Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində “1920-1980-ci illər Azərbaycan rəngkarlığı və qrafikası” adlı yeni ekspozisiyanın açılış mərasimi keçirilib. Sərginin açılışında Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimli, Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin üzvləri, xarici ölkələrin ölkəmizdəki səfirləri, tanınmış ictimai və mədəniyyət xadimləri iştirak ediblər. Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının sədri, Xalq rəssamı Fərhad Xəlilov və Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Şirin Məlikova təqdim olunan ekspozisiyada 1920-1980-ci illərdə Azərbaycan rəngkarlığı və qrafika sənətlərinin keçdiyi inkişaf yolunun burada əsərləri sərgilənən görkəmli sənətkarların özünəməxsus yaradıcılıq dünyası vasitəsilə dolğun şəkildə işıqlandırıldığını söylədilər. Daha sonra tədbir iştirakçıları ekspozisiya ilə yaxından tanış olublar.
Qeyd edək ki, ekspozisiyada ümumilikdə 157 ədəd rəngkarlıq, qrafika, heykəltəraşlıq və keramika nümunələri təqdim edilir. 1920-1940-cı illər rəssamlıq nəslinin görkəmli nümayəndələri Salam Salamzadə, Rüstəm Mustafayev, Ələkbər Rzaquliyev, Əli Rasim Muxtarov, Reyhan Topçubaşova, Qəzənfər Xalıqov, Sadıq Şərifzadə, Davud Kazımov kimi rəssamların yaradıcılığı rəngkarlıq ekspozisiyasının ilk zalında nümayiş etdirilir. Daha sonrakı mərhələlər isə mövzu və üslub müxtəlifliyi ilə seçilən ayrı-ayrı tanınmış Azərbaycan rəssamlarının – Səttar Bəhlulzadə, Maral Rəhmanzadə, Xalidə Səfərova, Kamil Xanlarov, Toğrul Nərimanbəyov, Nadir Əbdürrəhmanov, Böyükağa Mirzəzadə, Tahir Salahovun yaradıcılığı ilə təmsil olunur. Burada, həmçinin ekspozisiya mövzuları ilə səsləşən, müəllifləri görkəmli heykəltəraşlar Mirəli Mirqasımov, Ömər Eldarov, Həyat Abdullayeva, Elmira Hüseynova, Xanlar Əhmədov olan əsərlər yer alır.
1920-1980-ci illər Azərbaycan qrafikası ekspozisiyasını isə milli qrafika sənətinin formalaşmasına böyük töhfələr vermiş Bəhruz Kəngərli, Əzim Əzimzadə, Ələkbər Rzaquliyev, Elmira Şahtaxtinskaya, Mikayıl Abdullayev, Sənan Qurbanov kimi özünəməxsus dəst-xəttə malik rəssamların müxtəlif janr və texnikalarda yaratdıqları silsilə əsərlər təşkil edir. Maraqlı məqamlardan biri ekspozisiyada Azərbaycan dəzgah boyakarlığının banisi Bəhruz Kəngərlinin rəsm albomunun və yaratdığı natürmort əsərində əksini tapmış mürəkkəbqabının ilk dəfə nümayiş olunmasıdır. Ekspozisiyada XX əsrin müxtəlif onilliklərində ərsəyə gəlmiş, qrafik əsərlərlə həmahənglik yaradan, Yelena Orbeliani, Zivər Məmmədova, Həyat Abdullayeva, Rasim Xələfov, Telman Zeynalov, Oqtay Şıxəliyev, Liya Ağamalova, Həsənağa Ələsgərov, Saleh Məmmədov kimi tanınmış müəlliflər tərəfindən işlənilmiş keramik fiqurlar və dekorativ boşqablar da sərgilənir.
Ekspozisiya interaktiv xarakter daşıyır. Hər bir zalda tamaşaçılar QR kod vasitəsilə  aid olduqları yaş qrupunu qeyd edib bəyəndikləri əsərə səs verə bilərlər.

В Национальном музее искусств Азербайджана состоялась церемония открытия новой экспозиции «Азербайджанская живопись и графика 1920-1980-х годов». В открытии выставки приняли участие министр культуры Азербайджанской Республики Адиль Каримли, члены Милли Меджлиса Азербайджанской Республики, послы зарубежных стран в нашей стране, известные общественные деятели и деятели культуры.  и культурные деятели. Выступая на мероприятии, председатель Союза художников Азербайджана, народный художник Фархад Халилов и директор Национального музея искусств Азербайджана, доктор философских наук в области искусствоведения Ширин Маликова рассказали, что путь развития азербайджанской живописи и графики в 1920-1980-е годы был полностью освещён уникальным творческим миром выдающихся художников, чьи произведения представлены на экспозиции. Далее участники мероприятия ознакомились с экспозицией.
Стоит отметить, что всего на экспозиции представлено 157 образцов живописи, графики, скульптуры и керамики. Творчество видных представителей художественного поколения 1920-1940-х годов таких художников, как Салам Саламзаде, Рустам Мустафаев, Алекпер Рзагулиев, Али Расим Мухтаров, Рейхан Топчубашова, Газанфар Халиков, Садик Шарифзаде, Давуд Кязимов выставлены в первом зале экспозиции живописи. Последующие этапы представлены произведениями известных азербайджанских художников - Саттара Бахлулзаде, Марала Рахманзаде, Халиды Сафаровой, Камиля Ханларова, Тогрула Нариманбекова, Надира Абдуррахманова, Бёюкаги Мирзазаде, Тахира Салахова - отличающихся разнообразием тем и стилей. Здесь также представлены работы, перекликающиеся с тематикой экспозиции, авторами которых являются известные скульпторы Мирали Миргасымов, Омар Эльдаров, Хаят Абдуллаева, Эльмира Гусейнова, Ханлар Ахмедов.
Экспозицию азербайджанской графики 1920-1980-х годов составляют серии произведений, созданные в различных жанрах и техниках художниками обладавшими своеобразными стилями, такими как Бахруз Кенгерли, Азим Азимзаде, Алекпер Рзагулиев, Эльмира Шахтахтинская, Микаил Абдуллаев, Санан Гурбанов, внёсшими большой вклад в формирование национального графического искусства. Одним из интересных моментов экспозиции является выставка впервые живописного альбома основоположника азербайджанской станковой живописи Бахруза Кенгерли и выставка чернильницы, изображённой в его натюрмортах. также представленными на выставке Также на выставке представлены керамические фигурки и декоративные тарелки, созданные известными авторами, такими как Елена Орбелиани, Зивар Мамедова, Хаят Абдуллаева, Расим Халафов, Тельман Зейналов, Октай Шихалиев, Лия Агамалова, Гасанага Алескеров, Салех Мамедов в разные десятилетия 20-го века, которые гармонируют с графическими произведениями.
Выставка интерактивная. В каждом зале зрители могут отметить свою возрастную группу и проголосовать за понравившуюся работу с помощью QR-кода.