Xəbər verdiyimiz kimi, Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə 10-14 iyun tarixlərində Özbəkistanın paytaxtı Daşkənddə Azərbaycan Mədəniyyəti Günləri keçirilir.
İyunun12-də özbək sənətsevərlər üçün dahi Üzeyir Hacıbəylinin dünyaşöhrətli “Arşın mal alan” operettasının tamaşası nümayiş olunub. Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının yaradıcı heyəti musiqili komediyanı Əlişir Nəvai adına Dövlət Akademik Teatrında təqdim edib. Quruluşçu rejissoru Əməkdar incəsənət xadimi Hafiz Quliyev olan səhnə əsərində rolları Əməkdar artistlər Ramil Qasımov (Əsgər), İnarə Babayeva (Gülçöhrə), Xalq artisti Gülyaz Məmmədova (Telli), Əməkdar artistlər Cahangir Qurbanov (Soltan bəy), Gülüstan Əliyeva (Cahan xala), Səbinə Vahabzadə (Asya), eləcə də Taleh Yahyayev (Süleyman), Sadiq Məlikov (Vəli) ifa ediblər.
Qardaş ölkənin orkestrinin müşayiəti ilə nümayiş olunan səhnə əsərini Əməkdar incəsənət xadimi Sevil Hacıyeva idarə edib. Üzeyir bəy dühasının şah əsərlərindən olan tamaşa böyük maraq və alqışlarla qarşılanıb.
Qeyd edək ki, Ü.Hacıbəyli müsəlman Şərqində ilk operetta olan bu əsəri 1913-cü ildə yazıb. Həmin il oktyabrın 25-də Bakıda əsərin uğurlu təqdimatından sonra tamaşa Qafqaz ölkələri, Rusiya, sonra isə bütün dünyanın səhnələrinə ayaq açıb. Əsər bundan öncə dəfələrlə Özbəkistanda tamaşaya qoyulub. 2013-cü ildə “Arşın mal alan” əsərinin 100 illiyi UNESCO səviyyəsində qeyd olunub. 1945-ci ildə Bakıda “Arşın mal alan” filmi çəkilib və 80 dilə dublyaj olunaraq 150-dən artıq ölkədə göstərilib.

As reported earlier, the Days of Azerbaijani Culture are being held in Tashkent, the capital of Uzbekistan, from June 10 to June 14, under the organization of the Ministry of Culture of Azerbaijan.
The world-famous operetta "Arshin mal alan" (The Cloth Peddler) by the great Uzeyir Hajibeyli was performed for Uzbek art lovers on June 12. The musical comedy was presented by the creative team of the Azerbaijan State Academic Opera and Ballet Theatre at the State Academic Theatre named after Alisher Navoi.
Honored Art Worker Hafiz Guliyev was the director of the production, while the roles were performed by Honored Artists Ramil Gasimov (Asker), Inara Babayeva (Gulchohra), People's Artist Gulaz Mammadova (Telli), and honored artists Jahangir Gurbanov (Soltan Bey), Gulstan Aliyeva (Jahan), Sabina Vahabzadeh (Asya), along with Taleh Yahyaev (Suleyman) and Sadig Melikov (Veli). Directed by honored art worker Sevil Hajiyeva and accompanied by the orchestra of the brotherly country, the play, which is one of the masterpieces of Uzeyir Bey, was met with great interest and applause.
Written by U. Hajibeyli in 1913, it is considered the first operetta in the Muslim East. After its successful debut in Baku on October 25 of the same year, the play went to the stages of the Caucasus countries, Russia and reached a global audience. The play has been performed several times in Uzbekistan. In 2013, the centenary of "Arshin Mal Alan" was celebrated at the UNESCO level. In 1945, the film "Arshin Mal Alan" was made in Baku, dubbed into 80 languages, and shown in over 150 countries.