Avqustun 21-də Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyində türkdilli region və dövlətləri birləşdirən yayım platformasının yaradılması ilə bağlı müzakirə aparılıb.
Bildirilib ki, Azərbaycan mədəniyyətinin təbliği çərçivəsində yaradıcılıq sahələrinin inkişafının dəstəklənməsi, o cümlədən ölkəmizin kino potensialının təbliğ olunması, yerli kino sənayesinin inkişafına xarici mütəxəssislərin cəlb edilməsi istiqamətində müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsinə ehtiyac duyulur.
Yerli kino sənayesinin inkişafı dublyaj infrastrukturunun dəstəklənməsini, yeni iş yerlərinin açılmasını və müasir rəqəmsal məkanda Azərbaycan dilinin dəstəklənməsi üçün əsas prioritet olan bu seqmentdə biznesin stimullaşdırılmasını nəzərdə tutur. Bu məqsədlər üçün “Yaradıcı Azərbaycan” proqramı çərçivəsində xüsusi tədbirlərin həyata keçirilməsi planlaşdırılır.
Bu ehtiyac eyni zamanda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2018-ci il 6 iyun tarixli 119 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş "Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi haqqında Əsasnamə"sinə və “Azərbaycan Respublikasının 2022–2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın Tədbirlər Planının müvafiq bəndində də əksini tapıb. Həmin bəndin icrası üzrə mədəniyyət və yaradıcı sənayelər (MYS) sahəsində bazar iştirakçılarının fəaliyyətinin dəstəklənməsi, o cümlədən istehsalat bazasının təkmilləşdirilməsi və sahəvi klasterləşmənin təşviqi prioritet məsələdir.
Qeyd olunub ki, bu fəaliyyət istiqamətində türkdilli region və dövlətləri birləşdirən yayım platformasının qurulması ilə bağlı araşdırma aparılır və müvafiq iş planı hazırlanır. Platformanın təkmilləşdirilməsi və yaradılma prosesinin sürətləndirilməsi məqsədilə layihəyə mütəxəssis olaraq “BBC-Maestro” layihəsinin strateji və biznes üzrə məsləhətçisi Nina Larıçeva və “ATA-Association of Turkic Animation” təşkilatının sədri Oktay Yusibov da cəlb edilib.
Vurğulanıb ki, aylıq və ya illik abunə modelinə əsaslanan platformanın öz daxilində yerli və beynəlxalq məzmunları (dublyaj) əhatə etməsi planlaşdırılır. Həmçinin platformada tamaşaçılara yüksəkkeyfiyyətli, mədəni rezonans doğuran proqramların təqdim edilməsi nəzərdə tutulur.

21 августа в Министерстве культуры Азербайджанской Республики состоялось обсуждение вопросов создания вещательной платформы, объединяющей тюркоязычные регионы и государства.
Было отмечено, что в рамках пропаганды азербайджанской культуры необходимо осуществить соответствующие меры в направлении поддержки развития творческих сфер, в том числе пропаганды кинопотенциала нашей страны, привлечения иностранных специалистов в развитие местной киноиндустрии.
Развитие местной киноиндустрии предполагает поддержку инфраструктуры дубляжа, открытие новых рабочих мест и стимулирование бизнеса в этом сегменте, что является основным приоритетом поддержки азербайджанского языка в современном цифровом пространстве. В этих целях планируется реализовать специальные меры в рамках программы «Креативный Азербайджан».
Эта необходимость одновременно нашла отражение в подразделе 5.6.6 «Положения о Министерстве культуры Азербайджанской Республики», утвержденном Указом Президента Азербайджанской Республики № 119 от 6 июня 2018 года, а также в соответствующем пункте Плана действий «Стратегии социально-экономического развития Азербайджанской Республики в 2022-2026 годах». Приоритетом реализации данного пункта является поддержка деятельности участников рынка в сфере культурно-креативных индустрий (ККИ), а также совершенствование производственной базы и содействие отраслевой кластеризации.
Было отмечено, что в направлении указанной деятельности проводятся исследования и готовится соответствующий план работ по созданию вещательной платформы, объединяющей тюркоязычные регионы и государства. С целью обеспечения совершенствования платформы и ускорения процесса работы к проекту в качестве специалистов также привлечены консультант по стратегии и бизнесу проекта «BBC-Maestro» Нина Ларичева и председатель организации «АТА-Ассоциация тюркской анимации» Октай Юсибов.
Было подчеркнуто, что опирающаяся на модели ежемесячной или годовой подписки платформа предусматривает охват местного и международного контента (дубляжа). Также на платформе планируется представить зрителям качественные, резонансные культурные программы.