Görkəmli aktyor və kinorejissor, Xalq artisti Əbdül Mahmudbəyovun 80 illik yubileyi münasibətilə mayın 16-da Mədəniyyət Nazirliyində sənətkarla görüş keçirilib.
Yubileyi münasibətilə kino xadimi Mədəniyyət Nazirliyinin kollektivi və ölkəmizin mədəniyyət ictimaiyyəti adından təbrik edilib, xoş arzular çatdırılıb.
Bildirilib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident, Heydər Əliyev Fondunun rəhbəri Mehriban xanım Əliyeva tərəfindən ölkəmizdə mədəniyyətin digər sahələri kimi, kino sahəsinin də inkişafına davamlı diqqət göstərilir. Milli kinonun inkişafında xidmətləri olan insanların əməyi yüksək qiymətləndirilir, onlar ali təltiflərə, mükafatlara layiq görülürlər. Əbdül Mahmudbəyov da bu sahədəki fəaliyyətinə görə “Xalq artisti” fəxri adı və Prezidentin fərdi təqaüdü ilə mükafatlandırılıb.
Qeyd olunub ki, sənətkarın aktyor kimi filmlərdə böyük məharətlə canlandırdığı obrazlar tamaşaçılar tərəfindən maraqla qarşılanır. Onun quruluş verdiyi ekran əsərləri də Azərbaycan kinosunun diqqətəlayiq nümunələrindəndir.
Görüşdə iştirak edən Əməkdar incəsənət xadimləri Cəmil Quliyev, Baba Vəziroğlu, Orxan Fikrətoğlu və başqaları sənətkarın yaradıcılıq yolundan danışıb, rol aldığı və quruluş verdiyi ekran əsərlərinin məziyyətlərindən söz açıblar.
Sonra Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafına töhfələrinə görə sənətkara nazirliyin Fəxri diplomu təqdim edilib.
Xalq artisti Əbdül Mahmudbəyov yaradıcılığına verilən qiymətə və təbrikə görə təşəkkürünü bildirib.
Söhbət zamanı kino sahəsinin inkişaf perspektivləri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd edək ki, Əbdül Mahmudbəyov 15 may 1944-cü ildə Hacıqabul rayonunda anadan olub. 1962–1966-cı illərdə M.Əliyev adına Azərbaycan Dövlət İncəsənət İnstitutunda aktyorluq ixtisası üzrə (Adil İsgəndərovun kursu) təhsil alıb. 1973-cü ildə Moskvada ali rejissorluq və ssenaristlər kursunun rejissor bölməsini bitirib.
Əbdül Mahmudbəyov “Yeddi oğul istərəm”, “Nəsimi”, “Sevinc buxtası”, “Ən vacib müsahibə”, “Qətl günü” və s. filmlərdə çəkilib. “Doğma sahillər”, “Gecə qatarında qətl”, “Üzü küləyə” və s. ekran əsərlərinə quruluş verib.

On May 16, at the Ministry of Culture, a meeting was held with the prominent actor, director, and national artist Abdul Mahmudbeyov on the occasion of his 80th birthday.
The actor received congratulations and good wishes on behalf of the staff of the Ministry of Culture and the cultural community of our country.
It was mentioned that the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and the First Vice-President, head of the Heydar Aliyev Foundation, remain dedicated to the development of cinema, alongside other cultural sectors in our country. Those who have greatly contributed to the growth of our national cinema industry are highly respected and rewarded with the most prestigious recognitions and awards. Abdul Mahmudbeyov was also awarded the honorary title of "People's Artist" and an individual scholarship of the President for his achievements in this field.
It was noted that the characters, whom he portrays with great skill in the films, are perceived with interest by the audience. His films are also shining examples of Azerbaijani cinema.
Honored artists Jamil Guliyev, Baba Vaziroghlu, Orhan Fikretoghlu, and other participants of the meeting spoke about the creative path of the artist and the merits of the films in which he acted and directed.
Later, the artist was awarded the honorary diploma of the Ministry in recognition of his contribution to the development of Azerbaijani culture.
People's artist Abdul Mahmudbeyov expressed his gratitude for the appreciation of his work and congratulations.
During the conversation, perspectives about the potential development of the cinema industry were shared.
It should be noted that Abdul Mahmudbayov was born on May 15, 1944, in Hajigabul district. From 1962 to 1966, he studied acting in the class of Adil Iskenderov at the Azerbaijan State Art Institute, named after M. Aliyev. Later, in 1973, he graduated from the director's department of the Moscow Higher School of Directing and Scriptwriting.