Dahi Azərbaycan bəstəkarı, SSRİ Xalq artisti, Dövlət mükafatları laureatı Fikrət Əmirovun (1922–1984) “Min bir gecə” baleti dünya səhnələrini fəth etməkdə davam edir.
Sankt-Peterburqdakı Mariinski Teatrı Primorski səhnəsinin (Vladivostok) balet truppası ilk dəfə Çin Xalq Respublikasının paytaxtı Pekində çıxış edəcək. 23-25 avqust tarixlərində gerçəkləşəcək qastrol səfərində truppanın bədii rəhbəri, həmyerlimiz, Rusiyanın Əməkdar artisti Eldar Əliyevin yeni quruluşunda “Min bir gecə” baletinin tamaşası nümayiş olunacaq.
Çinli balet həvəskarları tamaşaları Pekin Milli İfaçılıq Mərkəzinin səhnəsində izləyəcəklər.
Mariinski Teatrı Primorski səhnəsinin yaradıcı heyəti yeni açılmış, müasir memarlığın şah əsərlərindən sayılan Pekin İncəsənət Mərkəzinin səhnəsində belə irimiqyaslı balet tamaşası təqdim edən ilk truppa olacaq.
Tamaşanı Azərbaycan Akademik Opera və Balet Teatrının baş dirijoru və musiqi rəhbəri, Əməkdar artist Əyyub Quliyevin rəhbərliyi ilə Çin Milli Baletinin simfonik orkestri müşayiət edəcək. Tamaşada xor və Mariinski Teatrının Primorski səhnəsi opera truppasının solistləri Anastasiya Kikot və Samirə Qalimova, tarda solistlər – Azərbaycan Opera və Balet Teatrının solisti Ramin Əzimov (Bakı) və Nadejda Medvedeva (Vladivostok) çıxış edəcəklər.
Əsas rolları Mariinski Teatrı Primorski səhnəsinin prima balerinaları Anna Samstrelova, İrina Sapojnikova, Liliya Berejnova, premyeralarda Sergey Umanets və Viktor Mulıgin, solistlər Yuri Zinnurov, Saki Nişida, Lada Sartakova, Aleksandra Şalimova, Şizuru Kato ifa edəcəklər.
Bundan əlavə, avqustun 25-də oynanılacaq tamaşada Şəhriyar rolunu Sankt-Peterburq Mariinski Teatrının aparıcı solisti Azərbaycan Əməkdar artisti Timur Əsgərov canlandıracaq.
Qeyd edək ki, “Min bir gecə” baleti Mariinski Teatrının Primorski səhnəsi truppasının ən parlaq tamaşalarından biridir və geniş qastrol coğrafiyasına malikdir.
Xoreoqraf Eldar Əliyev qarşıdakı qastrol səfəri haqqında deyib: “Min bir gecə” baletinin Pekin ictimaiyyəti tərəfindən rənglərin zənginliyini və misilsiz mədəniyyətinin koloriti əks etdirən irimiqyaslı tamaşa kimi qəbul edilməsi bizim üçün çox vacibdir. Baletin xoreoqrafiyasını quranda mümkün qədər həm ədəbi materiala, həm də müəllifin musiqisinə uyğun olmasına çalışmışam. Ona görə də, ümid edirəm ki, bütün tamaşalar uğurlu olacaq”.
Fikrət Əmirovun məşhur ərəb nağılları əsasında yazdığı “Min bir gecə” baleti ilk dəfə 1979-cu ildə Bakıda, Azərbaycan Dövlət Opera və Balet Teatrında tamaşaya qoyulub. “Mən istəyirəm ki, Azərbaycan musiqisi bütün dünyada səslənsin”, deyən bəstəkar Şərq melodiyalarını klassik Avropa formaları ilə uğurlu şəkildə sintez edib.
Tamaşanın librettosu görkəmli Azərbaycan yazıçıları Maqsud və Rüstəm İbrahimbəyov qardaşlarına məxsusdur.
Baletin musiqisində süjetə uyğun olaraq Yaxın Şərqin əzəməti canlanır. Bəstəkar Azərbaycanın milli aləti tarı orkestrə daxil edib və zərb alətlərinin bütün arsenalının (bonqolar, tam-tam, ksilofon, vibrafon, nağara, zəng, timpani, sinc və s.) köməyi ilə ərəb ritmlərinin zənginliyini dolğunluqla tamaşaçıya çatdırmağa nail olub.

Балет «Тысяча и одна ночь» гениального Азербайджанского композитора, народного артиста СССР, лауреата Государственных премий Фикрета Амирова (1922-1984) продолжает покорять мировые сцены.
Балетная труппа Приморской сцены (Владивосток) Мариинского театра Санкт-Петербурга впервые выступит в столице Китайской Народной Республики Пекине. На гастролях, которые пройдут 23-25 ​​августа, художественный руководитель труппы, наш соотечественник, заслуженный артист России Эльдар Алиев представит балет «Тысяча ночей» в новой постановке.
Китайские любители балета увидят спектакли на сцене Пекинского национального центра исполнительских искусств.
Творческий коллектив Приморской сцены Мариинского театра станет первой труппой, которая представит столь масштабный балетный спектакль на сцене недавно открывшегося Пекинского центра искусств, считающегося шедевром современной архитектуры.
Спектакль будет сопровождать симфонический оркестр Национального балета Китая под руководством главного дирижёра и музыкального руководителя Азербайджанского академического театра оперы и балета, заслуженного артиста Эйюба Гулиева. В спектакле выступят солисты хора и оперной труппы Приморской сцены Мариинского театра Анастасия Кикот и Самира Галимова, исполнитель на таре - солист Азербайджанского театра оперы и балета (Баку) Рамин Азимов и Надежда Медведева (Владивосток).
Главные роли исполнят прима-балерины Приморской сцены Мариинского театра Анна Самстрелова, Ирина Сапожникова, Лилия Бережнова, в премьерах – Сергей Уманец и Виктор Мулигин, солисты Юрий Зиннуров, Саки Нишида, Лада Сартакова, Александра Шалимова, Шидзуру Като.
Кроме того, в спектакле, который состоится 25 августа, роль Шахрияра исполнит ведущий солист петербургского Мариинского театра, заслуженный артист Азербайджана Тимур Аскеров.
Следует отметить, что балет «Тысяча и одна ночь» является одним из самых ярких спектаклей труппы Приморской сцены Мариинского театра и имеет широкую гастрольную географию.
Хореограф Эльдар Алиев рассказал о предстоящих гастролях: «Для нас очень важно, чтобы балет «Тысяча и одна ночь» был воспринят пекинской публикой как масштабный спектакль, отражающий богатство красок и колорит его уникальной культуры. Создавая хореографию балета, я старался максимально соотнести её как с литературным материалом, так и с авторской музыкой. Поэтому я надеюсь, что все выступления пройдут успешно».
Балет «Тысяча и одна ночь», написанный Фикретом Амировым по мотивам известных арабских сказок, впервые был поставлен в 1979 году в Азербайджанском государственном театре оперы и балета в Баку. "Я хочу, чтобы азербайджанская музыка звучала во всём мире", - сказал композитор, успешно синтезировавший восточные мелодии с классическими европейскими формами.
Либретто спектакля написано выдающимися Азербайджанскими писателями братьями Максудом и Рустамом Ибрагимбековыми,
В музыке балета в соответствии с сюжетом оживает величие Ближнего Востока. Композитор включил в состав оркестра национальный инструмент Азербайджана – тар и с помощью всего арсенала ударных инструментов (бонго, там-там, ксилофон, вибрафон, барабан, колокольчик, литавры, цимбалы и др.) сумел в полной мере передать зрителю богатство арабских ритмов.