Sentyabrın 14-də Azərbaycan Respublikası mədəniyyət nazirinin müavini Səadət Yusifovanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin Səudiyyə Ərəbistanına səfəri başlayıb.
Səfərin ilk günündə nümayəndə heyəti Ciddə şəhərində İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) qərargahında qurumun baş katibinin mədəniyyət və sosial məsələlər üzrə müavini Tariq Bakit ilə görüşüb.
Qonaqları səmimi salamlayan Tariq Bakit İƏT-lə Azərbaycan arasında münasibətlərin səviyyəsindən və ölkəmizin beynəlxalq nüfuzunun artmasından məmnunluğunu bildirib.
Səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirən nazir müavini ölkəmizin İƏT-lə münasibətlərə önəm verdiyini deyib. Qeyd olunub ki, Azərbaycan ərazilərinin Ermənistanın işğalı altında olduğu müddətdə İƏT daim ölkəmizin haqlı mövqeyini dəstəkləyib. Daha sonra hazırda Azərbaycan dövləti tərəfindən işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə böyük yenidənqurma işləri barədə məlumat verilib, tarixi-mədəni irsin də bərpasına diqqət yetirildiyini bildirib.
Görüşdə həmçinin “Bakı Prosesi” çərçivəsində ölkəmizdə keçirilən ənənəvi Dünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Səfər çərçivəsində Mədəniyyət Nazirliyinin nümayəndə heyəti UNESCO-nun Dünya İrs Komitəsinin Səudiyyə Ərəbistanının paytaxtı Ər-Riyadda keçirilən 45-ci sessiyasına da qatılacaq.

The visit of the delegation headed by the Deputy Minister of Culture of the Republic of Azerbaijan, Saadat Yusifova, to Saudi Arabia began on September 14.
On the first day of the visit, the delegation met with Tariq Bakheet, Assistant Secretary-General for Humanitarian, Cultural, and Social Affairs of the organization, at the headquarters of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) in Jeddah.
Mr. Tariq Bakheet warmly welcomed the delegation and expressed his satisfaction with the strong relations between the OIC and Azerbaijan, as well as with the growing reputation of our country in the world.
Expressing her gratitude for the warm reception, the Deputy Minister stressed that our country values its relations with the OIC. It was noted that during the period when the territories of Azerbaijan were under the occupation of Armenia, the OIC consistently supported the rightful position of our country. Later, information was provided on the large-scale reconstruction works in the territories liberated by the Azerbaijani state, with special attention paid to the restoration of our historical and cultural heritage.
During the meeting, there was also an exchange of views on the traditional World Forum on Intercultural Dialogue held in our country as part of the "Baku Process".
Within the framework of the visit, the delegation of the Ministry of Culture will also participate in the 45th session of the UNESCO World Heritage Committee in Riyadh, the capital of Saudi Arabia.