Üzeyir Hacıbəyli Festivalı ilə bağlı Bakı Musiqi Akademiyasında konsert olub
Sentyabrın 18-də Milli Musiqi Gününün daha bir tədbiri Üzeyir Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasında (BMA) keçirilib.
Tədbirdə Mədəniyyət Nazirliyinin məsul əməkdaşları, tanınmış mədəniyyət və incəsənət xadimləri, musiqisevərlər iştirak ediblər.
BMA-nın rektoru Xalq artisti Fərhad Bədəlbəyli dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin mədəniyyət tariximizdə rolundan danışıb. Deyib ki, Azərbaycanın zəngin musiqi mədəniyyətimizi, Üzeyir bəyin ənənələrini yaşatmalı və inkişaf etdirməliyik.
Daha sonra konsert proqramı təqdim olunub.
Konsertdə Müdafiə Nazirliyinin Əlahiddə Nümunəvi Orkestri (bədii rəhbər və baş dirijor Xalq artisti, general-mayor Yusif Axundzadə), Azərbaycan Dövlət Xor Kapellası (bədii rəhbər Xalq artisti Gülbacı İmanova), Əməkdar artist Xəyyam Mustafazadə, solistlər Aynur İsgəndərli, Kənan Qədimov və başqaları çıxış ediblər.
Proqramda Ü.Hacıbəylinin "Koroğlu" operasından "Uvertüra" və "Rəqs", "Ey Vətən", M.Maqomayevin "Odlar yurdu", F.Bədəlbəylinin "Anamız Azərbaycan", R.Axundzadənin "Qələbə marşı" əsərləri və "Heyratı" zərbi muğamı səsləndirilib.

18 сентября в Бакинской Музыкальной Академии имени Узеира Гаджибейли состоялось очередное мероприятие, посвященное Дню Национальной Музыки.
В мероприятии приняли участие ответственные сотрудники Министерства Культуры, известные деятели культуры и искусства, любители музыки.
Ректор БМА Народный артист Фархад Бадалбейли рассказал о роли гениального композитора Узеира Гаджибейли в истории нашей культуры. Он отметил, что мы должны сохранить и развивать богатую музыкальную культуру Азербайджана, традиции Узеира Бея.
Позже была представлена концертная программа.
В концерте выступили Особый Образцовый Оркестр Министерства Обороны (художественный руководитель и главный дирижер Народный артист, генерал-майор Юсиф Ахундзаде), Азербайджанская Государственная Хоровая Капелла (художественный руководитель Народная артистка Гюльбаджы Иманова), Заслуженный артист Хайям Мустафазаде, солисты Айнур Искендерли, Кянан Гадимов и другие.
В Программе были исполнены произведения "Увертюра" и "Танец" из опер У. Гаджибейли "Кероглу", "О Родина", "Одлар Юрду" М.Магомаева, "Наша Мать Азербайджан", Ф.Бадалбейли, "Марш Победы" Р. Ахундзаде и мугам зарби "Хейраты".