Son günlər mediada məlumat verdiyimiz kimi, sözləri və musiqisi Azərbaycan bəstəkarı Bəhram Nəsibova məxsus olan “Qarabağ” (“Anadır arzulara hər zaman Qarabağ”) adlı mahnının sözləri Gor Yepremyan tərəfindən dəyişdirilmiş və onun ifasında “Sirun jan” adı altında “Armenian Folk”, yəni “erməni xalq mahnısı” qeydi ilə “Youtube” platformasında yerləşdirilmişdir.
Bununla əlaqədar Əqli Mülkiyyət Agentliyi tərəfindən 2024-cü il 9 iyul tarixində geniş şərh, 10 iyul tarixində Mədəniyyət Nazirliyi ilə Agentliyin Birgə Bəyanatı və 12 iyul tarixində isə birgə məlumatı yayılmışdır.
2024-cü il 12 iyul tarixli birgə məlumatda görülən tədbirlərin ilkin nəticəsi olaraq, Gor Yepremyanın rəsmi “Youtube” səhifəsində (hüquq pozuntusuna səbəb olan ilkin mənbədə) yerləşdirilmiş “Sirun jan” adlı mahnının video yazısının müəllif hüquqularının pozulması səbəbindən “Youtube” tərəfindən silindiyi və həmin mahnının “CD BABY” distribütor şirkəti tərəfindən rəqəmsal musiqi platformalarından (“Youtube Music”, “Spotify”, “Apple Music”, “Amazon Music”, “Deezer” və s.) da silinməsi ilə bağlı müvafiq işlərin aparıldığı bildirilmişdi.
Görülmüş işlərin nəticəsi olaraq bildiririk ki, Agentliyin dəstəyi ilə bəstəkar Bəhram Nəsibovun vərəsəsi Adil Nəsibovun adından Agentlikdə akkreditasiyadan keçmiş “Rəqəmli və Audiovizual Yayım Sənayesi” İctimai Birliyinin (RAYS) - https://rays.az/ texniki yardımı ilə “Youtube” administrasiyasına edilmiş müraciət əsasında B.Nəsibovun müəllif hüquqularının pozulması səbəbindən Gor Yepremyanın ifa etdiyi “Sirun jan” adlı mahnı “Youtube” tərəfindən “Youtube” platformasından və “CD BABY” distribütor şirkəti tərəfindən isə “Youtube Music”, “Spotify”, “Apple Music”, “Amazon Music”, “Deezer” və digər rəqəmsal musiqi platformalarından silinmişdir.
Qeyd olunanlarla yanaşı qeyd edirik ki, Harout Pamboukjianın ifa etdiyi “Aghji jan” mahnısının musiqisi də Azərbaycan bəstəkarı B.Nəsibova məxsus olan “Qarabağ” (“Anadır arzulara hər zaman Qarabağ”) adlı mahnının musiqisi ilə üst-üstə düşdüyü üçün həmin mahnı “Youtube” tərəfindən eyniadlı platformasından silinmişdir.
Bununla da “Qarabağ” (“Anadır arzulara hər zaman Qarabağ”) adlı mahnının sözlərinin və musiqisinin Azərbaycan bəstəkarı Bəhram Nəsibova məxsus olması və erməni ifaçı Gor Yepremyan tərəfindən B.Nəsibovun müəllif hüquqularının pozulması “Youtube” rəhbərliyi və “Youtube Music”, “Spotify”, “Apple Music”, “Amazon Music”, “Deezer” və digər rəqəmsal musiqi platformaları tərəfindən öz təsdiqini tapmış və bəstəkarın pozulmuş hüquqları bərpa edilmişdir.

As recently reported in the media, the lyrics and music of the composition "Karabakh" ("The cradle of dreams is always Karabakh") by the Azerbaijani composer Bahram Nasibov were changed by Gor Yepremyan, presented as an "Armenian folk" song "Sirun Jan" and uploaded to YouTube under the tag "Armenian folk song".
In this regard, on July 9, 2024, the Intellectual Property Agency issued a detailed statement, followed by a joint statement with the Ministry of Culture on July 10, and additional joint information on July 12.
Following the actions described in the joint information on July 12, 2024, YouTube has deleted the video recording of "Sirun Jan" from Gor Yepremyan's official page due to copyright infringement. It was also reported that the distribution company "CD BABY" has taken the necessary steps to remove the song from digital music platforms such as YouTube Music, Spotify, Apple Music, Amazon Music, and Deezer.
We would like to inform you, that as a result of these efforts, with the support of the agency, an application was submitted to YouTube on behalf of Adil Nasibov, the heir of composer Bahram Nasibov. The application supported by technical assistance from the Digital and Audiovisual Broadcasting Industry Public Union (RAYS) (https://rays.az/) accredited by the agency, resulted in the removal of Gor Yepremyan's song "Sirun Jan" from YouTube for copyright infringement. In addition, the distribution company CD BABY has ensured its removal from YouTube Music, Spotify, Apple Music, Amazon Music, Deezer, and other digital music platforms.
In addition to the above, we would like to point out that the music of the song "Aghji jan" performed by Harout Pamboukjian is identical to the melody of "Karabakh" ("Cradle of dreams is always Karabakh") by Azerbaijani composer B. Nasibov. As a result, YouTube removed the song from its platform.
Thus, the fact that the lyrics and music of the song "Karabakh" ("The cradle of dreams is always Karabakh") belonged to the Azerbaijani composer Bahram Nasibov and the violation of Nasibov's copyright by the Armenian performer Gor Yepremyan was confirmed by the management of "Youtube" and by "Youtube Music", "Spotify", "Apple Music", "Amazon Music", "Deezer”, and other digital music platforms, and the violated rights of the composer were restored.