Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Laçın rayonunda xüsusi nümayəndəliyinin təşkilatçılığı, “Bakı Abadlıq Xidməti” MMC-nin dəstəyi ilə 26 avqust – Laçın Şəhəri Günü ikinci dəfə təntənə ilə qeyd olunur.
Tədbirdə doğma yurda qayıdan laçınlılarla yanaşı, rəsmilər, mədəniyyət xadimləri və digər qonaqlar iştirak edirlər.
Şəhər günü Laçının dörd məkanında – Bayraq meydanı, "Lacinema" kinoteatrı, seyrəngah və Həkəri çayının sahilində gerçəkləşir.
Bayraq meydanında təşkil edilən açılış mərasimində əvvəlcə ölkəmizin ərazi bütövlüyü və suverenliyi uğrunda canından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib, Dövlət Himni səsləndirilib.
Laçın rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Məsim Məmmədov Laçın Şəhəri Günü münasibətilə sakinləri və tədbir iştirakçılarını təbrik edib. Qeyd olunub ki, artıq ikinci dəfədir keçirilən Laçın Şəhəri Günü Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş əraziləri üzrə şəhər günlərinin təsis edilməsi haqqında” 31 iyul 2023-cü il tarixli sərəncamı ilə təsis olunub. “Otuz ilə yaxın işğal dövründə düşmən Laçın şəhərini xarabalığa çevirmişdi. Laçının azad olunmasından başlayaraq qısa dövr ərzində burada geniş miqyaslı bərpa-quruculuq işləri aparılıb. Hazırda Laçın şəhərinin əvvəlki əzəməti bərpa edilir”, – deyə M.Məmmədov bildirib.
Digər çıxış edənlər Laçının füsunkar təbiətindən söz açıb, bayram münasibətilə şəhər sakinlərinə xoş arzularını çatdırıblar.
Tədbirdə Müdafiə Nazirliyinin Əlahiddə Nümunəvi Hərbi Orkestri tərəfindən vətənpərvərlik ruhlu musiqilər ifa edilib. Daha sonra hərbi orkestrin müşayiəti ilə tədbir iştirakçılarının "Lacinema" kinoteatrına yürüşü olub.

Министерство культуры Азербайджана, при поддержке специального представительства Президента Азербайджанской Республики в Лачинском районе и
ООО «Bakı Abadlıq Xidməti», организовало во второй раз торжественное мероприятие по случаю Дня города Лачин - 26 августа.В мероприятии участвуют вернувшиеся в родные края лачинцы, а также официальные лица, деятели культуры и другие гости.
День города Лачин отмечается на разных площадках – на Площади Флага, кинотеатре «Ласинема», набережной реки Хакари.
На организованной на Площади Флага церемонии открытия собравшиеся почтили минутой молчания память шехидов, отдавших свои жизни во имя территориальной целостности и суверенитета нашей страны. Прозвучал Государственный гимн Азербайджана.
Специальный представитель Президента Азербайджанской Республики в Лачинском районе Масим Мамедов поздравил местных жителей и гостей мероприятия с Днем города Лачин. Было отмечено, что отмечаемый во второй раз День города Лачин учрежден Распоряжением Президента Ильхама Алиева «Об учреждении дней городов по освобожденным от оккупации территориям Азербайджанской Республики» от 31 июля 2023 года.
«За почти тридцать лет оккупации враг разрушил город Лачин. После освобождения Лачина за короткий промежуток времени здесь были проведены масштабные реставрационные и строительные работы. В настоящее время восстанавливается былая слава Лачина", - сказал М.Мамедов.
Другие выступающие рассказали о неповторимой природе Лачина и поздравили жителей города с праздником.
Затем участники мероприятия под аккомпанемент военного оркестра Министерства обороны прошли маршем к кинотеатру «Ласинема».