Ankarada Azərbaycan-Türkiyə Mədəniyyət üzrə Birgə Komissiyasının üçüncü iclası keçirilib
Xəbər verdiyimiz kimi, Azərbaycan Respublikası mədəniyyət naziri Adil Kərimlinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Türkiyədə səfərdədir.
Səfər çərçivəsində noyabrın 13-də paytaxt Ankarada Azərbaycan-Türkiyə Mədəniyyət üzrə Birgə Komissiyasının üçüncü iclası keçirilib.
İclas Azərbaycan mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov və Türkiyə mədəniyyət və turizm nazirinin müavini Batuhan Mumcunun sədrlikləri ilə gerçəkləşib.
Hər iki ölkənin nazirliklərinin müvafiq struktur bölmələri rəhbərlərinin iştirak etdikləri iclasda mədəni irs, kinematoqrafiya, teatr, muzey, kitabxana, yaradıcı sənaye və musiqi sahəsi üzrə təhsil, habelə mədəniyyət sahəsində normativ-hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. Müvafiq sahələrdə gələcək əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə olunub.

Как мы уже сообщали, делегация во главе с министром культуры Азербайджанской Республики Адилем Каримли находится с визитом в Турции.
В рамках визита 13 ноября в столице Анкаре состоялось третье заседание Совместной Азербайджано-Турецкой Комиссии по Культуре.
Заседание прошло под председательством заместителя министра культуры Азербайджана Фарида Джафарова и заместителя министра культуры и туризма Турции Батухана Мумджу.
На заседании, в котором приняли участие руководители соответствующих структурных подразделений министерств обеих стран, состоялся обмен мнениями о совершенствовании нормативно-правовой базы в области культурного наследия, кинематографии, театра, музеев, библиотек, образования, в области творческих индустрий и музыки, а также культуры. Обсуждены перспективы дальнейшего сотрудничества в соответствующих сферах.