Qazaxıstan Respublikası tərəfindən Füzuli şəhərində inşa olunan və bu ilin mart ayında istifadəyə verilən Kurmanqazı adına Uşaq Yaradıcılıq Mərkəzi 2024/2025-ci tədris ilindən qapılanı müəllim və şagirdlərin üzünə açıb. Bu mərkəz işğaldan azad edilən ərazilərdə incəsənət təhsilinin başladığı ilk tədris ocağı kimi xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
“Böyük Qayıdış” proqramı çərçivəsində Bakı və digər rayonlardan doğma yurdlarına köçən Füzuli sakinlərinin övladları üçün yeni tədris ilində fortepiano, qanun, qarmon, tar, violin və rəqs ixtisasları üzrə tədris həyata keçirilir. İlk olaraq 24 şagird təhsilə cəlb edilib. Beş təcrübəli müəllim onlara sənətin sirlərini öyrədir.
Şagirdlərdən qarmon üzrə Famil Məmmədli, tar üzrə Səma Tanrıverdiyeva, təsviri sənət (rəsm) üzrə Aysu Qocazadə, fortepiano ixtisasında Nigar Abdullazadə, xanəndəlikdə isə Əli Həzizadə seçdikləri sahələrə sevgi ilə bağlanıblar və uğur qazanmaq əzmi ilə öyrənməyə davam edirlər.
Uşaq Yaradıcılıq Mərkəzi Füzuli şəhərində uşaq və yeniyetmələrin yaradıcılıq qabiliyyətlərini ortaya qoymalarına, incəsənət sahəsində biliklərə yiyələnmələrinə münbit şərait yaradacaq. Növbəti mərhələlərdə digər sakinlərin Füzuliyə qayıdışı ilə, təbii olaraq, şagirdlərin sayı da artacaq.

Children's Creativity Center named after Kurmangazy is the First Art Education Center in Liberated Territories
The Children's Creativity Center named after Kurmangazy, built by the Republic of Kazakhstan in Fuzuli and put into operation in March this year, has opened its doors to teachers and students from the school year 2024/2025. This center is of special importance, as it is the first institution providing art education in the territories liberated from occupation.
As part of the "Great Return" program, children of Fuzuli residents who moved from Baku and other regions will receive lessons in piano, accordion, tar, violin and dance in the new school year. Initially, 24 schoolchildren will receive lessons.  They are being taught the secrets of the arts by five experienced teachers.
In this group the students like Famil Mammadli committed to the accordion, Sama Tanrıverdiyeva to the tar, Aysu Gojazadeh to visual arts (painting), Nigar Abdullazadeh to the piano, and Ali Hazizadeh to singing pursue their chosen fields with love and a strong determination to succeed.
The Children's Creativity Center will create favorable conditions for children and teenagers in Fuzuli to develop their creative talents and gain knowledge in the field of art. In the next stages, as more residents return to Fuzuli, the number of students is expected to increase.