Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Respublikası Kino Agentliyinin dəstəyi ilə keçirilən “Baku Cinema Breeze” (BCB) çərçivəsində oktyabrın 5-də Nizami Kino Mərkəzində XV Bakı Beynəlxalq Film Festivalının açılışı olub.
Açılış mərasimində Mədəniyyət Nazirliyinin rəsmiləri, festivalın münsiflər heyətinin üzvləri, incəsənət xadimləri, həmçinin kinosevərlər iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən festivalın direktoru Fehruz Şamıyev bildirib ki, 15 ildir əzmlə yoluna davam edən festival hər il kinematoqrafçıları bir araya gətirir: "Bu illər ərzində miqyasımızı xeyli genişləndirməyi bacarmışıq, bu bizim uğurumuzdur. Festival yerli müəllifləri stimullaşdırmaqla yanaşı, yaradıcı müzakirələr üçün də imkan yaradır".
Azərbaycan Respublikası Kino Agentliyinin direktoru vəzifəsini icra edən, Əməkdar incəsənət xadimi Orxan Fikrətoğlu öz çıxışında festivalların əhəmiyyətindən söz açıb: "Bakı Beynəlxalq Film Festivalı Azərbaycanın ən uzunömürlü kino festivalıdır. Kinematoqrafiyanın inkişafına təkan verən hər bir festivalı alqışlayırıq. Çox şadıq ki, belə uğurlu layihələrdən biri olan,15 illik böyük yol qət edən festivalın açılış mərasimindəyik. Bu festivalın ənənəvi olaraq keçirilməsində əməyi olan hər kəsə təşəkkür edir, iştirakçılara uğurlar arzulayıram".
Sonra festival ənənəsinə sadiq qalaraq Azərbaycan kinosundakı xidmətlərinə görə Xalq artistləri Həmidə Ömərova və Şükufə Yusupovanı “Qızıl Nar” mükafatı ilə təltif edib. Daha sonra festivalın münsiflər heyətinin üzvləri səhnəyə dəvət olunub.
Diqqətə çatdırılıb ki, 15-ci yubiley açılışına bir sıra yeniliklərlə gələn festival bu ildən tammetrajlı filmlərin müsabiqəsini keçirir. Belə ki, festivalın beynəlxalq müsabiqəsində tammetrajlı bədii və qısametrajlı filmlər yarışır. Mərasimin sonunda 2 film nümayiş olunub.

5 октября в рамках фестиваля «Baku Cinema Breeze» (BCB), проводимого при поддержке Министерства культуры Азербайджанской Республики и Агентства кино Азербайджанской Республики в Киноцентре «Низами» состоялось открытие XV Бакинского международного кинофестиваля.
На церемонии открытия присутствовали представители Министерства культуры, члены жюри фестиваля, деятели искусства, а также любители кино.
Выступая на мероприятии, директор фестиваля Феруз Шамиев рассказал, что фестиваль, который проводится уже 15 лет, ежегодно собирает кинематографистов: «За годы работы нам удалось значительно расширить масштабы, в этом наш успех. Фестиваль не только стимулирует местных авторов, но и создаёт возможность для творческих дискуссий».
О важности фестивалей в своём выступлении рассказал заслуженный деятель искусств, исполняющий обязанности директора Агентства кино Азербайджанской Республики Орхан Фикретоглу: «Бакинский международный кинофестиваль – старейший кинофестиваль в Азербайджане. Мы приветствуем любой фестиваль, способствующий развитию кинематографа. Мы очень рады, что находимся на открытии фестиваля, который является одним из таких успешных проектов и за 15 лет прошёл долгий путь. Благодарю всех, кто способствовал традиционному проведению этого фестиваля, и желаю успехов участникам».
Затем, следуя традиции фестиваля, он удостоил народных артистов Гамиду Омарову и Шукюфу Юсупову премией "Золотой Нар" за заслуги перед Азербайджанским кинематографом. Позже на сцену были приглашены члены жюри фестиваля.
Было отмечено, что фестиваль, подошедший к своему 5-летнему юбилейному открытию с рядом новшеств, в этом году проводит конкурс полнометражных фильмов.  Таким образом, в международном конкурсе фестиваля соревнуются полнометражные игровые и короткометражные фильмы. В завершение церемонии были показаны 2 фильма.