Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi, Mərkəzi Aran və Mil-Muğan Regional Mədəniyyət İdarələrinin birgə təşkilatçılığı ilə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik İli”nə həsr olunmuş “Hər yanı gülşən Azərbaycan” adlı III Regional Xor Müsabiqəsinin Saatlı rayon Mədəniyyət Mərkəzində Qala konserti keçirilib.
III Regional Xor Müsabiqəsində hər iki regional idarədən 16 uşaq musiqi və incəsənət məktəbinin xor kollektivi uğurla iştirak edib.
Qeyd edək ki, müsabiqənin münsiflər heyətində Azərbaycan Dövlət Xor Kapellasının bədii rəhbəri və dirijoru, Xalq artisti Gülbacı İmanova, Azərbaycan Dövlət Uşaq Filarmoniyasının direktoru, əməkdar incəsənət xadimi Dilarə Əliyeva və Bakı Musiqi Akademiyasının dosenti, əməkdar müəllim Aqil Qafulov təmsil olunub.
Tədbirin konsert hissəsində qalib olan xor kollektivlərinin, uşaq musiqi, incəsənət məktəblərinin uşaqlardan ibarət xalq çalğı alətləri ansambllarının ifasında bir-birindən maraqlı musiqi nömrələri, eyni zamanda  Saatlı rayon “Adıgün” Türk Xalq Folklor kollektivinin ifasında rəqs nömrələri nümayiş olunub.
Qala konsertinin mükafatlandırılma hissəsində Kürdəmir şəhər Uşaq İncəsənət Məktəbinin xor kollektivi Qran-pri mükafatı, Mingəçevir şəhər Ü.Hacıbəyli adına 1 nömrəli onbirillik musiqi məktəbinin xor kollektivi I dərəcəli diplom, Ağdaş şəhər 1 nömrəli uşaq musiqi məktəbinin xor kollektivi II dərəcəli diplom, Göyçay şəhər A.Məmmədov adına Uşaq musiqi məktəbinin xor kollektivi III dərəcəli diplomla, eyni zamanda Beyləqan şəhər Niyazi adına Uşaq musiqi məktəbinin və Mingəçevir şəhər Bülbül adına 2 nömrəli uşaq musiqi məktəbinin xor kollektivi Diplomla təltif ediliblər.

При поддержке Министерства культуры Азербайджанской Республики, при совместной организации Центрально-Аранского и Миль-Муганского региональных управлений культуры в Центре культуры Саатлинского района состоялся гала-концерт III Регионального хорового конкурса «Каждый уголок твой цветник - Азербайджан», посвящённый «Году солидарности во имя зеленого мира».
Хоровые коллективы шестнадцати детских музыкально-художественных школ обеих региональных управлений успешно приняли участие в III Региональном хоровом конкурсе.
Отметим, что в жюри были представлены художественный руководитель и дирижер Азербайджанской государственной хоровой капеллы, народная артистка Гюльбаджи Иманова, директор Азербайджанской государственной детской филармонии, заслуженный деятель искусств Диляра Алиева и доцент Бакинской музыкальной академии, заслуженный педагог Агиль Гафулов.
В концертной части мероприятия были исполнены интересные музыкальные номера победивших хоровых коллективов, ансамблей народных инструментов детских музыкальных и художественных школ, а также были представлены танцевальные номера Тюркского народного фольклорного коллектива «Адыгюн» Саатлинского района.
Во время церемонии награждения гала-концерта гран-при присужден хоровому коллективу Детской школы искусств города Кюрдамира, диплом I степени получил хоровой коллектив Одиннадцатилетней музыкальной школы №1 имени У.Гаджибейли города Мингячевир, диплом II степени - хоровой коллектив Детской музыкальной школы №1 города Агдаш, диплом III степени - хор Детской музыкальной школы имени А.Мамедова города Гёйчай, вместе с тем, хоровой коллектив Детской музыкальной школы имени Ниязи города Бейлаган и Детской музыкальной школы № 2 имени Бюльбюля города Мингячевир были награждены дипломами.