Mədəniyyət Nazirliyi Bakı şəhərində ucaldılacaq Çingiz Aytmatovun abidəsi ilə bağlı açıq müsabiqə elan edir
Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi Türk dünyasının görkəmli nümayəndəsi, Qırğızıstanın Xalq yazıçısı Çingiz Aytmatovun xatirəsinin əbədiləşdirilməsi məqsədilə Bakı şəhərində ucaldılacaq abidəsinin eskiz-layihələrinin hazırlanması üçün heykəltaraşlar arasında açıq müsabiqə elan edir. Müsabiqə 15 iyun – 31 iyul 2023-cü il tarixlərində keçiriləcək.
Eskiz layihələr Mədəniyyət Nazirliyinin “Heykəltaraşlıq abidələrinin, xatirə-memorial və memarlıq komplekslərinin ucaldılması və demontajı üzrə Ekspert komissiyası”nın üzvləri tərəfindən qiymətləndiriləcək. Layihələrin müzakirəsi qapalı şəraitdə keçiriləcək.
Müsabiqənin qalibi barədə məlumatlar əsas mərhələ başa çatdıqdan 15 gün sonra 15 avqust 2023-cü il tarixində Mədəniyyət Nazirliyinin rəsmi saytında (culture.gov.az) yayımlanacaq. İkinci və üçüncü yeri tutan müəlliflərə müvafiq olaraq 2000 manat və 1000 manat məbləğində pul mükafatı təqdim ediləcək.

Министерство культуры объявляет открытый конкурс на создание памятника Чингизу Айтматову, который будет установлен в Баку
Министерство Культуры Азербайджанской Республики объявляет открытый конкурс среди скульпторов на подготовку эскиз-проектов памятника, который будет установлен в Баку в целях увековечения памяти видного представителя Тюркского мира, Народного писателя Кыргызстана Чингиза Айтматова. Конкурс пройдёт с 15 июня по 31 июля 2023 года.
Эскизные проекты будут оцениваться членами «Экспертной комиссией по монтажу и демонтажу скульптурных памятников, мемориалов и архитектурных комплексов» Министерства Культуры. Обсуждение проектов будет проходить в закрытом режиме.
Информация о победителе конкурса будет опубликована на официальном сайте Министерства культуры (culture.gov.az) 15 августа 2023 года, через 15 дней после окончания основного этапа. Авторам, занявшим второе и третье места соответственно, будут вручены премии в размере 2000 манатов и 1000 манатов.