“İslam incəsənəti” Biennalesində Azərbaycan pavilyonu təqdim olunur
2023-cü il yanvarın 23-də Səudiyyə Ərəbistanının Ciddə şəhərində ilk dəfə “İslam incəsənəti” Biennalesinin açılış mərasimi keçirilib.
“İslam incəsənəti” Biennalesində Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin “İslam incəsənəti” kolleksiyası əsasında Azərbaycan pavilyonu təqdim olunur. Pavilyonda muzeyin kolleksiyasına məxsus Azərbaycanın qədim tarixini və zəngin mədəniyyətini özündə əks etdirən dəyərli eksponatlar - keramika, xalçaçılıq və bədii metal sənəti nümunələri, o cümlədən XVII-XVIII əsrlərə aid nadir miniatür kolleksiyası nümayiş olunur. Həmçinin XIII əsrin yeganə tam əlyazması olan Əyukinin “Vərqa və Gülşah” poeması və rəssam Əbdülmömin Məhəmməd əl-Xoyinin illüstrasiyalarından ilhamlanaraq yaradılan "Vərqa və Gülşa: geri dönüş" adlı multimedia instalyasiyası nümayiş etdirilir.
Qeyd edək ki, “İslam incəsənəti” Biennalesi cari ilin 23 aprel tarixinədək davam edəcək.
Məlumat üçün nəzərinizə çatdıraq ki, İslam incəsənətinin dünəni, bu günü və gələcəyinin mənəvi, yaradıcı və estetik ifadəsinin araşdırılmasına həsr olunmuş Biennale Kral Əbdüləziz adına Beynəlxalq Hava Limanının “Həcc” terminalında 70.000 m² sahəni əhatə edən ərazidə təşkil edilib. “Birinci ev” mövzusunda keçirilən Biennale çərçivəsində Dar əl-Əttar əl-İslamiyyə (Küveyt), Qahirə İslam İncəsənəti Muzeyi (Misir), Benaki Muzeyi (Yunanıstan), Oman Sultanlığının Milli Muzeyi, Kral Əbdüləziz Mərkəzi Dünya Mədəniyyəti (Səudiyyə Ərəbistanı), Milli İrs İnstitutu (Tunis), Qətər Milli Kitabxanası, Əhməd Baba Ali Təhsil və İslam Araşdırmaları İnstitutu (Mali), Əl-Harameyn Fondu (Səudiyyə Ərəbistanı) və digər muzey, təşkilatlar tərəfindən İslam incəsənətinin zənginliyini, dünya müsəlmanları arasında mənəvi və bədii estetik əlaqəni özündə əks etdirən sərgi pavilyonları təqdim edilir.

На Биеннале «Исламское искусство» представлен павильон Азербайджана
На Биеннале «Исламское искусство» на основе коллекции «Исламское искусство» Азербайджанского Национального Музея Искусств представлен павильон Азербайджана.
В павильоне выставлены ценные экспонаты принадлежащие коллекции музея и отражающие древнюю историю и богатую культуру Азербайджана – образцы керамики, ковроткачества и художественной ковки по металлу, а также редкая коллекция миниатюр XVII-XVIII веков. Также экспонируется единственная полная рукопись XIII века, поэма Аюки «Варга и Гюльша», и мультимедийная инсталляция «Варга и Гюльша: возвращение», вдохновленная иллюстрациями художника Абдулмомина Мухаммада аль-Хойи.
Следует отметить, что биеннале «Исламское искусство» продлится до 23 апреля текущего года.
К сведению сообщаем, что Биеннале, посвященная изучению духовного, творческого и эстетического выражения прошлого, настоящего и будущего исламского искусства, была организована в терминале «Хадж» Международного аэропорта имени короля Абдулазиза на территория площадью 70 000 м². В рамках Биеннале, проводимого на тему «Первый дом» представлены выставочные павильоны Дар аль-Аттар аль-Исламийя (Кувейт), Каирского музея Исламского Искусства (Египет), Музея Бенаки (Греция), Национального Музея Султаната Оман, Центра Мировой Культуры Короля Абдулазиза (Саудовская Аравия), Института Национального Наследия (Тунис), Национальной библиотеки Катара, Института Высшего Образования и Исламоведения им. Ахмеда Бабы (Мали), Фонда Аль-Харамейн (Саудовская Аравия) и других музеев и организаций отражающие богатство исламского искусства и духовную, художественно-эстетическую связь мусульман мира.