Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən mədəniyyət təhsili sahəsində aparılan islahatların mühüm hissəsi olaraq 2024/2025-ci tədris ili üçün Nazirliyin tabeliyindəki musiqi, incəsənət məktəb və mərkəzlərinə təhsilalanların qəbulu prosesi ilk dəfə olaraq elektron qaydada həyata keçirilmişdir. Cari ilin 6-31 may tarixlərində “my.culture.az” vahid şəxsi kabinet vasitəsilə məktəblərə qəbul üçün müraciətlər qeydiyyata alınmış, 20-30 iyun tarixlərində əyani olaraq mərkəzləşdirilmiş qaydada qəbul imtahanları baş tutmuşdur.
İmtahanların nəticələrinə əsasən şagirdlərin yerləşdirilməsi hər bir məktəb və ixtisas üzrə ödənişsiz və ödənişli təhsilə müəyyən edilmiş qəbul planlarına, namizədlərin topladıqları ballara və yaş həddinə uyğun olaraq elektron sistem üzərindən avtomatlaşdırılmış formada aparılmışdır. Qəbul üçün müraciət etmiş 16147 nəfərdən 12089 nəfər müxtəlif ixtisaslar üzrə I və VIII (onbirillik təhsilə) siniflərə qəbul edilmişdir.
Qəbul imtahanlarının nəticələri ilə bağlı şikayətlər elektron sistem üzərindən qəbul edilmiş, müraciətlərə baxılması məqsədilə regional mədəniyyət idarələrində apellyasiya komissiyaları yaradılmışdır.
Komissiyalar tərəfindən aidiyyəti üzrə apellyasiya müraciətinə baxılaraq, 24 müraciətin təmin edilməsi barədə qərar qəbul edilmişdir.

Appeals for Music and Art School Admissions Reviewed
As an important part of the reforms implemented by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan in the field of cultural education, the process of admission of students to music and art schools and centers under the Ministry for the 2024–2025 academic year was conducted electronically for the first time. Between May 6 and 31 of this year, applications for admission were registered through the single personal account "my.culture.az," and entrance examinations were conducted on-site in a centralized manner from June 20 to 30.
Based on the results of the exams, students were automatically assigned to schools and fields of study by an electronic system according to the admission plans for free and paid education, taking into account the candidates' scores and the age limit. Of the 16,147 applicants, 12,089 were enrolled in grades 1 to 8 (for eleven years of education) in various specialties.
Complaints regarding the results of the entrance examinations were received through the electronic system, and appeal commissions were established in the regional cultural offices to review the appeals.