Prezident İlham Əliyev görkəmli bəstəkar Arif Məlikovun 90 illik yubileyi və Milli Musiqi Günü münasibətilə Azərbaycanın musiqi ictimaiyyətini təbrik edib.
Məktubda deyilir: “Bu mədəniyyət bayramı Ulu Öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə 1995-ci ildən hər il ölkəmizdə dahi bəstəkarımız Üzeyir Hacıbəylinin doğum günündə təntənə ilə qeyd edilir. Builki Milli Musiqi Günü həm də Azərbaycan mədəniyyətinin ən parlaq simalarından biri, görkəmli bəstəkar, SSRİ və Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti Arif Məlikovun 90 illik yubileyinin qeyd edilməsi ilə əlamətdardır. Arif Məlikov Azərbaycan mədəniyyətinin yetirdiyi sənətkarlar nəslinin parlaq yaradıcılıq ənənələrini ləyaqətlə davam etdirmiş və milli musiqi salnaməmizə yeni səhifələr yazmışdır. Bəstəkarın musiqinin ən müxtəlif janrlarında yaratdığı əsərlər Azərbaycan mədəniyyətinin qızıl fonduna daxildir. Mövzu zənginliyi və rəngarəngliyi, milli musiqi ənənələri ilə yeni düşüncənin vəhdətində formalaşan özünəməxsus üslub, dolğun məzmun, obrazların dərin emosional-psixoloji və fəlsəfi ifadəsi Arif Məlikov yaradıcılığının səciyyəvi xüsusiyyətidir. Arif Məlikov bütün həyatı boyu Azərbaycana bağlı, onu ürəkdən sevən böyük şəxsiyyət idi. Əsl ziyalılıq və vətəndaşlıq mövqeyi, öz xalqına bağlılığı və dövlətinə sədaqəti ona ümumxalq məhəbbəti qazandırmışdır. Bəstəkarın şah əsəri görkəmli türk şairi Nazim Hikmətin librettosu əsasında yaratdığı “Məhəbbət əfsanəsi” baletidir. XX əsr dünya balet musiqisinin incilərindən sayılan, yarım əsrdən artıq bir dövrdə məşhur teatr səhnələrini bəzəyən bu əsər musiqi mədəniyyətimizin möhtəşəm nailiyyətlərindəndir. İlk dəfə 1961-ci ildə Sankt-Peterburqun Mariinski Teatrında səhnələşdirilmiş “Məhəbbət əfsanəsi” baleti sonralar 60-dan çox ölkədə nümayiş etdirilərək, müəllifə dünya şöhrəti qazandırmışdır. Sevindirici haldır ki, bəstəkarın yaradıcılığının zirvəsi hesab olunan “Məhəbbət əfsanəsi” baleti uzun fasilədən sonra Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə bu gün yenidən müəllifin Vətənində səhnəyə qoyulur. Arif Məlikovun yaradıcılıq irsi Azərbaycan xalqının mədəni sərvətidir. Zamanın yüksək sənət qarşısında irəli sürdüyü tələblərə cavab verən, insanları mənəvi kamilliyə səsləyən Arif Məlikov musiqisi əbədi yaşayacaqdır”.

Поздравляю азербайджанскую музыкальную общественность, всех любителей музыки с 18 сентября – Днем национальной музыки.
Этот культурный праздник торжественно отмечается в нашей стране с 1995 года по инициативе великого лидера Гейдара Алиева в день рождения нашего гениального композитора Узеира Гаджибейли.
В этом году День национальной музыки ознаменован также празднованием 90-летнего юбилея одного из самых ярких представителей азербайджанской культуры, выдающегося композитора, народного артиста СССР и Азербайджанской Республики Арифа Меликова.
Ариф Меликов достойно продолжил блестящие творческие традиции плеяды мастеров азербайджанской культуры и написал новые страницы нашей национальной музыкальной летописи. Произведения, созданные композитором в самых различных музыкальных жанрах, входят в золотой фонд азербайджанской культуры.
Богатство и разнообразие тем, сформированный в единстве национальных музыкальных традиций и нового мышления оригинальный стиль, содержательность, глубокое эмоционально-психологическое и философское выражение образов являются характерной чертой творчества Арифа Меликова.
Ариф Меликов был великой личностью, на протяжении всей своей жизни привязанной к Азербайджану, любившей его всем сердцем. Его истинная интеллигентность и гражданская позиция, преданность своему народу и верность государству снискали ему всенародную любовь.
Шедевром композитора является балет «Легенда о любви», созданный на основе либретто выдающегося турецкого поэта Назыма Хикмета. Это произведение, которое считается одной из жемчужин мировой балетной музыки ХХ века, более полувека украшало сцены известных театров, является одним из грандиозных достижений нашей музыкальной культуры.
Балет «Легенда о любви», впервые поставленный в 1961 году на сцене Мариинского театра в Санкт-Петербурге, впоследствии был показан более чем в 60 странах и принес автору мировую известность.
Отрадно, что балет «Легенда о любви», считающийся вершиной творчества композитора, после долгого перерыва сегодня вновь ставится на Родине автора при поддержке Фонда Гейдара Алиева.
Творческое наследие Арифа Меликова – это культурное достояние азербайджанского народа. Музыка Арифа Меликова, отвечающая требованиям, выдвинутым временем перед высоким искусством, призывающая людей к духовному совершенству, будет жить вечно.