Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Laçın rayonunda xüsusi nümayəndəliyinin təşkilatçılığı, “Bakı Abadlıq Xidməti” MMC-nin dəstəyi ilə 26 avqust – Laçın Şəhəri Günü ikinci dəfə təntənə ilə qeyd olunur.
Tədbirdə doğma yurda qayıdan laçınlılarla yanaşı, rəsmilər, mədəniyyət xadimləri və digər qonaqlar iştirak edirlər.
Şəhər günü Laçının dörd məkanında – Bayraq meydanı, "Lacinema" kinoteatrı, seyrəngah və Həkəri çayının sahilində gerçəkləşir.
Bayraq meydanında təşkil edilən açılış mərasimində əvvəlcə ölkəmizin ərazi bütövlüyü və suverenliyi uğrunda canından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib, Dövlət Himni səsləndirilib.
Laçın rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Məsim Məmmədov Laçın Şəhəri Günü münasibətilə sakinləri və tədbir iştirakçılarını təbrik edib. Qeyd olunub ki, artıq ikinci dəfədir keçirilən Laçın Şəhəri Günü Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş əraziləri üzrə şəhər günlərinin təsis edilməsi haqqında” 31 iyul 2023-cü il tarixli sərəncamı ilə təsis olunub. “Otuz ilə yaxın işğal dövründə düşmən Laçın şəhərini xarabalığa çevirmişdi. Laçının azad olunmasından başlayaraq qısa dövr ərzində burada geniş miqyaslı bərpa-quruculuq işləri aparılıb. Hazırda Laçın şəhərinin əvvəlki əzəməti bərpa edilir”, – deyə M.Məmmədov bildirib.
Digər çıxış edənlər Laçının füsunkar təbiətindən söz açıb, bayram münasibətilə şəhər sakinlərinə xoş arzularını çatdırıblar.
Tədbirdə Müdafiə Nazirliyinin Əlahiddə Nümunəvi Hərbi Orkestri tərəfindən vətənpərvərlik ruhlu musiqilər ifa edilib. Daha sonra hərbi orkestrin müşayiəti ilə tədbir iştirakçılarının "Lacinema" kinoteatrına yürüşü olub.

Lachin City Day is celebrated for the second time on August 26 under the organization of the Ministry of Culture and the Special Representation of the President of the Republic of Azerbaijan in the Lachin region and with the support of "Baku Maintenance Service" LLC.
The event is attended by officials, cultural figures, and other guests, as well as Lachin residents returning to their homeland.
City Day is celebrated in four places in Lachin: Bayrag Square, the "Lacinema" movie theater, the "Seyrangah" area, and the banks of the Hakari River.
At the opening ceremony, held at Flag Square, a minute of silence was observed to honor the precious memory of our martyrs who sacrificed their lives for the territorial integrity and sovereignty of the country, and then the national anthem was played.
The Special Representative of the President of Azerbaijan in the Lachin region, Masim Mammadov, congratulated the residents and participants of the event on the occasion of Lachin Day. “The enemy destroyed Lachin city during nearly thirty years of occupation. After Lachin was liberated, extensive restoration and construction efforts were rapidly implemented. Now, the city is regaining its former glory," M. Mammadov said. It was mentioned that this is only the second time Lachin City Day is being celebrated, following President Ilham Aliyev's order dated July 31, 2023, "On the Establishment of City Days in the Territories of Azerbaijan Liberated from Occupation."
Other speakers talked about the appealing nature of Lachin and extended their best wishes to the residents of the city on the occasion of the holiday. The Military Orchestra of the Defense Ministry performed patriotic music at the event. Afterwards, the event participants marched to the "Lacinema" cinema with a military band accompanying them.