Avqustun 23-dən 28-dək Rusiya Federasiyasının Yaradıcı Sənayelər Agentliyi tərəfindən Moskva Kino Həftəsi təşkil edilib.
Tədbirin iştirakçı ölkələri arasında ABŞ, Türkiyə, Hindistan, Çin, Cənubi Koreya, Qazaxıstan, Özbəkistan, BƏƏ və digər ölkələr yer alıblar.
Qeyd edək ki, bu layihə beynəlxalq peşəkar kino ictimaiyyəti ilə Rusiya kino sənayesinin liderləri arasında qarşılıqlı əlaqələrin yaradılması üçün əlverişli platforma rolunu oynayır.
Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyini Moskva Kino Həftəsində təmsil edən Yaradıcı sənayelər və rəqəmsal inkişaf şöbəsinin müdiri Rəşad Əzizov tədbir çərçivəsində “Yaradıcı iqtisadiyyat” mövzusunda keçirilən panel müzakirələrə qatılıb, çıxışında Azərbaycanda Mədəni və Yaradıcı Sənayelərin (MYS) qrantlar və təhsil proqramları vasitəsilə strateji olaraq inkişafına xüsusi diqqət ayrıldığını vurğulayıb. Bildirib ki, qrant və təhsil proqramları, gənc startapçılara dəstək göstərən Yaradıcı Mərkəzin fəaliyyəti, ölkənin MYS sektorunu gücləndirmək və qlobal səviyyədə mövqeyini yüksəltmək öhdəliyini daşıyır. R.Əzizov həmçinin tədbir çərçivəsində müxtəlif ölkələrin yaradıcı sənaye nümayəndələri ilə görüşlər keçirib.
İlk dəfə keçirilən Moskva Kino Həftəsi çərçivəsində iştirakçılar yaradıcı sənaye sahəsi üzrə müxtəlif ölkələrin aparıcı layihələri ilə tanış olmaq imkanı da əldə ediblər. Tədbirdə 25 ölkədən beynəlxalq kino komissiyalarının nümayəndələri, kino sənayesinin rəhbər şəxsləri və ekspertləri iştirak edib.

Moscow Film Week was organized by the Creative Industries Agency of the Russian Federation from August 23 to 28.
Among the countries participating in the event were the USA, Turkiye, India, China, South Korea, Kazakhstan, Uzbekistan, UAE, and others.
The project provides a convenient platform for establishing contacts between the international professional film community and key figures of the Russian film industry.
During Moscow Film Week, Rashad Azizov, Head of the Department of Creative Industries and Digital Development, represented the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan at the Moscow Film Week. He took part in the panel discussions on "Creative Economy" and emphasized in his speech that Azerbaijan pays special attention to the strategic development of Cultural and Creative Industries (CCI) through grants and educational programs. He mentioned that grant and educational programs and activities of the Creative Center in support of young start-ups are aimed at strengthening the CCI sector of the country and raising its global standing. During the event, he also met with representatives of the creative industries of various countries.
During the first Moscow Film Week, participants had the opportunity to learn about leading projects in the creative sector from various countries. Participants included the representatives of international film commissions, film industry executives, and experts from 25 countries.