Avqustun 2-də Azərbaycanda kinonun yaranmasının 126-cı ildönümü tamam oldu. Əlamətdar tarixin əsası 1898-ci il avqustun 2-də Bakıda ilk kinosüjetlərin kütləvi nümayişi ilə qoyulub.
Ulu öndər Heydər Əliyevin 2000-ci ilin 18 dekabr tarixində imzaladığı sərəncama əsasən, 2 avqust “Azərbaycan Kinosu Günü” elan edilib.
Əlamətdar gündə Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Nizami Kino Mərkəzində təntənəli tədbir keçirilib.
Nazirliyin məsul şəxsləri, mədəniyyət xadimləri, kino ictimaiyyətinin nümayəndələri və film həvəskarlarının iştirak etdiyi tədbirdə əvvəlcə qonaqlar Nizami Kino Mərkəzinin qarşısında kinematoqrafiyamızla bağlı sərgi ilə tanış olaraq eksponatlarla kinomuzun tarixinə səyahət ediblər.
Mərkəzin zalında davam edən tədbirdə ilk olaraq Prezident İlham Əliyevin 1 avqust 2024 tarixli sərəncamı ilə təltif edilən kino işçilərinin adları elan olunub və təbriklər çatdırılıb.
Açılış nitqi söyləyən mədəniyyət nazirinin müavini Səadət Yusifova bildirib ki, bu il 126 yaşını qeyd edən Azərbaycan kinosu dünya kinosunun tarixi ilə təxminən bərabər yaranaraq paralel şəkildə böyük inkişaf yolu keçib. Bu illər ərzində Azərbyacan kinosu çoxlu eniş və yoxuşlar yaşayıb, müxtəlif transformasiyalara məruz qalıb. Amma həmişə öz milli ənənələrinə, yüksək mənəvi dəyərlərinə, sənət sevgisinə sadiq qalıb: "Müasir Azərbaycan kinosunun inkişafı Ulu öndər Heydər Əliyevin adı ilə ayrılmaz şəkildə bağlıdır. 1970-ci illər Azərbaycan kinosunun ən parlaq dövrü hesab olunur. Məhz onun dəstəyi ilə aparılan araşdırmalar nəticəsində kino tariximizin əsl yaşı müəyyən edilib və ilk filmin - “Balaxanıda neft fontanı yanğını” filminin nümayiş tarixi 1898-ci il avqustun 2-si kino günü elan edilib. Artıq 24 ildir ki, Ümummilli lider Heydər Əliyevin sərəncamı ilə 2 avqust - kino işçilərinin peşə bayramı, Azərbaycan Kinosu Günü kimi qeyd edilir".
Nazir müavini vurğulayıb ki, Prezident İlham Əliyev bu irsin davamçısı olaraq, kino sənətimizi daima diqqətdə saxlayır: “Azərbaycan kinosunun 2008–2018-ci illər üzrə inkişafına dair Dövlət Proqramı”nın qəbul edilməsi, kinostudiyaların maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi, 1993-cü ildə Ulu öndərin tapşırığı ilə yaradılan və milli kino sənətinin qorunub saxlanması məqsədi daşıyan Azərbaycan Dövlət Film Fondu üçün yeni, müasir standartlara cavab verən binanın tikilməsi, hal-hazırda tədbirin keçirildiyi Nizami Kino Mərkəzinin yenidən bərpa olunması, Mədəniyyət Nazirliyi yanında Kino Agentliyinin yaradılması, dövlət sifarişi ilə film istehsalını və gənc kinematoqrafçıların yaradıcılığının dəstəklənməsi məqsədi ilə hər il Prezidentin ehtiyat fondundan filmlərin istehsalı üçün maliyyənin ayrılması kinoya dövlət dəstəyinin bariz nümunəsidir. Son 20 il ərzində Azərbaycan kinosunun inkişafına 100 milyondan çox vəsait ayrılıb, 1763 bədii, sənədli, animasiya və s. filmlər çəkilib".
Azərbaycan Kinomatoqrafçılar İttifaqının (AKİ) sədri Xalq artisti Rasim Balayev və Xalq artisti, kinorejissor Oqtay Mirqasımov ölkəmizdə kinematoqrafiyanın inkişafı istiqamətində görülməkdə olan işlərdən məmnunluqlarını bildirərək kino xadimlərinə uğurlar arzulayıblar.
Azərbaycan Respublikası Kino Agentliyinin (ARKA) direktoru vəzifələrini icra edən Orxan Fikrətoğlu qurumun fəaliyyətindən söz açıb.
Çıxışlardan sonra ARKA-nın fəaliyyəti ilə bağlı, həmçinin yubilyar filmlərdən ibarət videomateriallar nümayiş etdirilib.
Yubilyar filmlərdə çəkilmiş aktyorlar çıxış edərək ürək sözlərini bölüşüblər.
Xalq artistləri Gülyanaq Məmmədova, Gülyaz Məmmədova, Əməkdar artist Ramil Qasımov, solistlər Mirələm Mirələmov, Elgün Hüseynov, həmçinin "Mirvari" rəqs ansamblı və müstəqil "Oyuq" Uşaq Teatrının balaca aktyorları yubilyar filmlərdən musiqilər ifa ediblər.
Daha sonra AKİ-nin müxtəlif nominasiyalar üzrə ənənəvi mükafatı sahiblərinə təqdim olunub.
Gecədə həmçinin AKİ tərəfindən keçirilən “Arxa cəbhənin insanları” qısametrajlı bədii film üzrə ssenari müsabiqəsinin qalibləri elan olunaraq təltif edilib.
Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafında xidmətlərinə görə bir qrup kino xadimi Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən mükafatlandırılıb.
Sonda "Tənha bir insanın monoloqu" adlı qısametrajlı film nümayiş etdirilib.
Filmin rejissoru və ssenari müəllifi Emin Əfəndiyev, operatoru Daniel Quliyev, prodüseri Sərvər Bayramovdur. Filmdə əsas rollarda Mahir Dərviş və Elşən Əsgərov çəkiliblər.

2 августа исполнилось 126 лет с момента создания Азербайджанского кинематографа. Начало этой знаменательной истории было заложено 2 августа 1898 года массовой демонстрацией в Баку первых киносюжетов.
Согласно подписанному общенациональным лидером Азербайджана Гейдаром Алиевым 18 декабря 2000 года Распоряжению, 2 августа было объявлено «Днем Азербайджанского кино».
По случаю знаменательной даты Министерство культуры Азербайджана организовало в киноцентре «Низами» торжественное мероприятие.
В начале мероприятия, прошедшего с участием ответственных лиц министерства, деятелей культуры, представителей киносообщества и любителей кино, на организованной перед киноцентром «Низами» выставке гости ознакомились с экспонатами, рассказывающими об истории национального кинематографа.
Затем в холле киноцентра были объявлены имена кинодеятелей, награжденных распоряжением Президента Ильхама Алиева от 1 августа 2024 года, и были переданы поздравления.
Выступившая с вступительной речью заместитель министра культуры Саадат
Юсифова сказала, что отмечающее в этом году свое 126-летие азербайджанское кино было создано, практически, одновременно с мировым кинематографом и прошло параллельно с ним большой путь собственного развития. За прошедшие годы азербайджанское кино пережило множество взлетов и падений, претерпело различные трансформации. Но оно всегда оставалось верным своим национальным традициям, высоким моральным ценностям и любви к искусству: «Развитие современного азербайджанского кино неразрывно связано с именем Общенационального лидера Гейдара Алиева. 1970-е годы считаются наиболее ярким периодом развития азербайджанского кино. Именно благодаря исследованиям, проведенным при поддержке Гейдара Алиева, удалось определить истинный возраст истории развития нашего кино и ​​дата выхода первого кинофильма «Пожар нефтяного фонтана в Балаханах» 2 августа 1898 года была объявлена Днем Азербайджанского кино. Исполнилось уже 24 года с того момента, когда Распоряжением Общенационального лидера Азербайджана Гейдара Алиева 2 августа было объявлено профессиональным праздником работников кино и отмечается как «День Азербайджанского кино».
Заместитель министра подчеркнула, что являющийся продолжателем этого наследия Президент Азербайджана Ильхам Алиев всегда держит в центре своего внимания отечественное киноискусство: «Принятие «Государственной программы развития азербайджанского кино в 2008-2018 годах», укрепление материально-технической базы киностудий, строительство нового, отвечающего современным стандартам здания Государственного фонда кино Азербайджана, созданного в 1993 году Распоряжением Общенационального лидера с целью защиты и развития национального киноискусства, восстановление киноцентра «Низами», в котором проходит это мероприятие, создание Агентства кино при Министерстве культуры, ежегодное выделение из Резервного фонда Президента средств на производство фильмов по государственному заказу и поддержку творчества молодых кинематографистов, является ярким примером оказания государственной поддержки кино. За последние 20 лет на развитие азербайджанского кино было выделено более 100 миллионов денежных средств, были сняты 1763 игровых, документальных, анимационных и других фильмов».
Председатель Союза кинематографистов Азербайджана (СКА), народный артист Расим Балаев и народный артист, кинорежиссер Огтай Миркасимов выразили удовлетворение проводимой работой в направлении развития кинематографии в нашей стране и пожелали новых успехов деятелям кино.
С речью о деятельности Агентства выступил исполняющий обязанности директора Агентство кино Азербайджанской Республики (АКАР) Орхан Фикретоглу.
Затем были продемонстрированы видеоматериалы, связанные с деятельностью АКАР, а также юбилейные фильмы. Выступили и актеры, снявшиеся в юбилейных фильмах.
Мелодии из фильмов-юбиляров исполнили народные артисты Азербайджана Гюльянаг Мамедова, Гюльяз Мамедова, заслуженный артист Рамиль Гасымов, солисты Миралем Миралемов, Эльгюн Гусейнов, а также танцевальный ансамбль «Мирвари» и юные актеры независимого детского театра "Оюг".
Затем победителям были вручены традиционные награды в различных номинациях Союза кинематографистов Азербайджана.
На мероприятии состоялось награждение победителей проводимого СКА конкурса сценариев короткометражных игровых фильмов «Люди фронтового тыла».
Группе кинематографистов были представлены награды Министерства культуры за заслуги в развитии азербайджанской культуры.
В конце мероприятия был показан короткометражный фильм «Монолог одинокого человека», режиссером и сценаристом которого является Эмин Эфендиев, оператором – Даниэль Гулиев, продюсером – Сервер Байрамов. Главные роли в картине исполнили Махир Дервиш и Эльшан Аскеров.