Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Laçın rayonunda xüsusi nümayəndəliyinin təşkilatçılığı, “Bakı Abadlıq Xidməti” MMC-nin dəstəyi ilə keçirilən Laçın Şəhəri Günü tədbirləri davam edir.
Avqustun 26-da "Lacinema" kinoteatrında “Laçınım mənim” adlı rəsm sərgisi və “Zamanın qanadlarında. Laçın” fotosərgisi nümayiş olunub.
Günorta saatlarında qonaqlar “Şuşa, sən azadsan!” sənədli filmini izləyiblər. Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə Bakı Media Mərkəzi və “Salnaməfilm” studiyasının birgə istehsal etdiyi filmin rejissoru Cavidan Şərifov, prodüserləri Nazim Hüseynov və Orman Əliyevdir.
Müasir hərb tarixinin ən parlaq səhifələrindən biri olan Şuşa əməliyyatının diqqətçəkən məqamları izləyicilərə ilk dəfə bu filmdə təqdim edilir. Filmdə Şuşa əməliyyatını həyata keçirən cəsur əsgər və zabitlərimizin müsahibələri, Şuşanın işğaldan azad edilməsində əvəzsiz rol oynayan Xüsusi Təyinatlı Qüvvələrin keçdiyi döyüş yolu, əməliyyat zamanı çəkilmiş eksklüziv kadrlar yer alıb.
Günün ikinci yarısında isə kinoteatrda “Oğurlanmış bahar”, “Tıq-tıq və dostları möcüzələr axtarışında” və “Mənim balaca Şahzadəm” animasiya filmləri nümayiş etdirilib.
"Oğurlanmış bahar" animasiya filmində Bahar qızı Div tərəfindən oğurlanır. Bunu görən balaca qəhrəman Baharı xilas etmək istəyir. Balaca qəhrəmanla Bahar birləşib Divin qəsrindən qaçırlar. Bundan sonra Bahar hər tərəfi gül-çiçəyə qərq edir...
Mədəniyyət Nazirliyinin sifarişi ilə istehsal olunan filmin quruluşçu rejissoru Aleksandra Şirinova, bəstəkarı Azər Hacıəsgərli, prodüseri Mansur Şəfiyevdir.
“Tıq-tıq və dostları möcüzələr axtarışında” ikihissəli animasiya filminin birinci hissəsində Tıq-tıq öz dostları ilə cənub bölgəmizə səyahət edir və balacalara orada bitən, nadir dəmirağac haqqında məlumat verir. Filmdə başqa maarifləndirici məlumatlar da fərqli şəkillərdə uşaqlara çatdırılır.
İkinci hissədə isə Tıq-tıq öz dostları ilə qədim yaşayış məskənlərimizdən olan Qobustana səyahət edir. Qəhrəmanların başlarına qeyri-adi və sirli hadisələr də gəlir. Bu sirli hadisələrin ən yaxşı tərəfi qəhrəmana yeni bir dost qazandırması olur...
Mədəniyyət Nazirliyinin sifarişi ilə istehsal olunan “Tıq-tıq və dostları möcüzələr axtarışında” animasiya filminin ssenari müəllifi və quruluşçu rejissoru Sultan Abbasbəylidir. Filmin bəstəkarı Azər Hacıəsgərli, rəssamı Kübra Binnətova, redaktoru Yusif Şeyxov, səs rejissoru Mehman Nadirov, prodüseri Mansur Şəfiyevdir.
“Mənim balaca Şahzadəm” animasiya filmində gənc rəssam Məryəm Ələkbərlinin Fransız yazıçı Antuan de Sent Ekzüperinin “Balaca şahzadə” əsərinə həsr etdiyi yağlı boya ilə işlənmiş tabloların təsviri animasiya hissələrinin tərkibində verilib. Rəssamın “Balaca şahzadə” əsəri haqqında düşüncə və duyğularının 3D animasiya stili ilə təsviri əlaqələndirilməsi yeni bir stilistika ərsəyə gətirib.
Mədəniyyət Nazirliyinin sifarişi ilə istehsal olunan filmin quruluşçu rejissoru Arif Məhərrəmov, bədii rəhbəri Elçin Əfəndiyev, ssenari müəllifi İman İsmayıl, quruluşçu rəssamı Amil Quliyev, bəstəkarı Azər Hacıəsgərli, səsləndirmə üzrə rejissoru Mehriban Zəki, prodüseri Müşfiq Hətəmovdur.
Qeyd edək ki, “Mənim balaca Şahzadəm” animasiya filmi Türkiyə, Banqladeş və Pakistan və Cənubi Koreyada festivallarda uğur qazanıb.

Продолжаются мероприятия, посвящённые Дню города Лачин, организованные Министерством культуры, специальным представительством Президента Азербайджанской Республики в Лачинском районе, и при поддержке ООО «Bakı Abadlıq Xidməti».
26-го августа в кинотеатре «Ласинема» состоялась художественная выставка «Мой Лачин» и фотовыставка «На крыльях времени.Лачин».
В середине дня гости смогли посмотреть документальный фильм «Шуша, ты свободна!». Режиссёром фильма, снятого совместно Бакинским медиа-центром и студией «Салнамефильм» («Хроникафильм») при поддержке Министерства культуры, является Джавидан Шарифов, продюсерами Назим Хусейнов и Орман Алиев.
В этом фильме зрителю впервые представлены основные моменты Шушинской операции, одной из самых ярких страниц современной военной истории. В фильм вошли интервью наших отважных солдат и офицеров, проводивших Шушинскую операцию, боевой путь спецназа, сыгравшего неоценимую роль в освобождении Шуши от оккупации, а также эксклюзивные кадры, снятые в ходе операции.
Во второй половине дня в кинотеатре были показаны анимационные фильмы «Украденная весна», «Тык-Тык и друзья в поисках чудес» и «Мой маленький принц».
В мультфильме «Украденная весна» девушку Весну похищает Див. Увидев это, маленький герой хочет спасти Весну. Маленький герой и Весна вместе убегают из замка Дива. После этого Весна наполняет все стороны цветами...
Режиссёр фильма, снятого по заказу Министерства культуры, - Александра Ширинова, композитор - Азер Гаджиаскярли, продюсер - Мансур Шафиев.
В первой части двухсерийного мультфильма «Тык-Тык и друзья в поисках чудес» Тык-Тык путешествует со своими друзьями в наш южный край и рассказывает малышам о редком железном дереве, которое там растёт. В фильме в разных картинках детям доносится и другая познавательная информация.
Во второй части Тык-Тык путешествует со своими друзьями в Гобустан, одно из наших древних поселений. С героями также происходят необычные и загадочные события. Самое приятное в этих загадочных событиях то, что у героя появляется новый друг...
Сценаристом и режиссёром-постановщиком анимационного фильма «Тык-Тык и друзья в поисках чудес», произведённого по заказу Министерства культуры является Султан Аббасбейли. Композитор фильма - Азер Гаджиаскярли, художник - Кюбра Биннетова, монтажёр - Юсиф Шейхов, звукорежиссёр - Мехман Надиров, продюсер - Мансур Шафиев.
В анимационном фильме «Мой маленький принц» в анимационные части вошли изображения картин, написанных маслом молодой художницей Марьям Алекперли и посвящённых произведению французского писателя Антуана де Сент-Экзюпери «Маленький принц». Соединение мыслей и чувств художницы, связанных с произведением «Маленький принц» со стилем 3D-анимации создало новую стилистику.
Режиссёр фильма, снятого по заказу Министерства культуры, - Ариф Магеррамов, художественный руководитель Эльчин Эфендиев, сценарист Иман Исмаил, художник-постановщик Амиль Гулиев, композитор Азер Гаджиаскярли, режиссёр озвучания Мехрибан Заки, продюсер Мушфик Хатамов.
Стоит отметить, что анимационный фильм «Мой маленький принц» имел успех на фестивалях в Турции, Бангладеш, Пакистане и Южной Корее.