"Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı" adlı poçt markası hazırlanıb
TÜRKSOY Daimi Şurasının qərarı ilə Şuşa şəhərinin 2023-cü il üçün "Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı" elan edilməsi münasibətilə poçt markası hazırlanıb.
Oktyabrın 14-də I Türk Dünyası Mədəniyyət Forumu çərçivəsində "Şuşa - Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı" adlı poçt markasının "Birinci gün zərfi"nin üzərində rəsmi olaraq möhürlənməsi mərasimi keçirilib.
"Azərpoçt" MMC-nin Marka şöbəsinin müdiri Sitarə Hüseynova poçt markası haqqında məlumat verib. Qeyd edib ki, buraxılış 1 markadan ibarət blok şəklində, 5000 tirajla hazırlanıb. Blokun üzərində "Şuşa-2023" loqosu, TÜRKSOY-a üzv ölkələrin bayraqları və Şuşanın atributları həkk olunub. Müəllif rəssam Orxan Qarayevdir.
Bildirib ki, ötən il Şuşa şəhərinin 270 illik yubileyi ilə bağlı 21 növdə müxtəlif poçt markaları dövriyyəyə buraxılıb. Həmin markaların üzərində Şuşanın tarixi, mədəniyyəti və görkəmli xadimləri ilə bağlı məlumat öz əksini tapıb. Bu markalardan ibarət "Şuşa poçt markalarında" adlı kitab da nəşr olunub.
Daha sonra mədəniyyət naziri Adil Kərimli və TÜRKSOY-un baş katibi Sultan Raev tərəfindən markalara möhür vurulub, imzalar çəkilib.

На основании решения Постоянного совета ТЮРКСОЙ была выпущена почтовая марка по случаю объявления города Шуша "Культурной столицей тюркского мира" на 2023 год.
14 октября в рамках I Культурного форума тюркского мира состоялась церемония официальной печати почтовой марки "Шуша - культурная столица тюркского мира на "Конверте первого дня".
Заведующая отделом марок ООО "Азерпочт" Ситара Гусейнова рассказала о почтовой марке. Она отметила, что выпуск изготовлен в виде блока по одной марке тиражом 5000 экземпляров. На блоке выгравированы лого "Шуша-2023", флаги стран-членов ТЮРКСОЙ и атрибуты города Шуша. Автор - художник Орхан Гараев.
Она сообщила, что в прошлом году в связи с 270-летием города Шуша были в обращение было выпущено 21 вид почтовых марок. На этих марках отражена информация об истории, культуре и выдающихся деятелях Шуша. Была издана книга, состоящая из таких марок под названием " Шуша на почтовых марках".
Затем марки были проштампованы и подписаны Министром культуры Адилем Каримли и Генеральным секретарем ТЮРКСОЙ Султаном Раевым.