Avqustun 23-dən 28-dək Rusiya Federasiyasının Yaradıcı Sənayelər Agentliyi tərəfindən Moskva Kino Həftəsi təşkil edilib.
Tədbirin iştirakçı ölkələri arasında ABŞ, Türkiyə, Hindistan, Çin, Cənubi Koreya, Qazaxıstan, Özbəkistan, BƏƏ və digər ölkələr yer alıblar.
Qeyd edək ki, bu layihə beynəlxalq peşəkar kino ictimaiyyəti ilə Rusiya kino sənayesinin liderləri arasında qarşılıqlı əlaqələrin yaradılması üçün əlverişli platforma rolunu oynayır.
Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyini Moskva Kino Həftəsində təmsil edən Yaradıcı sənayelər və rəqəmsal inkişaf şöbəsinin müdiri Rəşad Əzizov tədbir çərçivəsində “Yaradıcı iqtisadiyyat” mövzusunda keçirilən panel müzakirələrə qatılıb, çıxışında Azərbaycanda Mədəni və Yaradıcı Sənayelərin (MYS) qrantlar və təhsil proqramları vasitəsilə strateji olaraq inkişafına xüsusi diqqət ayrıldığını vurğulayıb. Bildirib ki, qrant və təhsil proqramları, gənc startapçılara dəstək göstərən Yaradıcı Mərkəzin fəaliyyəti, ölkənin MYS sektorunu gücləndirmək və qlobal səviyyədə mövqeyini yüksəltmək öhdəliyini daşıyır. R.Əzizov həmçinin tədbir çərçivəsində müxtəlif ölkələrin yaradıcı sənaye nümayəndələri ilə görüşlər keçirib.
İlk dəfə keçirilən Moskva Kino Həftəsi çərçivəsində iştirakçılar yaradıcı sənaye sahəsi üzrə müxtəlif ölkələrin aparıcı layihələri ilə tanış olmaq imkanı da əldə ediblər. Tədbirdə 25 ölkədən beynəlxalq kino komissiyalarının nümayəndələri, kino sənayesinin rəhbər şəxsləri və ekspertləri iştirak edib.

с 23 по 28 августа Агентством творческих индустрий Российской Федерации была организована Московская неделя кино.
В число стран-участниц мероприятия вошли США, Турция, Индия, Китай, Южная Корея, Казахстан, Узбекистан, ОАЭ и другие страны.
Следует отметить, что данный проект служит удобной площадкой для налаживания взаимоотношений между международным профессиональным киносообществом и лидерами киноиндустрии России.
Представляющий Министерство культуры Азербайджанской Республики на Московской неделе кино начальник отдела Креативных индустрий и цифрового развития Рашад Азизов в рамках мероприятия принял участие в панельных дискуссиях на тему «Креативная экономика». В своём выступлении он подчеркнул, что стратегическому развитию культурных и креативных индустрий (ККИ) в Азербайджане уделяется особое внимание посредством грантов и образовательных программ. По его словам, грантовые и образовательные программы, деятельность Творческого центра, оказывающего поддержку молодым стартапам обязаны способствовать укреплению сектора ККИ страны и повышению его позиций на мировом уровне. В рамках мероприятия Р.Азизов также провёл встречи с представителями креативной индустрии разных стран.
В рамках Московской недели кино, которая проводилась впервые, участники получили возможность познакомиться с ведущими проектами разных стран в сфере креативной индустрии. В мероприятии приняли участие представители международных кинокомиссий, руководители и эксперты киноиндустрии из 25 стран мира.