Beynəlxalq Muzeylər Günü münasibətilə muzeylərdə “Açıq qapı” günü elan olunur
Hər il mayın 18-i Beynəlxalq Muzeylər Günü kimi qeyd edilir. Bu gün Beynəlxalq Muzeylər Şurasının (ICOM) təşəbbüsü ilə 1977-ci ildə təsis edilmişdir və əsas məqsədi muzeylərin cəmiyyətin həyatında mühüm rol oynadığını göstərməkdir.
Beynəlxalq Muzeylər Şurası (ICOM) tərəfindən xalqlar arasında mədəni mübadilə və əməkdaşlığın inkişafına kömək məqsədilə təsis olunmuş bu gün hər il müxtəlif deviz altında keçirilir. Bu il Beynəlxalq Muzeylər Günü “Muzeylərdə təhsil və tədqiqat” mövzusuna həsr olunub.
Beynəlxalq Muzeylər Günü ilə əlaqədar insanların asudə vaxtının səmərəli təşkili, onların muzey müəssisələri vasitəsilə Azərbaycanın zəngin mədəni irsi ilə yaxından tanış olmalarının təmin edilməsi məqsədilə Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən muzeylərdə “Açıq qapı” günü elan olunur. Beləliklə, vətəndaşlar və ölkəmizin qonaqları 18 may tarixində ödənişsiz olaraq muzeyləri ziyarət etmək imkanı əldə edəcəklər.

International Museum Day is celebrated annually on May 18. The day was established in 1977 on the initiative of the International Council of Museums (ICOM). The main objective is to highlight the important role that museums play in society.
International Museum Day, established by the International Council of Museums (ICOM) to promote cultural exchange and cooperation among nations, is celebrated each year with a different theme. This year's theme is "Museums for Education and Research."
As part of the celebration of International Museum Day, an "Open Door Day" has been designated in the museums under the Ministry of Culture in order to effectively manage people's leisure time and promote appreciation of Azerbaijan's rich cultural heritage through museum institutions.
Thus, on May 18, both citizens and visitors of our country will be able to enjoy free entrance to museums.