Mədəniyyət naziri Almaniya səfiri ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimli iyunun 5-də Almaniya Federativ Respublikasının ölkəmizdəki səfiri Ralf Horleman ilə görüşüb.
Səfiri salamlayan nazir Azərbaycan ilə Almaniya arasında mövcud olan əlaqələrdən danışıb. Qeyd olunub ki, iki ölkə arasında mədəniyyət sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün geniş imkanlar mövcuddur.
Almaniya səfiri Ralf Horleman qəbula görə təşəkkürünü bildirib. Azərbaycanda alman irsinə göstərilən diqqət və qayğını yüksək qiymətləndirib. Diplomat Azərbaycan alman irsi ilə bağlı mədəni turizm layihəsi ilə bağlı təklif səsləndirib.
Söhbət zamanı hər iki ölkənin mədəniyyət müəssisələri, o cümlədən kitabxana, muzey, sərgi salonları və teatr-konsert müəssisələri arasında əlaqələrin inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyəti qeyd edilib.
Görüşdə həmçinin bu ilin noyabr ayında ölkəmizdə keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyası Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində nəzərdə tutulan iqlim dəyişiklikləri və mədəniyyət mövzusu üzrə müzakirələrdə Almaniyanın müvafiq institutlarının təmsil olunması ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.

5 июня министр культуры Азербайджанской Республики Адиль Каримли встретился с послом Федеративной Республики Германия в нашей стране Ральфом Хорлеманом..
Приветствуя посла, министр рассказал о существующих отношениях между Азербайджаном и Германией. Было отмечено, что существуют широкие возможности для расширения сотрудничества в сфере культуры между двумя странами.
Посол Германии Ральф Хорлеман поблагодарил за приём. Он высоко оценил внимание и заботу, проявленные к немецкому наследию в Азербайджане. Дипломат выступил с предложением относительно проекта культурного туризма, связанного с немецким наследием Азербайджана.
В ходе беседы была отмечена важность развития связей между учреждениями культуры обеих стран, в том числе библиотеками, музеями, выставочными залами и театрально-концертными учреждениями.
На встрече также состоялся обмен мнениями относительно представительства профильных институтов Германии в дискуссиях по вопросам изменения климата и культуры, запланированных в рамках 29-й сессии Конференции сторон Рамочной Конвенции ООН об изменении климата ( COP29), которая пройдёт в нашей стране в ноябре этого года.