Beynəlxalq Muzeylər Günü münasibətilə muzeylərdə “Açıq qapı” günü elan olunur
Hər il mayın 18-i Beynəlxalq Muzeylər Günü kimi qeyd edilir. Bu gün Beynəlxalq Muzeylər Şurasının (ICOM) təşəbbüsü ilə 1977-ci ildə təsis edilmişdir və əsas məqsədi muzeylərin cəmiyyətin həyatında mühüm rol oynadığını göstərməkdir.
Beynəlxalq Muzeylər Şurası (ICOM) tərəfindən xalqlar arasında mədəni mübadilə və əməkdaşlığın inkişafına kömək məqsədilə təsis olunmuş bu gün hər il müxtəlif deviz altında keçirilir. Bu il Beynəlxalq Muzeylər Günü “Muzeylərdə təhsil və tədqiqat” mövzusuna həsr olunub.
Beynəlxalq Muzeylər Günü ilə əlaqədar insanların asudə vaxtının səmərəli təşkili, onların muzey müəssisələri vasitəsilə Azərbaycanın zəngin mədəni irsi ilə yaxından tanış olmalarının təmin edilməsi məqsədilə Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən muzeylərdə “Açıq qapı” günü elan olunur. Beləliklə, vətəndaşlar və ölkəmizin qonaqları 18 may tarixində ödənişsiz olaraq muzeyləri ziyarət etmək imkanı əldə edəcəklər.

Ежегодно 18 мая отмечается Международный день музеев. Этот день учреждён в 1977 году по инициативе Международного совета музеев (ИКОМ), и его главная цель – показать важную роль, которую музеи играют в жизни общества.
Учреждённый Международным советом музеев с целью содействия развитию культурного обмена и сотрудничества между странами, этот день каждый год проводится под разным девизом. В этом году Международный день музеев посвящен теме «Образование и исследования в музеях».
В связи с Международным днём музеев в целях эффективной организации досуга людей, обеспечения их знакомства с богатым культурным наследием Азербайджана через музейные учреждения, в музеях, действующих в подчинении Министерства культуры, объявляется «День открытых дверей». Таким образом, у граждан и гостей нашей страны 18 мая появится возможность бесплатно посетить музеи.