Sentyabrın 25-də Azərbaycan Mədəniyyəti Günləri çərçivəsində Astananın Sülh və Əmin-amanlıq Sarayında Azərbaycan Dövlət Rəqs Ansamblının konserti keçirilib.
Mərasimdə rəsmi şəxslər, iki ölkənin elm, mədəniyyət xadimləri və digər qonaqlar iştirak ediblər. Konsert proqramında ansambl tərəfindən "Mənim Azərbaycanım süitası", "Qazaxı", "Nağaraçılar", "Qaytağı", "Toy", "Ağ çiçəyim", "Çayçı" rəqsləri, "Sarı gəlin" kompozisiyası, "Vətən süitası" və digər nömrələr ifa edilib. Ansamblın rəngarəng çıxışlarını qazaxıstanlı tamaşaçılar gur alqışlarla mükafatlandırıb. Qeyd edək ki, Azərbaycan Dövlət Rəqs Ansamblı 1970-ci ildə yaradılıb.
Bu illər ərzində kollektiv milli rəqs ənənələrinə əsaslanaraq Azərbaycan xoreoqrafiyasının parlaq təbliğatçısı olub. Ansambl ABŞ, Yaponiya, İtaliya, Fransa, Avstriya, Almaniya, Portuqaliya, İspaniya, Norveç, İsrail, Tunis, Əlcəzair, Türkiyə, Hindistan, Nepal, İsveçrə, Çin, İraq, Vyetnam, Mərakeş, Meksika, Braziliya, Kuba, Cənubi Koreya, Belçika, Səudiyyə Ərəbistanı, habelə keçmiş SSRİ məkanının bütün respublikalarında çıxışlar edib. Ansamblın repertuarına Azərbaycan bəstəkarları Üzeyir Hacıbəyli, Tofiq Quliyev, Cahangir Cahangirov, Fikrət Əmirov, Telman Hacıyev, Səid Rüstəmov, Hacı Xanməmmədov, Vasif Adıgözəlov, Aqşin Əlizadə, Eldar Mansurov, Cavanşir Quliyev, rus bəstəkarı İqor Stravinskinin əsərləri və dünya xalqlarının rəqsləri daxil edilib.
Ansambl 1980-ci ildə Moskvada keçirilən Olimpiya Oyunlarının mədəni proqramında, eləcə də Yaponiya (1988), Almaniya (2000), Çin (2010) və İtaliyada (2015) EXPO sərgilərində çıxış edib. 1979-cu ildə Tunisdə keçirilən “Karfagen” beynəlxalq folklor festivalının qızıl medalına layiq görülüb.
Milli mədəniyyətimizin inkişafında və təbliğində xidmətləri nəzərə alınaraq ansambla 1991-ci ildə "Əməkdar kollektiv" fəxri adı verilib.
2018-ci ildən ansamblın rəhbəri Xalq artisti Rüfət Xəlilzadədir. Kollektiv Azərbaycanın zəngin rəqs və musiqi mədəniyyətini təmsil edən yeni konsert proqramı ilə dünya turnesinə çıxmağı planlaşdırır.

25 сентября во Дворце мира и согласия Астаны в рамках Дней культуры Азербайджана состоялся концерт Азербайджанского государственного ансамбля танца. В церемонии приняли участие официальные лица, деятели науки и культуры двух стран и другие гости. В концертной программе ансамбль исполнил танцы «Сюита Мой Азербайджан», «Газахы», «Барабанщики», «Кайтагы», «Свадьба», «Мой Белый цветок», «Чайчы», композицию «Сары Гялин», сюиту «Родина». и другие номера. были сделаны. Казахстанская публика наградила красочные выступления ансамбля бурными аплодисментами. Отметим, что Азербайджанский государственный ансамбль танца был основан в 1970 году.
На протяжении многих лет коллектив является блестящим пропагандистом Азербайджанской хореографии, основанной на национальных танцевальных традициях. Ансамбль выступал в США, Японии, Италии, Франции, Австрии, Германии, Португалии, Испании, Норвегии, Израиле, Тунисе, Алжире, Турции, Индии, Непале, Швейцарии, Китае, Ираке, Вьетнаме, Марокко, Мексике, Бразилии, Кубе, Южной Корея, Бельгии, Саудовской Аравии, а также во всех республиках бывшего СССР. В репертуар ансамбля входят произведения Азербайджанских композиторов Узеира Гаджибейли, Тофика Гулиева, Джахангира Джахангирова, Фикрета Амирова, Тельмана Гаджиева, Саида Рустамова, Гаджи Ханмамедова, Васифа Адигёзалова, Агшина Ализаде, Эльдара Мансурова, Джаваншира Гулиева, русского композитора Игоря Стравинского, танцы народов мира.
Ансамбль выступал в культурной программе Олимпийских Игр, проходивших в Москве в 1980 году, а также на выставках ЭКСПО в Японии (1988), Германии (2000), Китае (2010) и Италии (2015). В 1979 году ансамбль был награждён золотой медалью международного фольклорного фестиваля «Карфаген», проходившего в Тунисе.
В 1991 году за заслуги в развитии и пропаганде нашей национальной культуры ансамблю было присвоено почётное звание «Заслуженный коллектив». С 2018 года руководителем ансамбля является народный артист Руфат Халилзаде.
Коллектив планирует отправиться в мировое турне с новой концертной программой, представляющей богатую танцевальную и музыкальную культуру Азербайджана.