Avqustun 2-də Azərbaycanda kinonun yaranmasının 126-cı ildönümü tamam oldu. Əlamətdar tarixin əsası 1898-ci il avqustun 2-də Bakıda ilk kinosüjetlərin kütləvi nümayişi ilə qoyulub.
Ulu öndər Heydər Əliyevin 2000-ci ilin 18 dekabr tarixində imzaladığı sərəncama əsasən, 2 avqust “Azərbaycan Kinosu Günü” elan edilib.
Əlamətdar gündə Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Nizami Kino Mərkəzində təntənəli tədbir keçirilib.
Nazirliyin məsul şəxsləri, mədəniyyət xadimləri, kino ictimaiyyətinin nümayəndələri və film həvəskarlarının iştirak etdiyi tədbirdə əvvəlcə qonaqlar Nizami Kino Mərkəzinin qarşısında kinematoqrafiyamızla bağlı sərgi ilə tanış olaraq eksponatlarla kinomuzun tarixinə səyahət ediblər.
Mərkəzin zalında davam edən tədbirdə ilk olaraq Prezident İlham Əliyevin 1 avqust 2024 tarixli sərəncamı ilə təltif edilən kino işçilərinin adları elan olunub və təbriklər çatdırılıb.
Açılış nitqi söyləyən mədəniyyət nazirinin müavini Səadət Yusifova bildirib ki, bu il 126 yaşını qeyd edən Azərbaycan kinosu dünya kinosunun tarixi ilə təxminən bərabər yaranaraq paralel şəkildə böyük inkişaf yolu keçib. Bu illər ərzində Azərbyacan kinosu çoxlu eniş və yoxuşlar yaşayıb, müxtəlif transformasiyalara məruz qalıb. Amma həmişə öz milli ənənələrinə, yüksək mənəvi dəyərlərinə, sənət sevgisinə sadiq qalıb: "Müasir Azərbaycan kinosunun inkişafı Ulu öndər Heydər Əliyevin adı ilə ayrılmaz şəkildə bağlıdır. 1970-ci illər Azərbaycan kinosunun ən parlaq dövrü hesab olunur. Məhz onun dəstəyi ilə aparılan araşdırmalar nəticəsində kino tariximizin əsl yaşı müəyyən edilib və ilk filmin - “Balaxanıda neft fontanı yanğını” filminin nümayiş tarixi 1898-ci il avqustun 2-si kino günü elan edilib. Artıq 24 ildir ki, Ümummilli lider Heydər Əliyevin sərəncamı ilə 2 avqust - kino işçilərinin peşə bayramı, Azərbaycan Kinosu Günü kimi qeyd edilir".
Nazir müavini vurğulayıb ki, Prezident İlham Əliyev bu irsin davamçısı olaraq, kino sənətimizi daima diqqətdə saxlayır: “Azərbaycan kinosunun 2008–2018-ci illər üzrə inkişafına dair Dövlət Proqramı”nın qəbul edilməsi, kinostudiyaların maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi, 1993-cü ildə Ulu öndərin tapşırığı ilə yaradılan və milli kino sənətinin qorunub saxlanması məqsədi daşıyan Azərbaycan Dövlət Film Fondu üçün yeni, müasir standartlara cavab verən binanın tikilməsi, hal-hazırda tədbirin keçirildiyi Nizami Kino Mərkəzinin yenidən bərpa olunması, Mədəniyyət Nazirliyi yanında Kino Agentliyinin yaradılması, dövlət sifarişi ilə film istehsalını və gənc kinematoqrafçıların yaradıcılığının dəstəklənməsi məqsədi ilə hər il Prezidentin ehtiyat fondundan filmlərin istehsalı üçün maliyyənin ayrılması kinoya dövlət dəstəyinin bariz nümunəsidir. Son 20 il ərzində Azərbaycan kinosunun inkişafına 100 milyondan çox vəsait ayrılıb, 1763 bədii, sənədli, animasiya və s. filmlər çəkilib".
Azərbaycan Kinomatoqrafçılar İttifaqının (AKİ) sədri Xalq artisti Rasim Balayev və Xalq artisti, kinorejissor Oqtay Mirqasımov ölkəmizdə kinematoqrafiyanın inkişafı istiqamətində görülməkdə olan işlərdən məmnunluqlarını bildirərək kino xadimlərinə uğurlar arzulayıblar.
Azərbaycan Respublikası Kino Agentliyinin (ARKA) direktoru vəzifələrini icra edən Orxan Fikrətoğlu qurumun fəaliyyətindən söz açıb.
Çıxışlardan sonra ARKA-nın fəaliyyəti ilə bağlı, həmçinin yubilyar filmlərdən ibarət videomateriallar nümayiş etdirilib.
Yubilyar filmlərdə çəkilmiş aktyorlar çıxış edərək ürək sözlərini bölüşüblər.
Xalq artistləri Gülyanaq Məmmədova, Gülyaz Məmmədova, Əməkdar artist Ramil Qasımov, solistlər Mirələm Mirələmov, Elgün Hüseynov, həmçinin "Mirvari" rəqs ansamblı və müstəqil "Oyuq" Uşaq Teatrının balaca aktyorları yubilyar filmlərdən musiqilər ifa ediblər.
Daha sonra AKİ-nin müxtəlif nominasiyalar üzrə ənənəvi mükafatı sahiblərinə təqdim olunub.
Gecədə həmçinin AKİ tərəfindən keçirilən “Arxa cəbhənin insanları” qısametrajlı bədii film üzrə ssenari müsabiqəsinin qalibləri elan olunaraq təltif edilib.
Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafında xidmətlərinə görə bir qrup kino xadimi Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən mükafatlandırılıb.
Sonda "Tənha bir insanın monoloqu" adlı qısametrajlı film nümayiş etdirilib.
Filmin rejissoru və ssenari müəllifi Emin Əfəndiyev, operatoru Daniel Quliyev, prodüseri Sərvər Bayramovdur. Filmdə əsas rollarda Mahir Dərviş və Elşən Əsgərov çəkiliblər.

The 126th anniversary of cinema in Azerbaijan was celebrated on August 2. This important date dates back to August 2, 1898, when the first films were publicly screened in Baku.
According to the order signed by the national leader Heydar Aliyev on December 18, 2000, August 2 was declared the "National Cinema Day" of Azerbaijan.
On this remarkable day, a solemn event took place at the Nizami Cinema Center under the organization of the Ministry of Culture. At the event, attended by ministry officials, cultural figures, representatives of the film community, and film lovers, guests first explored the history of our cinema through an exhibition at the Nizami Cinema Center.
At the event, which continued in the hall of the Center, the names of the filmmakers awarded by the order of President Ilham Aliyev dated August 1, 2024 were announced and congratulations were extended.
In her opening speech, Deputy Minister of Culture Saadat Yusifova noted that Azerbaijani cinema, which is celebrating its 126th anniversary, has developed significantly in parallel with world cinema. Over the years, it has experienced various ups and downs and undergone many changes. However, it has always remained faithful to its national traditions, high moral values and love for art: "The development of modern Azerbaijani cinema is closely associated with the national leader Heydar Aliyev. The 1970s are considered the golden era of Azerbaijani cinema. Thanks to the research carried out with the support of Heydar Aliyev, the true age of the history of our cinema was determined and the date of the release of the first film "The Oil Fire in Balakhany", i.e. August 2, 1898, was declared as the Cinema Day. For the past 24 years, by the order of the head of state Heydar Aliyev, August 2 has been celebrated as a professional holiday of cinema workers, known as "National Cinema Day".
The deputy minister emphasized that President Ilham Aliyev, as the successor of this heritage, consistently supports our cinema art. The adoption of the “State Program on the Development of Azerbaijani Cinema for 2008-2018”, the enhancement of the material and technical base of film studios, the construction of a modern building for the Azerbaijan State Film Fund established in 1993, the creation of a Cinema Agency under the Ministry of Culture, and the annual allocation of funds from the President's reserve fund to support state-ordered films and young filmmakers' creativity are clear examples of state support for cinema. Over the past 20 years, more than 100 million funds have been allocated to the development of Azerbaijani cinema, resulting in the production of 1763 art, documentary, animation, and other films.
Chairman of the Union of Cinematographers of Azerbaijan (AKI), People's artist Rasim Balayev and people's artist and film director Ogtay Mirgasimov expressed their satisfaction with the progress made in the development of cinematography in our country and wished the filmmakers success.
Orkhan Fikratoghlu, the Acting Director of the Cinema Agency of the Republic of Azerbaijan, spoke about the activities of the organization.
After the speeches, video materials highlighting ARKA's activities and a compilation of jubilarian films were presented. The actors who starred in the jubilarian films spoke and shared their sincere feelings.
Music from the films was performed by People's artists Gulyanag Mammadova and Gulyaz Mammadova, Honored artist Ramil Gasimov, soloists Miralam Miralamov and Elgun Huseynov, as well as the dance ensemble "Mirvari" and the young actors of The Independent Children's Theater "Oyug."
Following that, the winners were presented with the traditional AKI Award in various nominations.
In the evening, the winners of the short feature film script competition "People of the Rear Front," organized by AKI, were announced and awarded.
The Ministry of Culture awarded a group of film workers for their contribution to Azerbaijani culture.
The event concluded with the screening of the short film "Monologue of a Lonely Man."
Directed and written by Emin Efendiyev, the film featured camerawork by Daniel Guliyev and was produced by Sarvar Bayramov. The lead actors were Mahir Dervish and Elshan Asgarov.