Son günlər mediada məlumat verdiyimiz kimi, sözləri və musiqisi Azərbaycan bəstəkarı Bəhram Nəsibova məxsus olan “Qarabağ” (“Anadır arzulara hər zaman Qarabağ”) adlı mahnının sözləri Gor Yepremyan tərəfindən dəyişdirilmiş və onun ifasında “Sirun jan” adı altında “Armenian Folk”, yəni “erməni xalq mahnısı” qeydi ilə “Youtube” platformasında yerləşdirilmişdir.
Bununla əlaqədar Əqli Mülkiyyət Agentliyi tərəfindən 2024-cü il 9 iyul tarixində geniş şərh, 10 iyul tarixində Mədəniyyət Nazirliyi ilə Agentliyin Birgə Bəyanatı və 12 iyul tarixində isə birgə məlumatı yayılmışdır.
2024-cü il 12 iyul tarixli birgə məlumatda görülən tədbirlərin ilkin nəticəsi olaraq, Gor Yepremyanın rəsmi “Youtube” səhifəsində (hüquq pozuntusuna səbəb olan ilkin mənbədə) yerləşdirilmiş “Sirun jan” adlı mahnının video yazısının müəllif hüquqularının pozulması səbəbindən “Youtube” tərəfindən silindiyi və həmin mahnının “CD BABY” distribütor şirkəti tərəfindən rəqəmsal musiqi platformalarından (“Youtube Music”, “Spotify”, “Apple Music”, “Amazon Music”, “Deezer” və s.) da silinməsi ilə bağlı müvafiq işlərin aparıldığı bildirilmişdi.
Görülmüş işlərin nəticəsi olaraq bildiririk ki, Agentliyin dəstəyi ilə bəstəkar Bəhram Nəsibovun vərəsəsi Adil Nəsibovun adından Agentlikdə akkreditasiyadan keçmiş “Rəqəmli və Audiovizual Yayım Sənayesi” İctimai Birliyinin (RAYS) - https://rays.az/ texniki yardımı ilə “Youtube” administrasiyasına edilmiş müraciət əsasında B.Nəsibovun müəllif hüquqularının pozulması səbəbindən Gor Yepremyanın ifa etdiyi “Sirun jan” adlı mahnı “Youtube” tərəfindən “Youtube” platformasından və “CD BABY” distribütor şirkəti tərəfindən isə “Youtube Music”, “Spotify”, “Apple Music”, “Amazon Music”, “Deezer” və digər rəqəmsal musiqi platformalarından silinmişdir.
Qeyd olunanlarla yanaşı qeyd edirik ki, Harout Pamboukjianın ifa etdiyi “Aghji jan” mahnısının musiqisi də Azərbaycan bəstəkarı B.Nəsibova məxsus olan “Qarabağ” (“Anadır arzulara hər zaman Qarabağ”) adlı mahnının musiqisi ilə üst-üstə düşdüyü üçün həmin mahnı “Youtube” tərəfindən eyniadlı platformasından silinmişdir.
Bununla da “Qarabağ” (“Anadır arzulara hər zaman Qarabağ”) adlı mahnının sözlərinin və musiqisinin Azərbaycan bəstəkarı Bəhram Nəsibova məxsus olması və erməni ifaçı Gor Yepremyan tərəfindən B.Nəsibovun müəllif hüquqularının pozulması “Youtube” rəhbərliyi və “Youtube Music”, “Spotify”, “Apple Music”, “Amazon Music”, “Deezer” və digər rəqəmsal musiqi platformaları tərəfindən öz təsdiqini tapmış və bəstəkarın pozulmuş hüquqları bərpa edilmişdir.

Как сообщалось нами недавно в СМИ, текст и музыка песни «Карабах» («Карабах – колыбель всех мечтаний»), слова и музыка которой принадлежат азербайджанскому композитору Бахраму Насибову, были изменены Гором Епремяном и исполнены им под названием «Сирун джан», а само произведение размещено на платформе Youtube с пометкой «Armenian Folk», то есть «армянская народная песня».
Как и в случае с присвоением армянами произведений Узеира Гаджибейли, этот плагиат по праву вызвал широкий резонанс в азербайджанском обществе. Агентство интеллектуальной собственности Азербайджанской Республики 9 июля представило обширный комментарий по этому поводу.
В связи с этим Агентство интеллектуальной собственности опубликовало всестороннее заявление 9 июля 2024 года, совместное Заявление агентства и министерства культуры 10 июля и совместную с министерством информацию от 12 июля.
Предварительным результатом принятых мер, отражённых в совместном заявлении от 12 июля 2024 года, стало удаление со стороны Youtube видеозаписи песни «Сирун джан», размещённой на официальной странице Гора Епремяна в Youtube (первоначальный источник нарушения) по причине нарушения авторских прав, и сообщалось, что дистрибьюторской компанией «CD BABY» были предприняты соответствующие действия по удалению этой песни с цифровых музыкальных платформ («Youtube Music», «Spotify», «Apple Music», «Amazon Music», «Deezer» и т. д.).
По итогам проделанной работы сообщаем, что при поддержке агентства, при техническом содействии Общественного объединения «Индустрия цифрового и аудиовизуального вещания» (RAYS), аккредитованного в агентстве - https://rays.az/ по запросу к администрации «Youtube» от имени наследника композитора Бахрама Насибова в лице Адиля Насибова, песня «Сирун джан» в исполнении Гора Епремяна была удалена компанией «Youtube» с платформы Youtube, а дистрибьютерская компания «CD BABY» удалила песню «Сирун джан» с «Youtube Music», «Spotify», «Apple Music», «Amazon Music», «Deezer» и других цифровых музыкальных платформ.
Помимо вышесказанного, отметим, что по причине полного совпадения музыки песни «Агджи джан» в исполнении Харут Памбукджяна с музыкой песни «Карабах» («Карабах – колыбель всех мечтаний»), слова и музыка которой принадлежат азербайджанскому композитору Бахраму Насибову, песня «Агджи джан» была удалена компанией «Youtube» с одноимённой платформы.
Таким образом руководство компании «Youtube» и «Youtube Music», «Spotify», «Apple Music», «Amazon Music», «Deezer» и другие цифровые музыкальные платформы подтвердили факт принадлежности текста и музыки песни Карабах» («Карабах – колыбель всех мечтаний») азербайджанскому композитору Бахраму Насибову, а также факт нарушения Гором Епремяном авторских прав Б.Насибова, нарушенные права композитора были восстановлены.