Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Respublikası Kino Agentliyinin dəstəyi ilə keçirilən “Baku Cinema Breeze” (BCB) çərçivəsində oktyabrın 5-də Nizami Kino Mərkəzində XV Bakı Beynəlxalq Film Festivalının açılışı olub.
Açılış mərasimində Mədəniyyət Nazirliyinin rəsmiləri, festivalın münsiflər heyətinin üzvləri, incəsənət xadimləri, həmçinin kinosevərlər iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən festivalın direktoru Fehruz Şamıyev bildirib ki, 15 ildir əzmlə yoluna davam edən festival hər il kinematoqrafçıları bir araya gətirir: "Bu illər ərzində miqyasımızı xeyli genişləndirməyi bacarmışıq, bu bizim uğurumuzdur. Festival yerli müəllifləri stimullaşdırmaqla yanaşı, yaradıcı müzakirələr üçün də imkan yaradır".
Azərbaycan Respublikası Kino Agentliyinin direktoru vəzifəsini icra edən, Əməkdar incəsənət xadimi Orxan Fikrətoğlu öz çıxışında festivalların əhəmiyyətindən söz açıb: "Bakı Beynəlxalq Film Festivalı Azərbaycanın ən uzunömürlü kino festivalıdır. Kinematoqrafiyanın inkişafına təkan verən hər bir festivalı alqışlayırıq. Çox şadıq ki, belə uğurlu layihələrdən biri olan,15 illik böyük yol qət edən festivalın açılış mərasimindəyik. Bu festivalın ənənəvi olaraq keçirilməsində əməyi olan hər kəsə təşəkkür edir, iştirakçılara uğurlar arzulayıram".
Sonra festival ənənəsinə sadiq qalaraq Azərbaycan kinosundakı xidmətlərinə görə Xalq artistləri Həmidə Ömərova və Şükufə Yusupovanı “Qızıl Nar” mükafatı ilə təltif edib. Daha sonra festivalın münsiflər heyətinin üzvləri səhnəyə dəvət olunub.
Diqqətə çatdırılıb ki, 15-ci yubiley açılışına bir sıra yeniliklərlə gələn festival bu ildən tammetrajlı filmlərin müsabiqəsini keçirir. Belə ki, festivalın beynəlxalq müsabiqəsində tammetrajlı bədii və qısametrajlı filmlər yarışır. Mərasimin sonunda 2 film nümayiş olunub.

The opening of the 15th Baku International Film Festival took place on October 5 at the Nizami Cinema Center as part of the "Baku Cinema Breeze" (BCB) held with the support of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the Cinema Agency of the Republic of Azerbaijan.
The opening ceremony was attended by the officials of the Ministry of Culture, members of the jury of the festival, artists, and film lovers.
Fehruz Shamiyev, the director of the festival, said that the festival, which has been held for 15 years, unites cinematographers every year. He emphasized: "We have managed to expand our scope considerably over the years, which is our achievement. The festival not only promotes local authors but also creates opportunities for creative discussions."
In his speech, Orkhan Fikretoghlu, Honorary Artist and Acting Director of the Cinema Agency of the Republic of Azerbaijan, highlighted the role of festivals: "The Baku International Film Festival is the longest running film festival in Azerbaijan. We welcome all festivals that support the development of cinematography. We are happy to be at the opening ceremony of this 15-year-old festival, one of such successful projects. I thank everyone who has contributed to the tradition of this festival and wish the participants success."
In keeping with the festival tradition, he presented People's artists Hamida Omarova and Shukufa Yusupova with the "Golden Nar" award for their contributions to Azerbaijani cinema. Afterwards, the jury members of the festival were invited to the stage.
It was pointed out that the festival has introduced several innovations for its 15th anniversary, and this year it is holding a competition for feature-length films. As a result, both feature-length and short films are part of the festival's international competition. Two films were screened at the closing ceremony.