Oktyabrın 4-ü Azərbaycanın ən yeni tarixində təqvimə düşən şanlı günlərdən biri – xalqımızın şərəf və ləyaqət salnaməsi olan Vətən müharibəsində ilk böyük qalibiyyətin qazanıldığı gündür.
Dörd il öncə bu gün Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qüdrətli Azərbaycan Ordusu Cəbrayıl şəhərini və rayonunun bir neçə kəndini işğaldan azad edib.
Bununla da Cəbrayıl Vətən müharibəsinin ilk qazi şəhəri olub. Ordumuz günbəgün, saatbasaat irəli gedərək düşmənə sarsıdıcı zərbələr vurub torpaqlarımızı azad edib. Vətən müharibəsində əldə olunmuş tarixi Qələbəni əbədiləşdirmək və işğaldan azad edilmiş şəhərlərin günlərini təsis etmək məqsədilə dövlət başçısı tərəfindən 31 iyul 2023-cü il tarixində sərəncam imzalanıb. Sərəncamla 4 oktyabr Cəbrayıl Şəhəri Günü elan olunub.
Oktyabrın 4-də Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Cəbrayıl şəhərində bayram tədbiri keçirilib. Tədbirdə mədəniyyət naziri Adil Kərimli, digər rəsmilər, tanınmış mədəniyyət və elm xadimləri, "Böyük Qayıdış" proqramı çərçivəsində doğma yurda qovuşmuş bir qrup Cəbrayıl sakini və media nümayəndələri iştirak ediblər. Əvvəlcə tədbir iştirakçları şəhərin yenidən qurulan mərkəzi meydanında bir neçə hissədən ibarət sərgi ilə tanış olublar.
Azərbaycan Fotoqraflar Birliyinin dəstəyi ilə hazırlanan "Zamanın qanadlarında. Cəbrayıl" adlı fotosərgidə Cəbrayılın fotoarxivdə qorunan təsvirləri ilə yanaşı, müasir mühiti, dirçələn həyatı əks olunub. "Yurdum. Cəbrayıl" adlı rəngkarlıq sərgisində Cəbrayıla ezam olunan rəssamların, həmçinin yerli rəssamların yaratdığı əsərlər nümayiş yer alıb. Burada Cəbrayılın mənzərələri, abidələri müəllif həllində verilib. Cəbrayıl xalça məktəbinin nümunələrindən ibarət sərgidə Milli Xalça Muzeyinin daimi kolleksiyasından ənənəvi üsulla toxunan xalçalar və xalça məmulatları təqdim olunur. Burada Cəbrayılın ənənəvi "Qasımuşağı", "Qaraqoyunlu", "Bəhmənli" və s. xalçaları nümayiş etdirilir. "İrsimiz. Ruhumuz. Xudafərin" adlı sərgi xüsusilə maraq doğurur. Cəbrayılın rəmzi olan Xudafərin körpüləri əsrlər boyu Arazın iki sahilini birləşdirən mühüm ticari, iqtisadi əhəmiyyətə malik abidədir. Körpülər Orta əsr Azərbaycan memarlığının mühüm elementlərini əks etdirir.
Sərgi boyu 11 aşırımlı Xudafərin körpüsünün kiçik modeli rəssamlar tərəfindən işlənir. Körpünün qədim tarixinin əks olunması ilə yanaşı, burada iştirakçı rəssamların özünəməxsus üslubu və tərzi də nümayiş olunur. 11 aşırım modelini qırmızı xətt qismində birləşdirən ümumi motiv Azərbaycan kəlağayısıdır.
Bu seqment milli irsimizin incə nümunəsini göstərməklə bərabər, tarixi İpək Yolunun inkişafında Xudafərin körpülərinin əhəmiyyətini də vurğulayır. Eyni zamanda sərgi məkanında qurulmuş xüsusi guşədə Şuşa Dövlət Musiqili Dram Teatrının təqdimatında ədəbi-bədii kompozisiya təqdim olunub. Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin katibi şair-dramaturq İlqar Fəhminin ssenari müəllifi olduğu kompozisiyada, əsasən, Cəbrayıl rayonundan olan yazarların əsərlərindən istifadə edilib. Sərgilərlə tanışlıqdan sonra geniş konsert proqramı təqdim olunub.
Aparıcılar Vətən müharibəsi haqqında məlumat verib, 44 gündə qazanılan şanlı Zəfərin tariximizə qızıl hərflərlə yazıldığını vurğulayıblar. Sonra söz musiqiyə verilib. Ana yurdun tərənnümü əsasında qurulan proqramda Azərbaycan Dövlət Rəqs Ansamblı "Qarabağ”  rəqsini,  Xalq Çalğı Alətləri Orkestri Vasif Adıgözəlovun “Bayram süitası”nı, Əməkdar artist Yaqut Abdullayeva Bəhram Nəsibovun “Qarabağ” mahnısını, Əməkdar artist İlkin Əhmədov “Azərbaycan maralı” xalq mahnısını, aşıq Aqşin Tarıyeloğlu “Ovşarı” saz havasını, xanəndələr Vüsal Zamanov, Güllü Muradova və Rəvanə Qurbanova “Qarabağ şikəstəsi”ni, Əməkdar artistlər Gülüstan Əliyeva Məmmədbağır Bağırzadənin “Cəbrayıl”, Zahid Quliyev İbrahim Topçubaşovun "Dağlarda duman gözəldir” mahnılarını ifa ediblər. Konsertdə həmçinin müğənni Taleh Hüseynli Elnur Şahmarovun “Cəbrayılım”, İlhamə Qasımova Elza İbrahimovanın “Ey Vətən”, Xalq artisti Azər Zeynalov Fikrət  Əlizadənin “Vətənim”, Sona Əzizova “El bilir ki, sən mənimsən”, "Sazəndə” aşıqlar qrupu Dirili Qurbaninin “Bayatı-şikəstə”, Xalq artisti Samir Cəfərov Cavanşir Quliyev “Bura vətəndir”,  “Renesans” uşaq xoru Rauf Hacıyevin “Azərbaycan”, Azərbaycan Dövlət Rəqs Ansamblı "Zəngəzur yallısı" rəqsini təqdim ediblər.  Konsert proqramına Xalq artisti Mələkxanım Əyyubovanın ifasında Rauf Məmmədovun “Yaşa mənim xalqım” mahnısı ilə yekun vurulub. Bütün ifalar alqışlarla qarşılanıb. Günün ikinci yarısında Azərbaycan Dövlət Milli Gənc Tamaşaçılar Teatrı "Qaraca qız", Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrı isə "Arşın mal alan" tamaşaları nümayiş etdiriblər.
Cəbrayıl Şəhəri Günü tədbirləri Azərbaycan Dövlət Rəqs Ansamblının möhtəşəm konserti ilə başa çatıb.
Təqdim olunan konsert və tamaşalar doğma yurdda yenicə məskunlaşan Cəbrayıl sakinləri və digər qonaqların könlünü oxşayıb.

4 октября – один из самых славных дней в новейшей истории Азербайджана – день, когда была одержана первая великая победа в Отечественной войне, которая является летописью чести и достоинства нашего народа.
В этот день четыре года назад могучая Азербайджанская Армия под руководством Президента, Главнокомандующего Ильхама Алиева освободила от оккупации город Джебраил и несколько сел района.
При этом Джебраил стал первым городом-ветераном Отечественной войны. День за днём, час за часом наша армия продвигаясь наносила сокрушительные удары по врагу и освобождала наши земли. 31 июля 2023 года глава государства подписал Указ об увековечивании исторической Победы, достигнутой в Отечественной войне, и установлении дней городов, освобождённых от оккупации. Указом 4 октября объявлен Днём города Джебраил.
4 октября в городе Джебраил состоялось праздничное мероприятие, организованное Министерством культуры Азербайджанской Республики. В мероприятии приняли участие министр культуры Адиль Каримли, другие официальные лица, известные деятели культуры и науки, группа джебраильцев, воссоединившихся на родине в рамках программы «Великое Возвращение», представители СМИ. Сначала участники мероприятия ознакомились с состоящей из нескольких частей выставкой на реконструированной центральной площади города.
В фотовыставке «На крыльях времени. Джебраил», подготовленной при поддержке Союза фотографов Азербайджана, вместе с изображениями Джебраила, сохранившимися в фотоархиве, отражены его современное состояние и возрождающаяся жизнь. На выставке живописи «Родина моя. Джебраил» были представлены работы, созданные командированными в Джебраил художниками, а также местными художниками. Здесь пейзажи и памятники Джебраила даны в авторском решении. На выставке образцов Джебраильской ковровой школы представлены сотканные традиционным методом ковры и ковровые изделия из постоянной коллекции Национального музея ковра. Здесь были выставлены традиционные джебраильские ковры «Гасымушаги», «Карагоюнлу», «Бахманлы» и другие. Особый интерес представляет выставка «Наше наследие. Наша душа. Худаферин». Символ Джебраила мосты Худаферин соединявшие на протяжении веков берега Араза являются памятником их важного торгово-экономического значения. Мосты отражают важные элементы Средневековой Азербайджанской архитектуры.
На протяжении всей выставки художники изготавливали малую модель Худаферинского моста с 11 пролётами. Наряду с отражением древней истории моста, участвующие художники также демонстрируют свои уникальные методы и стили. Общим мотивом, красной линией, соединяющей 11-пролётные модели, является Азербайджанский келагаи.
Наряду с демонстрацией изящного примера нашего национального наследия, этот сегмент также подчёркивает важность мостов Худаферин в развитии исторического Шёлкового пути. Одновременно, в специальном уголке выставочного пространства Шушинский государственный музыкально-драматический театр представил ​​литературно-художественную композицию. В композиции, автором сценария, которой является секретарь Союза писателей Азербайджана поэт-драматург Ильгаром Фахмин, в основном использованы произведения авторов из Джебраильского района. После ознакомления с выставками была представлена ​​обширная концертная программа.
Ведущие концерта дали информацию об Отечественной войне и подчеркнули, что славная Победа, одержанная за 44 дня, вписана золотыми буквами в нашу историю. Затем слово было дано музыке. В программе построенной на основе песен о Родине был показан танец «Карабах» Азербайджанского государственного ансамбля танца, прозвучали «Праздничная сюита» Васифа Адыгозалова в исполнении Оркестр народных инструментов, песня Бахрама Насибова «Карабах» в исполнении заслуженной артистки Ягут Абдуллаевой, песня «Азербайджанская Красавица» в исполнении заслуженного артиста Илькина Ахмедова, мелодия для саза «Овшары» в исполнении ашуга Акшина Тариэльоглу, «Карабах шикястяси» в исполнении певцов в народном стиле Вусала Заманова, Гюллю Мурадовой и Раваны Гурбановой, песня Маммедбагира Багирзаде «Джебраил» в исполнении заслуженной артистки Гюлистан Алиевой, песня Ибрагима Топчибашова «Туман в горах прекрасен» в исполнении Захида Гулиева. На концерте также прозвучали песни Эльнура Шахмарова «Мой Джебраил» в исполнении Талеха Хусейнли, Эльзы Ибрагимовой «О Родина» в исполнении Ильхамы Гасымовой, Фикрета Ализаде «Моя Родина» в исполнении народного артиста Азера Зейналова, «Мир знает, что ты мой– Азербайджан» в исполнении Соны Азизовой, мелодия Дирили Гурбани «Баяты Шикястя» в исполнении группы ашугов «Сазенде», Джаваншира Гулиева «Здесь Родина» в исполнении народного артиста Самира Джафарова. Рауфа Гаджиева «Азербайджан» в исполнении детского хора «Ренессанс», показан танец «Зангезурское яллы» в исполнении Азербайджанского государственного ансамбля танца. Концертная программа завершилась песней Рауфа Мамедова «Живи мой народ» в исполнении народной артистки Мелекханум Эйюбовой. Все выступления были встречены аплодисментами. Во второй половине дня Азербайджанский государственный национальный театр юного зрителя представил спектакль «Чернушка», а Азербайджанский государственный академический музыкальный театр – оперетту «Аршин мал алан».
Мероприятия, посвящённые Дню города Джебраила, завершились зрелищным концертом Азербайджанского государственного ансамбля танца.
Представленные концерты и спектакли порадовали сердца джебраильцев только что вновь обосновавшихся на родине и других гостей.