Azərbaycan peşəkar milli teatrının 150 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
2023-cü ildə Azərbaycan peşəkar milli teatrının yaradılmasının 150 ili tamam olur.
Azərbaycan teatrı XIX əsrin taleyüklü ictimai-siyasi hadisələri fonunda köklü dəyişikliklər baş verərkən böyük maarifçi Mirzə Fətəli Axundzadənin ədəbiyyatımıza dram janrını gətirdiyi və xalq teatrının peşəkar milli teatra çevrildiyi bir vaxtda təşəkkül tapmışdır. Həmin dövrdə ziyalılarımızın Bakı, Şuşa, Şəki, Lənkəran, Naxçıvan, Tiflis və İrəvanda təşkil etdikləri tamaşalar bu şəhərlərin mədəni həyatında mühüm rol oynamışdır.
Azərbaycan teatrı həmişə fəal mövqeyi ilə seçilərək ictimai fikrin ön sıralarında dayanmış, cəmiyyətin mədəni tərəqqisinə və milli şüurun inkişafına əhəmiyyətli təsir göstərmişdir. Ədəbi fikir tariximizin görkəmli nümayəndələri xalqa müraciət üçün teatr səhnəsindən yüksək xitabət kürsüsü kimi istifadə etmişlər.
Dramaturgiyamızın tarixinin hər bir inkişaf mərhələsində Azərbaycan teatrı orijinal aktyor məktəbi ilə əlamətdar olmuş, yüksək səhnə mədəniyyətinə malik sənətkarlar və istedadlı rejissorlar nəsli yetişdirmişdir. Ölkəmizdə bütünlüklə milli dəyərlər zəminində dolğun fəaliyyəti üçün geniş inkişaf perspektivləri açılan teatrlar şəbəkəsi vardır. Bu teatrların kollektivləri dünya təcrübəsindən uğurla bəhrələnərək davamlı yeniləşdirdikləri repertuarlarında mütərəqqi məzmunlu, humanist ideyalı əsərlərə xüsusi yer ayırmış, insanlarımıza milli dramaturji irsin dərin mənəviyyat aşılayan şah əsərləri və xarici ədəbiyyatın estetik zövq formalaşdıran qiymətli nümunələri ilə daha yaxından tanış olmaq imkanı qazandırmışlar.
Azərbaycan teatrı xalqımızın mədəni sərvətidir. Həmin sərvətin qorunması və inkişaf etdirilməsi Azərbaycan dövlətinin mədəniyyət siyasətinin əsas prioritetlərindən biridir. Respublikamıza rəhbərlik etməyə başladığı ilk illərdən milli-mənəvi dəyərləri ön planda tutmaqla tarixi-mədəni irsimizə münasibətdə dönüş yaradan Ulu Öndər Heydər Əliyevin bilavasitə təşəbbüsü və iştirakı ilə Azərbaycan teatrının 100 illik yubileyinin təntənəli qeyd olunması diqqətəlayiq mədəniyyət hadisəsinə çevrilmiş və teatrımızın çiçəklənməsinə yeni stimul vermişdir.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, ölkənin mədəni-ictimai həyatının əhəmiyyətli hadisəsi kimi Azərbaycanda peşəkar milli teatr yaradılmasının 150 illiyinin qeyd olunmasını təmin etmək məqsədilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi Azərbaycan peşəkar milli teatrının 150 illik yubileyi ilə bağlı tədbirlər planı hazırlayıb həyata keçirsin.

Указ Президента Азербайджанской Республики о праздновании 150-летия профессионального национального театра Азербайджана
В 2023 году исполняется 150 лет со дня создания национального профессионального театра Азербайджана. Азербайджанский театр формировался в период, когда на фоне судьбоносных общественно-политических событий XIX века происходили коренные изменения, когда великий просветитель Мирза Фатали Ахундзаде привнес в нашу литературу жанр драмы, а народный театр превратился в национальный профессиональный театр. Спектакли, поставленные в этот период нашей интеллигенцией в Баку, Шуше, Шеки, Лянкяране, Нахчыване, Тбилиси и Иревани, сыграли важную роль в культурной жизни этих городов.
Азербайджанский театр, всегда отличаясь своей активной позицией, стоял в авангарде общественного мнения, оказывал значительное влияние на культурный прогресс общества и развитие национального самосознания. Выдающиеся представители истории нашей литературной мысли использовали театральную сцену как высокую трибуну для обращения к народу.
На каждом этапе развития истории нашей драматургии азербайджанский театр отличался самобытной актерской школой, растил поколения художников и талантливых режиссеров, обладавших высокой сценической культурой. В нашей стране существует сеть театров, имеющих широкие перспективы развития для полноценной деятельности на основе национальных ценностей. Коллективы этих театров успешно пользуясь мировым опытом в своем постоянно обновляемом репертуаре особое место отвели произведениям с прогрессивным содержанием и гуманистическими идеями, они подарили нашему народу возможность ближе познакомиться с воспитывающими глубокую духовность шедеврами отечественного драматургического наследия, и с ценными образцами зарубежной литературы, формирующими эстетический вкус.
Азербайджанский театр является культурным достоянием нашего народа. Защита и развитие этого достояния является одним из основных приоритетов политики Азербайджанского государства в сфере культуры. По инициативе и при непосредственном участии Общенационального лидера Гейдара Алиева, с первых лет своего руководства нашей республикой поставив на первый план национально-нравственные ценности и тем совершившего революцию в нашем отношении к историко-культурному наследию,  состоялось торжественное празднование 100-летнего юбилея Азербайджанского театра, ставшее заметным культурным событием и придавшее новый импульс процветанию нашего театра.
Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, с целью обеспечения празднования 150-летия создания национального профессионального театра в Азербайджане как важного события культурной и общественной жизни страны постановляю:
1. Министерству Культуры Азербайджанской Республики подготовить и реализовать план мероприятий, связанных с 150-летием национального профессионального театра Азербайджана.