Avqustun 21-də Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyində türkdilli region və dövlətləri birləşdirən yayım platformasının yaradılması ilə bağlı müzakirə aparılıb.
Bildirilib ki, Azərbaycan mədəniyyətinin təbliği çərçivəsində yaradıcılıq sahələrinin inkişafının dəstəklənməsi, o cümlədən ölkəmizin kino potensialının təbliğ olunması, yerli kino sənayesinin inkişafına xarici mütəxəssislərin cəlb edilməsi istiqamətində müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsinə ehtiyac duyulur.
Yerli kino sənayesinin inkişafı dublyaj infrastrukturunun dəstəklənməsini, yeni iş yerlərinin açılmasını və müasir rəqəmsal məkanda Azərbaycan dilinin dəstəklənməsi üçün əsas prioritet olan bu seqmentdə biznesin stimullaşdırılmasını nəzərdə tutur. Bu məqsədlər üçün “Yaradıcı Azərbaycan” proqramı çərçivəsində xüsusi tədbirlərin həyata keçirilməsi planlaşdırılır.
Bu ehtiyac eyni zamanda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2018-ci il 6 iyun tarixli 119 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş "Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi haqqında Əsasnamə"sinə və “Azərbaycan Respublikasının 2022–2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın Tədbirlər Planının müvafiq bəndində də əksini tapıb. Həmin bəndin icrası üzrə mədəniyyət və yaradıcı sənayelər (MYS) sahəsində bazar iştirakçılarının fəaliyyətinin dəstəklənməsi, o cümlədən istehsalat bazasının təkmilləşdirilməsi və sahəvi klasterləşmənin təşviqi prioritet məsələdir.
Qeyd olunub ki, bu fəaliyyət istiqamətində türkdilli region və dövlətləri birləşdirən yayım platformasının qurulması ilə bağlı araşdırma aparılır və müvafiq iş planı hazırlanır. Platformanın təkmilləşdirilməsi və yaradılma prosesinin sürətləndirilməsi məqsədilə layihəyə mütəxəssis olaraq “BBC-Maestro” layihəsinin strateji və biznes üzrə məsləhətçisi Nina Larıçeva və “ATA-Association of Turkic Animation” təşkilatının sədri Oktay Yusibov da cəlb edilib.
Vurğulanıb ki, aylıq və ya illik abunə modelinə əsaslanan platformanın öz daxilində yerli və beynəlxalq məzmunları (dublyaj) əhatə etməsi planlaşdırılır. Həmçinin platformada tamaşaçılara yüksəkkeyfiyyətli, mədəni rezonans doğuran proqramların təqdim edilməsi nəzərdə tutulur.

On August 21, a meeting took place at the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan to discuss the creation of a broadcasting platform connecting Turkic-speaking regions and states.
It was noted that in order to promote Azerbaijani culture, appropriate steps should be taken to support the development of the creative sectors, including the enhancement of the country's cinematic potential and the involvement of foreign experts in the local film industry.
The development of the local film industry requires support for dubbing infrastructure, the creation of new employment opportunities, and the promotion of business in this segment, all of which are key to promoting the Azerbaijani language in the modern digital age. For these purposes, special measures are to be implemented within the framework of the "Creative Azerbaijan" program.
This need is also included in paragraph 5.6.6 of the "Statute of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan," approved by Decree No. 119 of the President of the Republic of Azerbaijan of June 6, 2018, and in the corresponding section of the Action Plan for the "Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2022-2026." One of the priorities for the implementation of this clause is to support the activities of market participants in cultural and creative industries (CCI), improve the production base, and promote sectoral clustering.
It was noted that research is being carried out to establish a broadcasting platform connecting Turkic-speaking regions and states, and a work plan to achieve this effect is in progress. In order to improve the platform and accelerate its creation, Nina Laricheva, the strategic and business consultant of the "BBC-Maestro" project, and Oktay Yusibov, the chairman of the "ATA-Association of Turkic Animation" organization, are involved in the project as experts.
It was emphasized that the platform, which will operate on a monthly or annual subscription basis, aims to offer both local and international content (with dubbing) and to provide its viewers with high-quality, culturally relevant programs.