıların və həvəskarların əməkdaşlıq edə, işlərini paylaşa və bir-birilərini ilhamlandıra biləcəkləri bir yerdir.
Daha sonra açılış mərasimi konsert proqramı və təqdimatlarla davam edib. Oyun sammiti 3500-dən çox kompüter oyunu həvəskarını, oyun tərtibatçısını və şirkətləri, icmaları, İT startapları, eləcə də müxtəlif dövlət qurumlarının nümayəndələrini bir araya gətirib.
Festivalın ilk günü 5 trek olmaqla texnologiya, innovasiya və yaradıcı sənayelər, texnologiya, kənd təsərrüfatı və ətraf mühit və s. sahələri əhatə edən mühazirələr dinlənilib. Müxtəlif şirkətlərin pavilyonlarında təqdimatlar və eləcə də müsabiqə oyunları, yeni yaradılan oyunların təqdimatı baş tutub.
Qeyd edək ki, festival çərçivəsində yerli ekspertlərin iştirakı ilə beynəlxalq biznes konfrans, yerli şirkətlər arasında ən yaxşı kompüter oyunu üzrə müsabiqə, həmçinin “Yaradıcı” brendi, rəqəmsal incəsənət, animasiya və digər sərgi pavilyonlarının yaradılması nəzərdə tutulub. Müxtəlif interaktiv əyləncələr – arkad maşınları, VR zonası və müstəqil yerli tərtibatçıların oyunlarının nümayişi də olacaq. Oyun sammitində “e-Sports” kateqoriyası üzrə müxtəlif yarışmalar, “Cosplay” (xüsusi personajların həvəskarlar tərəfindən nümayiş etdirilməsi), “K-pop” (Koreya pop musiqisi) rəqsləri və musiqili çıxışlar, həmçinin “AzDimension” studiyası tərəfindən həmin günədək elan olunmamış oyunlar təqdim ediləcək. “Gamesummit” oyun texnologiyası sahəsində ən son nailiyyətlərini nümayiş etdirmək, müstəqil oyun tərtibatçılarına istedadlarını üzə çıxartmaq və peşəkar oyunçularla əlaqə qurmaq üçün platforma rolunu oynayacaq.

Как уже сообщалось, в Баку и Шуше с 31 мая по 3 июня реализуется проект «Выходные цифрового творчества» («Digital Creative Weekend»).
В рамках проекта 1 июня в Бакинском кристалл холле (Baku Crystal Hall) при поддержке Министерства культуры состоялась церемония открытия масштабного игрового фестиваля –«Гейм саммит – 2024» («Gamesummit – 2024»).
Заместитель министра культуры Саадат Юсифова выступила с речью и поприветствовала участников. Она отметила, что Азербайджан известен своим красочным искусством и новаторским духом: «От древних мелодий музыки мугам до удивительной архитектуры Баку культурная мозаика Азербайджана одновременно древняя и разнообразная. Творчество и инновации играют важную роль в развитии нашей страны. Наш уважаемый Президент господин Ильхам Алиев сказал по этому поводу: «Будущее Азербайджана заключается в способности внедрять инновации и интегрироваться в глобальный технологический ландшафт, сохраняя при этом наше богатое культурное наследие». Эта концепция прекрасно отражает суть Гейм Саммита (Gamesummit), где традиции и инновации объединяются. Фестиваль — это праздник безграничных возможностей творчества, инноваций и технологий для тех, кто увлечён цифровым искусством и развлечениями. Инициативы по взращиванию талантов и популяризации цифрового искусства занимают особое место в культурной политике нашего государства.  Все эти мероприятия осуществляются в соответствии со Стратегией социально-экономического развития на 2022-2026 годы, что способствует развитию креативных индустрий и способствует созданию новых креативных бизнесов в этой сфере».
В своем выступлении заместитель министра поблагодарила организаторов, спонсоров и волонтёров, внёсших свой вклад в создание мероприятия, и призвала участников и гостей в полной мере погрузиться в атмосферу праздника и новых открытий. «Изучите последние инновации в игровых технологиях, участвуйте в интерактивных зонах и воспользуйтесь преимуществами доступных сетевых возможностей», — прозвучало в её обращении. Она подчеркнула, что мероприятие – это не только о развлечении, это и об обществе, об объединении людей и придании толчка новым идеям. Это место, где художники, разработчики и любители могут сотрудничать, делиться своими работами и вдохновлять друг друга.
Далее церемония открытия продолжилась концертной программой и презентациями. Игровой саммит собрал более 3500 энтузиастов компьютерных игр, разработчиков игр и представителей компаний, сообществ, ИТ-стартапов, а также различных государственных структур.
Первый день фестиваля прошёл по 5 трекам: были заслушаны лекции, посвящённые сферам технологий, инноваций и творческих отраслей, техники, сельского хозяйства, охраны окружающей среды и др.  В павильонах различных компаний прошли презентации конкурсных игр, а также вновь созданных игр.
Следует отметить, что в рамках фестиваля пройдёт международная бизнес-конференция с участием местных экспертов, конкурс на лучшую компьютерную игру среди местных компаний, а также планируется создание выставочных павильонов бренда «Ярадыджы», цифрового искусства, анимации и др. Также пройдёт демонстрация разнообразных интерактивных развлечений – аркадные автоматы, зона виртуальной реальности и показ игр от независимых местных разработчиков. На игровом саммите пройдут различные соревнования по номинациям «Киберспорт», «Косплей» (демонстрация любителями специальных персонажей), танцы и музыкальные выступления в стиле «K-ПОП» (корейская поп-музыка), а также презентация студией АзДайменшен (AzDimension) не анонсированных до сих пор игр. Гейм Саммит (Gamesummit) станет платформой для демонстрации последних достижений в области игровых технологий, позволит независимым разработчикам игр продемонстрировать свои таланты и пообщаться с профессиональными геймерами.