Oktyabrın 3-də Mədəniyyət Nazirliyi və Kino Agentliyinin (ARKA) dəstəyi ilə ölkəmizdə ilk dəfə keçirilən “Baku Cinema Breeze” Beynəlxalq Film Festivalı çərçivəsində Şərq ölkələri filmlərinin dünyaya tanıdılması üçün vacib platforma rolunu oynayacaq “Omarket”in platformasının açılışı keçirilib. Heydər Əliyev Mərkəzində gerçəkləşən mərasimdə əvvəlcə qonaqlar yaradıcı sənaye nümayəndələrinin fəaliyyətinin tanıdılması məqsədilə təşkil edilən sərgi ilə tanış olublar.
Sərgi kino, animasiya, musiqi, mədəniyyət sahəsində startaplar, oyun texnologiyaları, dəb, dizayn kimi yaradıcı klasterləri, eləcə də yaradıcı məkanları bir araya gətirib. Tədbirdə çıxış edən mədəniyyət nazirinin müavini Səadət Yusifova bildirib ki, ilk dəfə keçirilən “Baku Cinema Breeze” ölkəmizdə fəaliyyət göstərən bütün kino festivallarını özündə birləşdirir, kino ekosistemini bir çətir altında toplayır.
Layihə çərçivəsində “Omarket” sərgisinin təşkil edilməsi ölkəmizdə kino sənayesinin inkişafı üçün böyük potensialın olduğunu və dövlətimizin bu prosesə dəstək verdiyini göstərir. Onun sözlərinə görə, ümumilikdə “Baku Cinema Breeze” platforması 15-dən çox ölkənin nümayəndələrini, 100-dən çox qonağı, 300-ə yaxın filmin nümayiş ediləcəyi tədbirləri özündə birləşdirir: “Platforma çərçivəsində keçirilən festivallar təkcə kino sənətinin inkişafına təkan vermir, həm də gənc və istedadlı rejissorlarımıza özlərini ifadə etmək, dünyaya çıxış əldə etmək imkanı yaradır.
Festivallarda nümayiş olunacaq filmlərin hər biri böyük zəhmət, yaradıcılıq və sevgi ilə ərsəyə gəlib. Qeyd olunub ki, gənc istedadları dəstəkləmək, onların potensialını artırmaq və milli kinematoqrafiyamızın beynəlxalq səviyyədə tanınmasını təmin etmək məqsədilə Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən bir çox layihələr həyata keçirilir.
Bunların sırasında ARKA tərəfindən 2023-cü ildə elan edilən film layihələri müsabiqəsini, bu il elan edilən postprodakşn mərhələsində olan film layihələrinin tamamlanmasına dəstək müsabiqəsi və qeyri-hökumət təşkilatları üçün mədəni və yaradıcı sənayelərin (MYS) təşviqi üzrə qrant müsabiqəsini qeyd etmək olar. Mədəniyyət Nazirliyi həmçinin mütəmadi olaraq animasiya, tammetrajlı və qısametrajlı filmlər, sənədli filmlərə dair film festivallarına dəstək göstərir.
Bildirilib ki, MYS üzrə İşçi qrupun fəaliyyəti çərçivəsində hazırda müvafiq dövlət təşəbbüsləri müzakirə olunur. Bu təşəbbüslərə kino parklarının yaradılması layihəsi, kino sənayesi nümayəndələri üçün güzəştli şəraitin formalaşdırılması, həmçinin “rebate” mexanizmini tənzimləyən qanunvericiliyin və digər rəsmi sənədlərin qəbul edilməsi daxildir.
Bu istiqamətdə Mədəniyyət Nazirliyi, İqtisadiyyat Nazirliyi, Əqli Mülkiyyət Agentliyi və digər aidiyyəti qurumlar arasında sıx əməkdaşlığın təmin edilməsi vacibdir. Diqqətə çatdırılıb ki, son iki ildə minlərlə insanın qatıldığı “Yaradıcı müzakirələr” layihəsi çərçivəsində paytaxt və regionlarda digər klasterlərlə yanaşı, film klasteri üzrə də məlumatların artırılmasına yönəlmiş təlimlər, ustad dərsləri, yaradıcı söhbətlər təşkil edilib: “Bu gün Azərbaycan kinosu yalnız öz daxili auditoriyası üçün deyil, həm də beynəlxalq kino bazarı üçün əhəmiyyətli oyunçuya çevrilir. Sahənin inkişafının, rəqabət qabiliyyətliliyinin və gəlirliliyin artırılması üçün əlavə vergi güzəştləri, investisiyaların cəlb olunması kimi təşviq mexanizmlərinə ehtiyac duyulur. Bunun bir göstəricisi kimi “Omarket” sərgisinin əhəmiyyətini xüsusi vurğulamaq istərdik.
Bu bazar Şərq ölkələri filmlərinin dünyaya tanıdılması üçün vacib bir platformadır. Azərbaycan olaraq biz bu bazarda öz milli filmlərimizi təqdim etməklə regionumuzun film sektorunu inkişaf etdirmək və onu qlobal kino sənayesinə inteqrasiya etmək niyyətindəyik. Bu bazar eyni zamanda regionun istedadlı rejissor və prodüserlərinin qlobal bazara çıxışını təmin edəcək və beynəlxalq əməkdaşlıqların qurulmasına şərait yaradacaq”.
Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) idarə heyətinin sədri Orxan Məmmədov Azərbaycanda kino sənayesinə göstərilən diqqət və qayğıdan söz açıb. Bildirib ki, film sənayesinin səmərəli şəkildə idarə edilməsi maliyyə, yaradıcı proseslər və insan resurslarının optimal şəkildə təşkil olunmasına bağlıdır. Azərbaycan və bir çox Avropa ölkələrində dövlət qurumları milli filmlərin maliyyələşdirilməsində mühüm rol oynayır. Bu qrantlar yerli kino sənayesinin inkişafını dəstəkləyir və bədii filmlərin çəkilişini maliyyələşdirir. İnvestorların məlumatlandırılması, sahibkarların maarifləndirilməsi və digər dəstək tədbirlərinin həyata keçirilməsi də çox önəmli məsələlərdəndir. Digər çıxış edənlər də festivalın əhəmiyyətini yüksək qiymətləndiriblər. Açılış mərasimindən sonra tədbir panel iclası ilə davam edib. *** “Omarket”in birinci panel iclası “Omarket” – sənaye lokomotivi.
Festivallar, yayım platforması, birgə istehsal” mövzusuna həsr olunub. Amerika Televiziya Sənətləri və Elmləri Akademiyasının üzvü Kamran Qasımovun moderatorluğu ilə gerçəkləşən panel müzakirədə Qırğızıstan Mədəniyyət Nazirliyi Kino sənayesi şöbəsinin əməkdaşı Maratbek Asanaliyev, Türkiyənin “Kunay film” şirkətinin rəhbəri Leyla Atakişiyeva, Gürcüstanın Kino Mərkəzinin əməkdaşı Georgi Skhvediani, Azərbaycandan prodüser Zaur Darabzadə və Rusiyadan rəqəmsal media eksperti Nina Lariçeva öz fikirlərini bölüşüblər.

3 октября в рамках Международного кинофестиваля «Baku Cinema Breeze», который впервые проводится в нашей стране при поддержке Министерства культуры и Агентства кино (АРКА) состоялось открытие площадки «Омаркет», которая сыграет важную роль в представлении миру фильмов стран Востока. в рамках. На церемонии, состоявшейся в Центре Гейдара Алиева, гости сначала ознакомились с выставкой, организованной с целью ознакомления с деятельностью представителей творческой индустрии. Выставка объединила такие творческие кластеры, как кино, анимация, музыка, культурные стартапы, игровые технологии, мода, дизайн, а также креативные пространства.
Выступая на мероприятии, заместитель министра культуры Саадат Юсифова отметила, что проводимый впервые Baku Cinema Breeze объединяет все кинофестивали, действующие в нашей стране, и собирает под одной крышей экосистему кино. Организация выставки «Омаркет» в рамках проекта показывает, что в нашей стране имеется большой потенциал для развития киноиндустрии и что наше государство поддерживает этот процесс. По её словам, в целом площадка "Baku Cinema Breeze" включает в себя представителей более 15 стран, более 100 гостей и мероприятия, на которых будет показано около 300 фильмов: «Фестивали, которые будут проводиться в рамках платформы, не только поспособствуют развитию кинематографии, но и дадут возможность нашим молодым и талантливым режиссёрам проявить себя и получить доступ к мировой аудитории.
Каждый из фильмов, представленных на фестивалях, создавался с большим трудом, творчеством и любовью».
Было отмечено, что Министерством культуры реализуется множество проектов в целях поддержки молодых талантов, повышения их потенциала и обеспечения международного признания нашего отечественного кинематографа. Среди них можно упомянуть конкурс кинопроектов, объявленный «АРКА» в 2023 году; объявленный в этом году конкурс на поддержку завершения кинопроектов, находящихся на стадии постпроизводства; и конкурс грантов на продвижение культурных и творческих индустрий (КТИ) для неправительственных организаций. Министерство культуры также регулярно поддерживает фестивали анимационных, полнометражных, короткометражных и документальных фильмов. Сообщалось, что соответствующие государственные инициативы сейчас обсуждаются в рамках Рабочей группы по КТИ.
В число этих инициатив входит проект создания кинопарков, формирование льготных условий для представителей киноиндустрии, а также принятие законодательства и других официальных документов, регулирующих механизм «рибейтов» (скидок при расчётах). В этом направлении важно обеспечить тесное сотрудничество между Министерством культуры, Министерством экономики, Агентством интеллектуальной собственности и другими соответствующими учреждениями. Доведено до сведения, что за последние два года в рамках проекта «Творческие дискуссии», в котором приняли участие тысячи человек, в столице и регионах были организованы тренинги, мастер-классы, творческие беседы, направленные на повышение информированности о кино-кластере наряду с другими кластерами: «Сегодня Азербайджанское кино, становится важным игроком не только для своей внутренней аудитории, но и для международного кинорынка. Для развития, повышения конкурентоспособности и прибыльности отрасли необходимы дополнительные налоговые льготы и механизмы привлечения инвестиций. В качестве показателя этого хотелось бы подчеркнуть значимость выставки «Омаркет».
Этот рынок является важной площадкой для представления миру фильмов из стран Востока. Как Азербайджан, мы намерены развивать кино-сектор нашего региона и интегрировать его в мировую киноиндустрию, представляя на этом рынке наши национальные фильмы. В то же время этот рынок обеспечит доступ талантливым режиссёрам и продюсерам региона к выходу на мировой рынок и создаст условия для налаживания международного сотрудничества».
Председатель правления Агентства развития малого и среднего бизнеса (АРМСБ) Орхан Мамедов рассказал о внимании и заботе, оказываемых киноиндустрии в Азербайджане. Он заявил, что эффективное управление киноиндустрией зависит от оптимальной организации финансовых, творческих процессов и человеческих ресурсов.
В Азербайджане и многих странах Европы государственные учреждения играют важную роль в финансировании национальных фильмов. Эти гранты поддерживают развитие местной киноиндустрии и финансируют производство художественных фильмов. Информирование инвесторов, обучение предпринимателей и реализация других мер поддержки также являются очень важными вопросами.
Другие спикеры также высоко оценили важность фестиваля. После церемонии открытия мероприятие продолжилось панельным заседанием.
* Первое панельное заседание "Омаркета" было посвящено теме "Омаркет" - промышленный локомотив. Фестивали, эфирная площадка, совместное производство». На панельной дискуссии, модератором которой выступил член Американской академии телевизионных искусств и наук своими мыслями поделились сотрудник отдела Киноиндустрии Министерства культуры Кыргызстана Маратбек Асаналиев, руководитель турецкой компании «Кунай фильм» Лейла Атакишиева, сотрудник Грузинского центра кино Георгий Схведиани, продюсер Заур Дарабзаде из Азербайджана и эксперт по цифровым медиа из России Нина Ларичева.