Mədəniyyət naziri Almaniya səfiri ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimli iyunun 5-də Almaniya Federativ Respublikasının ölkəmizdəki səfiri Ralf Horleman ilə görüşüb.
Səfiri salamlayan nazir Azərbaycan ilə Almaniya arasında mövcud olan əlaqələrdən danışıb. Qeyd olunub ki, iki ölkə arasında mədəniyyət sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün geniş imkanlar mövcuddur.
Almaniya səfiri Ralf Horleman qəbula görə təşəkkürünü bildirib. Azərbaycanda alman irsinə göstərilən diqqət və qayğını yüksək qiymətləndirib. Diplomat Azərbaycan alman irsi ilə bağlı mədəni turizm layihəsi ilə bağlı təklif səsləndirib.
Söhbət zamanı hər iki ölkənin mədəniyyət müəssisələri, o cümlədən kitabxana, muzey, sərgi salonları və teatr-konsert müəssisələri arasında əlaqələrin inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyəti qeyd edilib.
Görüşdə həmçinin bu ilin noyabr ayında ölkəmizdə keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyası Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində nəzərdə tutulan iqlim dəyişiklikləri və mədəniyyət mövzusu üzrə müzakirələrdə Almaniyanın müvafiq institutlarının təmsil olunması ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.

The Minister of Culture meets the German Ambassador
On June 5, Adil Karimli, Minister of Culture of the Republic of Azerbaijan, had a meeting with Ralf Horleman, Ambassador of the Federal Republic of Germany to our country.
Welcoming the Ambassador, the Minister spoke about the existing relations between Azerbaijan and Germany and noted that there are wide opportunities for the expansion of cultural cooperation between the two countries.
German Ambassador Ralf Horleman extended his gratitude for the reception. He expressed high appreciation for the care and attention paid to the German heritage in Azerbaijan. The diplomat suggested a project on cultural tourism related to the German heritage in the country.
The importance of developing relations between the cultural institutions of the two countries, such as libraries, museums, exhibition halls, theaters, and concert halls, was emphasized during the conversation.
During the meeting, opinions were also exchanged on the involvement of relevant German institutions in the discussions on climate change and culture planned for the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29), which will be held in our country in November.