Mədəniyyət Nazirliyi Bakı şəhərində ucaldılacaq Çingiz Aytmatovun abidəsi ilə bağlı açıq müsabiqə elan edir
Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi Türk dünyasının görkəmli nümayəndəsi, Qırğızıstanın Xalq yazıçısı Çingiz Aytmatovun xatirəsinin əbədiləşdirilməsi məqsədilə Bakı şəhərində ucaldılacaq abidəsinin eskiz-layihələrinin hazırlanması üçün heykəltaraşlar arasında açıq müsabiqə elan edir. Müsabiqə 15 iyun – 31 iyul 2023-cü il tarixlərində keçiriləcək.
Eskiz layihələr Mədəniyyət Nazirliyinin “Heykəltaraşlıq abidələrinin, xatirə-memorial və memarlıq komplekslərinin ucaldılması və demontajı üzrə Ekspert komissiyası”nın üzvləri tərəfindən qiymətləndiriləcək. Layihələrin müzakirəsi qapalı şəraitdə keçiriləcək.
Müsabiqənin qalibi barədə məlumatlar əsas mərhələ başa çatdıqdan 15 gün sonra 15 avqust 2023-cü il tarixində Mədəniyyət Nazirliyinin rəsmi saytında (culture.gov.az) yayımlanacaq. İkinci və üçüncü yeri tutan müəlliflərə müvafiq olaraq 2000 manat və 1000 manat məbləğində pul mükafatı təqdim ediləcək.

The Ministry of Culture announces an open competition for the construction of a monument of Chingiz Aitmatov in Baku
The Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan announces an open competition for sculptors to submit draft sketches for a monument to be built in Baku in memory of Chingiz Aitmatov, a prominent representative of the Turkic world, People's Writer of Kyrgyzstan. The competition will be held from June 15 to July 31, 2023.
The submitted drafts will be evaluated by members of the Expert Commission on the Construction and Dismantling of Sculptural Monuments, Memorials, and Architectural Complexes of the Ministry of Culture. The discussion of the drafts will take place in a private setting.
Information about the winner of the competition will be posted on the official website of the Ministry of Culture (culture.gov.az) 15 days after the conclusion of the main stage, on August 15, 2023. The second and third-place winners will receive prizes of 2000 AZN and 1000 AZN, respectively.