Üzeyir Hacıbəyli Festivalı ilə bağlı Bakı Musiqi Akademiyasında konsert olub
Sentyabrın 18-də Milli Musiqi Gününün daha bir tədbiri Üzeyir Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasında (BMA) keçirilib.
Tədbirdə Mədəniyyət Nazirliyinin məsul əməkdaşları, tanınmış mədəniyyət və incəsənət xadimləri, musiqisevərlər iştirak ediblər.
BMA-nın rektoru Xalq artisti Fərhad Bədəlbəyli dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin mədəniyyət tariximizdə rolundan danışıb. Deyib ki, Azərbaycanın zəngin musiqi mədəniyyətimizi, Üzeyir bəyin ənənələrini yaşatmalı və inkişaf etdirməliyik.
Daha sonra konsert proqramı təqdim olunub.
Konsertdə Müdafiə Nazirliyinin Əlahiddə Nümunəvi Orkestri (bədii rəhbər və baş dirijor Xalq artisti, general-mayor Yusif Axundzadə), Azərbaycan Dövlət Xor Kapellası (bədii rəhbər Xalq artisti Gülbacı İmanova), Əməkdar artist Xəyyam Mustafazadə, solistlər Aynur İsgəndərli, Kənan Qədimov və başqaları çıxış ediblər.
Proqramda Ü.Hacıbəylinin "Koroğlu" operasından "Uvertüra" və "Rəqs", "Ey Vətən", M.Maqomayevin "Odlar yurdu", F.Bədəlbəylinin "Anamız Azərbaycan", R.Axundzadənin "Qələbə marşı" əsərləri və "Heyratı" zərbi muğamı səsləndirilib.

Concert takes place at Baku Music Academy as part of the Uzeyir Hajibeyli festival
As part of National Music Day, another event took place at the Uzeyir Hajibeyli Baku Music Academy (BMA) on September 18.
Officials of the Ministry of Culture and well-known figures from the fields of culture and art attended the event.
People's artist Farhad Badalbeyli, rector of BMA, spoke about the significance of the brilliant composer Uzeyir Hajibeyli in our cultural history, emphasizing the need to preserve and develop the rich musical culture of Azerbaijan and the traditions of Uzeyir Bey.
Later, a concert program was performed.
The Separate Exemplary Band of the Ministry of Defense (artistic director and chief conductor, People's Artist, Major General Yusif Akhundzadeh), Azerbaijan State Capella Choir (artistic director, People's Artist Gulbaji Imanova), Honored Artist Khayyam Mustafazadeh, and soloists Aynur Isgandarli, Kanan Gadimov, and others performed at the concert.
The program included "Overture" and "Dance" from the opera "Koroghlu" by U. Hajibeyli, "O Motherland", "Land of Fires" by M. Magomayev, "Our Mother Azerbaijan" by F. Badalbeyli, "Victory March" by R. Akhundzade, and the rhythmic mugham "Heyrati".