Qazaxıstan Respublikası tərəfindən Füzuli şəhərində inşa olunan və bu ilin mart ayında istifadəyə verilən Kurmanqazı adına Uşaq Yaradıcılıq Mərkəzi 2024/2025-ci tədris ilindən qapılanı müəllim və şagirdlərin üzünə açıb. Bu mərkəz işğaldan azad edilən ərazilərdə incəsənət təhsilinin başladığı ilk tədris ocağı kimi xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
“Böyük Qayıdış” proqramı çərçivəsində Bakı və digər rayonlardan doğma yurdlarına köçən Füzuli sakinlərinin övladları üçün yeni tədris ilində fortepiano, qanun, qarmon, tar, violin və rəqs ixtisasları üzrə tədris həyata keçirilir. İlk olaraq 24 şagird təhsilə cəlb edilib. Beş təcrübəli müəllim onlara sənətin sirlərini öyrədir.
Şagirdlərdən qarmon üzrə Famil Məmmədli, tar üzrə Səma Tanrıverdiyeva, təsviri sənət (rəsm) üzrə Aysu Qocazadə, fortepiano ixtisasında Nigar Abdullazadə, xanəndəlikdə isə Əli Həzizadə seçdikləri sahələrə sevgi ilə bağlanıblar və uğur qazanmaq əzmi ilə öyrənməyə davam edirlər.
Uşaq Yaradıcılıq Mərkəzi Füzuli şəhərində uşaq və yeniyetmələrin yaradıcılıq qabiliyyətlərini ortaya qoymalarına, incəsənət sahəsində biliklərə yiyələnmələrinə münbit şərait yaradacaq. Növbəti mərhələlərdə digər sakinlərin Füzuliyə qayıdışı ilə, təbii olaraq, şagirdlərin sayı da artacaq.

Центр детского творчества имени Курмангазы, построенный Республикой Казахстан в городе Физули и сданный в эксплуатацию в марте текущего года, открыл свои двери для педагогов и учащихся с 2024/2025 учебного года. Этот центр имеет особое значение как первое учебное заведение, где началось художественное образование на освобожденных от оккупации территориях.
В рамках программы «Великое Возвращение» для детей жителей Физули, переехавших в родные края из Баку и других регионов, в новом учебном году проводится преподавание игры на фортепиано, кануне, аккордеоне, таре, скрипке и обучение танцам. К обучению были привлечены первые 24 ученика.
Пять опытных преподавателей обучают их секретам искусства.
Ученики Фамиль Мамедли (игра на аккордеоне), Сама Танрывердиева (игра на таре), Айсу Годжазаде (занятия изобразительным искусстве (живописью), Нигяр Абдуллазаде (игра на фортепиано) и Али Хазизаде (народное певческое искусство) с любовью привязаны к выбранным областям и продолжают учиться с решимостью добиться успеха. Центр детского творчества в Физули создаст благоприятные условия для раскрытия творческих способностей детей и подростков и получения ими знаний в области искусства. На следующих этапах, с возвращением в Физули других жителей, количество учеников, естественно, увеличится.