Azərbaycan Respublikasının Kino Agentliyi film layihələri müsabiqəsinin 1-ci mərhələsinə yekun vurdu
Azərbaycan Respublikasının Kino Agentliyinin dövlət tərəfindən kino sahəsinin inkişafının dəstəklənməsi, kinematoqrafiya fəaliyyətinin təşviq edilməsi və yerli kinematoqrafçıların təcrübəsinin artırılması, milli-mənəvi və ümumbəşəri dəyərləri təbliğ edən filmlərin istehsalına nail olunması, eləcə də bu sahədə özəl sektorun dəstəklənməsi məqsədilə təşkil etdiyi müsabiqənin ilk mərhələsi başa çatıb.
İlk mərhələdə müxtəlif janrlarda  87 layihə müraciəti qeydə alınıb. Artıq Seçim Komissiyası tərəfindən ilkin qiymətləndirmə və bədii seçim prosesinə başlanılıb.
Bu il müsabiqənin ümumi fondu 5 500 000 manat təşkil edir və layihələr dörd əsas istiqamət üzrə qəbul olunub: dövlət sifarişi ilə istehsal olunacaq filmlər; kommersiya filmləri; müəllif filmləri; debüt və tələbə filmləri.
Xatırladaq ki, müsabiqənin 1-ci mərhələsinə  18 iyul  tarixində start verilib.
Artıq başlanan 2-ci mərhələdə isə Seçim Komissiyası tərəfindən ilkin qiymətləndirmə və bədii seçim həyata keçiriləcək.
Müsabiqənin 3-cü yekun mərhələsində Ekspert Şurası qarşısında müsabiqənin finalçıları tərəfindən layihələrin müdafiəsi (pitçinq) təşkil ediləcək.

Агентство Кино Азербайджанской Республики подвело итоги 1-го этапа конкурса кинопроектов
Завершился первый этап конкурса, организованного Агентством Кино Азербайджанской Республики с целью поддержки государством развития киноиндустрии, поощрения кинематографической деятельности и увеличения опыта местных кинематографистов, производства фильмов, пропагандирующих национально-духовные и общечеловеческие ценности, а также поддержки частного сектора в этой области.
На первом этапе было зарегистрировано 87 заявок на проекты в разных жанрах. Отборочная Комиссия уже начала процесс предварительной оценки и художественного отбора.
В этом году общий фонд конкурса составляет 5 500 000 манатов, и проекты были приняты по четырем основным направлениям: фильмы, которые будут производиться по государственному заказу; коммерческие фильмы; авторские фильмы; дебютные и студенческие фильмы.
Напомним, что 1-й этап конкурса стартовал 18 июля.
На 2-м этапе, который уже начался, отборочная комиссия проведет предварительную оценку и художественный отбор.
На 3-м заключительном этапе конкурса будет организована защита проектов (питчинг) финалистами конкурса перед Экспертным Советом.