Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycan Respublikası Kino Agentliyi (ARKA) və Azərbaycan Animasiya Assosiasiyasının təşkilatçılığı ilə  Mədəni və yaradıcı sənayelər üzrə tədris və inkubasiya mərkəzində Animatorların İnkişaf Proqramı (Animator’s Accelerator) üçün müraciətlərin qəbuluna start verilir.
Bu 8 həftəlik təlim proqramı, yerli animatorların peşəkarlığının artırılması və beynəlxalq standartlara uyğun peşə bacarıqlarının mənimsənilməsi məqsədilə  həyata keçirilir.  Təlimi nəzərə alaraq  ən uğurlu iştirakçıların işlə təmin edilməsi və beynəlxalq layihələrə cəlb edilməsi nəzərdə tutulur.
Bu təlim "Lakeside" animasiya studiyasının kreativ direktoru Matthew Lyonnun rəhbərliyi altında keçiriləcək. Onun beynəlxalq miqyasda qəbul edilmiş işləri "Netflix" və "Apple TV" daxil olmaqla beynəlxalq yayım platformasında və dünya tamaşaçıları tərəfindən rəğbətlə qarşılanmışdır.
Qeydiyyat oktyabrın 8-nə qədər davam edəcəkdir. Təlim proqramında iştirak etmək istəyənlər tərcümeyi-halını və filmoqrafiyasını (əgər varsa) animasiya@creative.az ünvanına göndərə bilərlər.
Animatorların İnkişaf Proqramı (Animator’s Accelerator) təlim proqramı, yerli animasiya sahəsində kreativ və peşəkar animatorları beynəlxalq səviyyədə tanitmağı hədəfləyir və Azərbaycan animasiya sektorunun inkişafına dəstək olmaq məqsədilə təşkil olunur.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2022-ci il 22 iyul tarixli 3378 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın Tədbirlər Planının 1.1.14-cü yarımbəndinə əsasən.

При поддержке Министерства Культуры Азербайджанской Республики и организации Азербайджанской Анимационной Ассоциации стартует прием программы обучения "Animator’s Accelerator", организованный зарубежным образовательно-инкубационным центром.
Эта 8-недельная программа обучения призвана повысить квалификацию местных аниматоров и обеспечить освоение профессиональных навыков в соответствии с мировыми стандартами. Программа предусматривает обеспечение успешных участников рабочими местами и возможность участия в международных проектах.
Обучение проводится под руководством креативного директора анимационной студии “Lakeside” Мэттью Лайона. Его работы, получившие признание на мировом уровне, доступны на всех медийных платформах, от “Netflix” до “Apple TV”, и находят высокую оценку зрителей во всем мире.
Регистрация будет открыта до 8 октября. Желающие принять участие в программе обучения могут зарегистрироваться по адресу animasiya@creative.az.
Программа обучения "Animator’s Accelerator" нацелена на подготовку креативных и профессиональных аниматоров в области местной анимации и призвана поддержать развитие азербайджанского анимационного сектора.
Программа реализуется в соответствии с Планом мероприятий по 1.1.14 подразделению "Стратегия социально-экономического развития Азербайджанской Республики на 2022-2026 годы", утвержденному Указом Президента Азербайджанской Республики от 22 июля 2022 года № 3378.