Görkəmli aktyor və kinorejissor, Xalq artisti Əbdül Mahmudbəyovun 80 illik yubileyi münasibətilə mayın 16-da Mədəniyyət Nazirliyində sənətkarla görüş keçirilib.
Yubileyi münasibətilə kino xadimi Mədəniyyət Nazirliyinin kollektivi və ölkəmizin mədəniyyət ictimaiyyəti adından təbrik edilib, xoş arzular çatdırılıb.
Bildirilib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident, Heydər Əliyev Fondunun rəhbəri Mehriban xanım Əliyeva tərəfindən ölkəmizdə mədəniyyətin digər sahələri kimi, kino sahəsinin də inkişafına davamlı diqqət göstərilir. Milli kinonun inkişafında xidmətləri olan insanların əməyi yüksək qiymətləndirilir, onlar ali təltiflərə, mükafatlara layiq görülürlər. Əbdül Mahmudbəyov da bu sahədəki fəaliyyətinə görə “Xalq artisti” fəxri adı və Prezidentin fərdi təqaüdü ilə mükafatlandırılıb.
Qeyd olunub ki, sənətkarın aktyor kimi filmlərdə böyük məharətlə canlandırdığı obrazlar tamaşaçılar tərəfindən maraqla qarşılanır. Onun quruluş verdiyi ekran əsərləri də Azərbaycan kinosunun diqqətəlayiq nümunələrindəndir.
Görüşdə iştirak edən Əməkdar incəsənət xadimləri Cəmil Quliyev, Baba Vəziroğlu, Orxan Fikrətoğlu və başqaları sənətkarın yaradıcılıq yolundan danışıb, rol aldığı və quruluş verdiyi ekran əsərlərinin məziyyətlərindən söz açıblar.
Sonra Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafına töhfələrinə görə sənətkara nazirliyin Fəxri diplomu təqdim edilib.
Xalq artisti Əbdül Mahmudbəyov yaradıcılığına verilən qiymətə və təbrikə görə təşəkkürünü bildirib.
Söhbət zamanı kino sahəsinin inkişaf perspektivləri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd edək ki, Əbdül Mahmudbəyov 15 may 1944-cü ildə Hacıqabul rayonunda anadan olub. 1962–1966-cı illərdə M.Əliyev adına Azərbaycan Dövlət İncəsənət İnstitutunda aktyorluq ixtisası üzrə (Adil İsgəndərovun kursu) təhsil alıb. 1973-cü ildə Moskvada ali rejissorluq və ssenaristlər kursunun rejissor bölməsini bitirib.
Əbdül Mahmudbəyov “Yeddi oğul istərəm”, “Nəsimi”, “Sevinc buxtası”, “Ən vacib müsahibə”, “Qətl günü” və s. filmlərdə çəkilib. “Doğma sahillər”, “Gecə qatarında qətl”, “Üzü küləyə” və s. ekran əsərlərinə quruluş verib.

16 мая по случаю 80-летия выдающегося актёра и кинорежиссёра, народного артиста Абдула Махмудбекова в Министерстве культуры состоялась встреча с мастером.
По случаю юбилея деятеля кино поздравили и передали добрые пожелания от имени коллектива Министерства культуры и культурной общественности нашей страны.
Было сообщено, что Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и Первый вице-президент, руководитель Фонда Гейдара Алиева Мехрибан ханым Алиева уделяют постоянное внимание развитию кино, как и других сфер культуры в нашей стране. Труд людей, внёсших вклад в развитие отечественного кинематографа, высоко оценивается, они удостаиваются самых высоких премий и наград. За работу в этой области Абдул Махмудбеков также удостоен почётного звания «Народный артист» и персональной пенсии президента.
Было отмечено, что персонажи, изображённые в кино артистом с большим актёрским мастерством, с интересом принимаются зрителями. Его экранные постановки также являются яркими образцами азербайджанского кино.
Присутствовавшие на встрече заслуженные деятели искусств Джамиль Гулиев, Баба Везироглу, Орхан Фикретоглу и другие рассказали о творческом пути артиста, рассказали о достоинствах экранных произведений, в которых он снимался и которые режиссировал.
Затем артисту была вручена Почётная грамота министерства за вклад в развитие Азербайджанской культуры.
Народный артист Абдул Махмудбеков выразил благодарность за поздравления и за высокую оценку данную его творчеству.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями о перспективах развития киноиндустрии.
Отметим, что Абдул Махмудбеков родился 15 мая 1944 года в Гаджигабульском районе. В 1962-1966 годах учился актёрскому мастерству (курс Адиля Искендерова) в Азербайджанском государственном художественном институте имени М. Алиева. В 1973 году окончил режиссёрский факультет Высших режиссёрско-сценарных курсов в Москве.
Абдул Махмудбеков снимался в таких фильмах, как «Семеро сыновей моих», «Насими», «Бухта Радости», «Самое важное интервью», «День убийства» и других. Он является режиссёром фильмов «Родные берега», «Убийство в ночном поезде», «Лицом к ветру» и других экранных произведений.