Fikrət Əmirov haqqında film Bakıdakı Rus evində nümayiş olunub
Aprelin 11-də Bakıdakı Rus evində dünya şöhrətli Azərbaycan bəstəkarı, SSRİ Xalq artisti, Dövlət mükafatları laureatı Fikrət Əmirovun 100 illik yubileyi münasibətilə lentə alınmış filmin nümayişi olub.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin və diplomatik korpusun nümayəndələri, incəsənət xadimləri iştirak edib.
Böyük musiqi xadiminin həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş ekran işi maraq və rəğbətlə qarşılanıb.
Qeyd edək ki, film Mədəniyyət Nazirliyinin sifarişi ilə 2022-ci ildə lentə alınıb. Həmin ilin 19 dekabr tarixində Heydər Əliyev Sarayında ilk nümayişi keçirilib. Bədii-sənədli filmin ssenari müəllifi və rejissoru Vaqif Mustafayev, operatoru Orxan Abbasov, montaj rejissoru Əsgər Rəhimov, prodüseri Nazim Hüseynovdur.

11 апреля в Русском доме в Баку состоялся показ фильма, снятого к 100-летию всемирно известного азербайджанского композитора, Народного артиста СССР, лауреата Государственных премий Фикрета Амирова. В мероприятии приняли участие представители Министерства Культуры Азербайджанской Республики, представители дипломатического корпуса, деятели искусств.
Экранная работа, посвящённая жизни и творчеству великого музыкального деятеля, была встречена с интересом и благосклонностью.
Следует отметить, что фильм был снят в 2022 году по заказу Министерства Культуры. 19 декабря того же года во Дворце Гейдара Алиева прошла первая демонстрация фильма. Автор сценария и режиссёр документального фильма Вагиф Мустафаев, оператор Орхан Аббасов, режиссёр монтажа Аскер Рагимов, продюсер Назим Гусейнов.