Oktyabrın 3-də Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Mədəniyyət Nazirliyi və UNESCO-nun Ümumdünya İrs Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı, UNESCO-Yaponiya Etimad Fondunun və Mərkəzi Asiya Araşdırmaları Beynəlxalq İnstitutunun dəstəyi ilə “İpək Yolu Volqa-Xəzər Dəhlizi: İkinci İllik Subregional” konfrans öz işinə başlayıb. Hibrid formatda keçirilən tədbirdə xəzər regionu ölkələrindən - Azərbaycan, İran, Qazaxıstan, Rusiya və Türkmənistandan olan nümayəndələr, eləcə də UNESCO, Böyük Britaniya və Yaponiyadan olan ekspertlər qatılıb.
Konfrans “İpək Yolu Volqa-Xəzər Dəhlizi Transsərhəd Nominasiyası”na təqdim ediləcək mədəni irs obyektlərinin müəyyənləşdirilməsi, müvafiq sənədlərin dəhlizə daxil olan 5 ölkənin hökumət nümayəndələri, milli əlaqələndiriciləri, yerli və beynəlxalq ekspertlərlə müzakirə olunması məqsədilə təşkil olunub. Konfransda layihəyə daxil olan ölkələrin rəsmiləri, Ümumdünya İrs Mərkəzi, Yaponiyanın Teikyo Universiteti, Böyük Britaniyanın London Universitet Kolleci və Beynəlxalq Mərkəzi Asiya Araşdırmaları İnstitutunun (BMAAİ) ekspertləri nominasiyanın sənədləşməsi istiqamətində vacib addımları qeyd ediblər. Natiqlər UNESCO-nun Dünya İrs Komitəsinin təşəbbüsü ilə yaranan irihəcmli “Transsərhəd İpək Yolu abidələrinin Dünya İrs Siyahısına nominasiyası” proqramının əhəmiyyətini yüksək qiymətləndiriblər.
Eyni zamanda tarixi İpək Yolunun keçdiyi ərazilər, ölkələr və xalqlar arasında ticarət, mədəniyyət sahəsinin inkişafına təsiri imkanları haqqında fikir mübadiləsi aparılıb. Proqramın İpək Yolunun üzərində yerləşən ölkələrin zəngin mədəni irsinin beynəlxalq səviyyədə təbliğ olunmasında əhəmiyyəti vurğulanaraq, bu yolun təkcə iqtisadi deyil, həm də mədəni sahədə birləşdirici rolu qeyd olunub. Daha sonra Azərbaycan, İran, Qazaxıstan, Rusiya və Türkmənistandan olan ekspertlər layihə çərçivəsində müvafiq ölkələrdə görülən işlər barədə təqdimatla çıxış ediblər.
Konfrans oktyabrın 6-dək davam edəcək. Qeyd edək ki, 2005-ci ildən etibarən UNESCO-nun Dünya İrs Komitəsinin təşəbbüsü ilə irihəcmli “Transsərhəd İpək Yolu abidələrinin Dünya İrs Siyahısına nominasiyası” proqramı həyata keçirilməkdədir. Proqramın ilk iki mərhələsi çərçivəsində iki koridor seriya nominasiya kimi hazırlanaraq Dünya İrsi Siyahısına daxil edilib. Azərbaycan Respublikası 2018-ci ildə sözügedən proqrama qoşulmuşdur.
Proqramın üçüncü mərhələsində Xəzərsahili ölkələrin birgə nominasiya hazırlayaraq üçüncü koridoru Dünya İrsi Siyahısına təqdim etməyi hədəfləyir.

On October 3, the "Volga-Caspian Corridor of the Silk Roads: Second Annual Subregional" Conference, jointly organized by the Ministry of Culture and the UNESCO World Heritage Center, with the support of the UNESCO Japanese Funds-in-Trusts and the International Institute for Central Asian Studies, began its work at the National Museum of History of Azerbaijan.
Representatives of the countries of the Caspian region—Azerbaijan, Iran, Kazakhstan, Russia, and Turkmenistan—as well as experts from UNESCO, the United Kingdom, and Japan took part in the event, which was held in a hybrid format.
The conference was organized to identify the cultural heritage sites to be included in the "Transnational Nomination for the Volga-Caspian Corridor of the Silk Roads" and to discuss relevant documents with government representatives, national coordinators, and local and international experts of the 5 countries included in the corridor.
At the conference, officials from the countries involved in the project, the World Heritage Center, Japan's Teikyo University, the UK's University College London, and experts from the International Institute for Central Asian Studies (IBSAI), noted the important steps taken to document the nomination. The speakers highly appreciated the importance of the large-scale " Nomination of the Transnational Silk Road Monuments for the World Heritage List " program initiated by the UNESCO World Heritage Committee. Discussions were held on the impact on trade and cultural development in the regions, countries, and communities crossed by the historic Silk Road. The importance of the program in promoting the rich cultural heritage of the Silk Road countries internationally was highlighted, noting its unifying effect not only economically but also culturally.
Later, experts from Azerbaijan, Iran, Kazakhstan, Russia, and Turkmenistan gave presentations on the program.
The conference will continue until 6 October. It is important to note that since 2005, the UNESCO World Heritage Committee has been implementing a major program entitled "Nomination of Transnational Silk Road Monuments for the World Heritage List." In the first two stages of the program, two corridors were prepared for serial nomination and included in the World Heritage List. The Republic of Azerbaijan became part of the program in 2018. In the third stage of the program, the Caspian countries are working together on a joint nomination to present the third corridor to the World Heritage List.