Ölkəmiz 37-ci Beynəlxalq Musiqi Festivalında təmsil olunub
4- 28 aprel Türkiyənin Ankara şəhərində CSO ADA Ankara`nın Ana Salonunun səhnəsində 37-ci Beynəlxalq Musiqi Festivalı keçirilib.
Bu mötəbər festivalın açılış günündə Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə Əməkdar artist Fuad İbrahimovun rəhbərliyi altında Üzeyir Hacıbəyli adına Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestri iştirak edib. Tədbirin ilk konserti məhz Üzeyir Hacıbəyli adına Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestrinin iştirakı ilə gerçəklənməsi sevindirici, eyni zamanda qürurvericidir.
Konsert proqramında tanınmış solistlər – Azərbaycanın Respublikasının Xalq artisti Murad Adıgözəl-zadə (fortepiano) və Əməkdar artist Elvin Xoca Qəniyev (skripka) öz ifalarını təqdim ediblər.
Proqramda Ferit Tüzünün “Çayda çıra”, Fikrət Əmirovun violin, piano və orkestr üçün Konserti və Antonin Dvorjakın 9 nömrəli “Yeni dünyadan” Simfoniyası səslənib. Bu əsərlərdən əlavə ilk hissənin sonunda Corc Vilyamsın “Şindlerin siyahısı” kinofilminə yazılmış musiqisi ifa olunub. İfa Türkiyədə zəlzələ zamanı həyatlarını itirmiş insanların xatirəsinə həsr edilib. Konsert Niyazinin “Türk marşı” ilə tamamlanıb.

С 4 по 28 апреля в городе Анкара, Турция, на сцене Главного зала Концертного Холла Президентского Симфонического Оркестра (CSO ADA) был проведён 37-й Международный Музыкальный Фестиваль.
Азербайджанский Государственный Симфонический Оркестр имени Узеира Гаджибейли под управлением Заслуженного артиста Фуада Ибрагимова при поддержке Министерства культуры Азербайджанской Республики принял участие в открытии этого престижного фестиваля. Отрадно и в то же время вызывает гордость то, что первый концерт мероприятия прошёл при участии Азербайджанского Государственного Симфонического Оркестра имени Узеира Гаджибейли.
В программе концерта свои выступления представили известные солисты – Народный артист Азербайджанской Республики Мурад Адыгёзал-заде (фортепиано) и Заслуженный артист Азербайджанской Республики Эльвин Ходжа Ганиев (скрипка).
В программе прозвучали «Щепка в реке» Ферита Тюза, Концерт для скрипки, фортепиано с оркестром Фикрета Амирова и Симфония № 9 «Из Нового Света» Антонина Дворжака. Помимо этих произведений, в конце первой части прозвучала музыка, написанная Джоном Уильямсом к фильму «Список Шиндлера». Спектакль был посвящён памяти людей, погибших во время землетрясения в Турции. Концерт завершился «Турецким Маршем» Ниязи