Azərbaycan Respublikasının Kino Agentliyi film layihələri müsabiqəsinin 1-ci mərhələsinə yekun vurdu
Azərbaycan Respublikasının Kino Agentliyinin dövlət tərəfindən kino sahəsinin inkişafının dəstəklənməsi, kinematoqrafiya fəaliyyətinin təşviq edilməsi və yerli kinematoqrafçıların təcrübəsinin artırılması, milli-mənəvi və ümumbəşəri dəyərləri təbliğ edən filmlərin istehsalına nail olunması, eləcə də bu sahədə özəl sektorun dəstəklənməsi məqsədilə təşkil etdiyi müsabiqənin ilk mərhələsi başa çatıb.
İlk mərhələdə müxtəlif janrlarda  87 layihə müraciəti qeydə alınıb. Artıq Seçim Komissiyası tərəfindən ilkin qiymətləndirmə və bədii seçim prosesinə başlanılıb.
Bu il müsabiqənin ümumi fondu 5 500 000 manat təşkil edir və layihələr dörd əsas istiqamət üzrə qəbul olunub: dövlət sifarişi ilə istehsal olunacaq filmlər; kommersiya filmləri; müəllif filmləri; debüt və tələbə filmləri.
Xatırladaq ki, müsabiqənin 1-ci mərhələsinə  18 iyul  tarixində start verilib.
Artıq başlanan 2-ci mərhələdə isə Seçim Komissiyası tərəfindən ilkin qiymətləndirmə və bədii seçim həyata keçiriləcək.
Müsabiqənin 3-cü yekun mərhələsində Ekspert Şurası qarşısında müsabiqənin finalçıları tərəfindən layihələrin müdafiəsi (pitçinq) təşkil ediləcək.

The Cinema Agency of the Republic of Azerbaijan finalized the 1st phase of the contests of film projects
The first phase of the contest organized by the Cinema Agency of the Republic of Azerbaijan for supporting the cinema industry, promoting the cinematography work, raising the qualification of local cinematographers, achieving production of films promoting national-moral and universal values, as well as backing the private sector engaged in this area, is completed.
87 project applications in various genres were accepted at the initial phase, and the Selection Commission has already started the initial appraisal and artistic selection process.
The total fund of the contest this year is 5 500 000 AZN and the projects were accepted in four main directions: the films to be produced on the state order; commercial films; author films; debut and student films.
Note that the 1st phase of the competition started on July 18.
The Selection Commission will conduct initial appraisal and artistic selection during the already started 2nd phase.
In the final 3rd phase of the contest, the pitching of the projects by the contest finalists will be organized before the Expert Council.