Prezident İlham Əliyev görkəmli bəstəkar Arif Məlikovun 90 illik yubileyi və Milli Musiqi Günü münasibətilə Azərbaycanın musiqi ictimaiyyətini təbrik edib.
Məktubda deyilir: “Bu mədəniyyət bayramı Ulu Öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə 1995-ci ildən hər il ölkəmizdə dahi bəstəkarımız Üzeyir Hacıbəylinin doğum günündə təntənə ilə qeyd edilir. Builki Milli Musiqi Günü həm də Azərbaycan mədəniyyətinin ən parlaq simalarından biri, görkəmli bəstəkar, SSRİ və Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti Arif Məlikovun 90 illik yubileyinin qeyd edilməsi ilə əlamətdardır. Arif Məlikov Azərbaycan mədəniyyətinin yetirdiyi sənətkarlar nəslinin parlaq yaradıcılıq ənənələrini ləyaqətlə davam etdirmiş və milli musiqi salnaməmizə yeni səhifələr yazmışdır. Bəstəkarın musiqinin ən müxtəlif janrlarında yaratdığı əsərlər Azərbaycan mədəniyyətinin qızıl fonduna daxildir. Mövzu zənginliyi və rəngarəngliyi, milli musiqi ənənələri ilə yeni düşüncənin vəhdətində formalaşan özünəməxsus üslub, dolğun məzmun, obrazların dərin emosional-psixoloji və fəlsəfi ifadəsi Arif Məlikov yaradıcılığının səciyyəvi xüsusiyyətidir. Arif Məlikov bütün həyatı boyu Azərbaycana bağlı, onu ürəkdən sevən böyük şəxsiyyət idi. Əsl ziyalılıq və vətəndaşlıq mövqeyi, öz xalqına bağlılığı və dövlətinə sədaqəti ona ümumxalq məhəbbəti qazandırmışdır. Bəstəkarın şah əsəri görkəmli türk şairi Nazim Hikmətin librettosu əsasında yaratdığı “Məhəbbət əfsanəsi” baletidir. XX əsr dünya balet musiqisinin incilərindən sayılan, yarım əsrdən artıq bir dövrdə məşhur teatr səhnələrini bəzəyən bu əsər musiqi mədəniyyətimizin möhtəşəm nailiyyətlərindəndir. İlk dəfə 1961-ci ildə Sankt-Peterburqun Mariinski Teatrında səhnələşdirilmiş “Məhəbbət əfsanəsi” baleti sonralar 60-dan çox ölkədə nümayiş etdirilərək, müəllifə dünya şöhrəti qazandırmışdır. Sevindirici haldır ki, bəstəkarın yaradıcılığının zirvəsi hesab olunan “Məhəbbət əfsanəsi” baleti uzun fasilədən sonra Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə bu gün yenidən müəllifin Vətənində səhnəyə qoyulur. Arif Məlikovun yaradıcılıq irsi Azərbaycan xalqının mədəni sərvətidir. Zamanın yüksək sənət qarşısında irəli sürdüyü tələblərə cavab verən, insanları mənəvi kamilliyə səsləyən Arif Məlikov musiqisi əbədi yaşayacaqdır”.

I congratulate the Azerbaijani music community, all fans of music on the occasion of September 18, National Music Day.
This cultural holiday has been celebrated solemnly every year since 1995 in our country at the initiative of Great Leader Heydar Aliyev on the birthday of our brilliant composer Uzeyir Hajibayli.
This year's National Music Day is also marked by the celebration of the 90th anniversary of the birth of Arif Malikov, one of the brightest figures of Azerbaijani culture, an outstanding composer, People's Artist of the USSR and the Republic of Azerbaijan.
Arif Malikov worthily continued the bright creative traditions of the generation of artists that Azerbaijani culture left behind and wrote new pages in the annals of our national music. The works created by this composer in the most diverse genres of music are included in the golden fund of Azerbaijani culture.
The richness and variety of themes, the unique style formed in the unity of national musical traditions and new thinking, the rich content and deep emotional, psychological and philosophical expression of images are characteristic features of Arif Malikov's legacy.
Arif Malikov was a great person who devoted himself to Azerbaijan throughout his life and loved it from the bottom of his heart. His truly intellectual and civic position, his devotion and commitment to his nation and his loyalty to his state earned him the love of all Azerbaijanis.
The composer's masterpiece is the ballet “The Legend of Love” based on the libretto of the famous Turkish poet Nazim Hikmet. Considered one of the pearls of the 20th century world ballet music, this piece decorated popular theater stages for more than half a century and represents one of the great achievements of our musical culture.
The “Legend of Love” ballet, first staged at the Mariinsky Theater in St. Petersburg in 1961, was later performed in more than 60 countries and brought the author world fame.
It is gratifying that the “Legend of Love” ballet, considered the peak of the composer's career, is staged in the author's homeland again with the support of the Heydar Aliyev Foundation after a long break.
Arif Malikov's legacy represents the cultural wealth of the Azerbaijani people. Arif Malikov's music, which meets the requirements of high art and calls for spiritual perfection, will live forever.