Sentyabrın 25-də Azərbaycan Mədəniyyəti Günləri çərçivəsində Astananın Sülh və Əmin-amanlıq Sarayında Azərbaycan Dövlət Rəqs Ansamblının konserti keçirilib.
Mərasimdə rəsmi şəxslər, iki ölkənin elm, mədəniyyət xadimləri və digər qonaqlar iştirak ediblər. Konsert proqramında ansambl tərəfindən "Mənim Azərbaycanım süitası", "Qazaxı", "Nağaraçılar", "Qaytağı", "Toy", "Ağ çiçəyim", "Çayçı" rəqsləri, "Sarı gəlin" kompozisiyası, "Vətən süitası" və digər nömrələr ifa edilib. Ansamblın rəngarəng çıxışlarını qazaxıstanlı tamaşaçılar gur alqışlarla mükafatlandırıb. Qeyd edək ki, Azərbaycan Dövlət Rəqs Ansamblı 1970-ci ildə yaradılıb.
Bu illər ərzində kollektiv milli rəqs ənənələrinə əsaslanaraq Azərbaycan xoreoqrafiyasının parlaq təbliğatçısı olub. Ansambl ABŞ, Yaponiya, İtaliya, Fransa, Avstriya, Almaniya, Portuqaliya, İspaniya, Norveç, İsrail, Tunis, Əlcəzair, Türkiyə, Hindistan, Nepal, İsveçrə, Çin, İraq, Vyetnam, Mərakeş, Meksika, Braziliya, Kuba, Cənubi Koreya, Belçika, Səudiyyə Ərəbistanı, habelə keçmiş SSRİ məkanının bütün respublikalarında çıxışlar edib. Ansamblın repertuarına Azərbaycan bəstəkarları Üzeyir Hacıbəyli, Tofiq Quliyev, Cahangir Cahangirov, Fikrət Əmirov, Telman Hacıyev, Səid Rüstəmov, Hacı Xanməmmədov, Vasif Adıgözəlov, Aqşin Əlizadə, Eldar Mansurov, Cavanşir Quliyev, rus bəstəkarı İqor Stravinskinin əsərləri və dünya xalqlarının rəqsləri daxil edilib.
Ansambl 1980-ci ildə Moskvada keçirilən Olimpiya Oyunlarının mədəni proqramında, eləcə də Yaponiya (1988), Almaniya (2000), Çin (2010) və İtaliyada (2015) EXPO sərgilərində çıxış edib. 1979-cu ildə Tunisdə keçirilən “Karfagen” beynəlxalq folklor festivalının qızıl medalına layiq görülüb.
Milli mədəniyyətimizin inkişafında və təbliğində xidmətləri nəzərə alınaraq ansambla 1991-ci ildə "Əməkdar kollektiv" fəxri adı verilib.
2018-ci ildən ansamblın rəhbəri Xalq artisti Rüfət Xəlilzadədir. Kollektiv Azərbaycanın zəngin rəqs və musiqi mədəniyyətini təmsil edən yeni konsert proqramı ilə dünya turnesinə çıxmağı planlaşdırır.

On September 25, the Azerbaijan State Dance Ensemble performed at the Palace of Peace and Reconciliation in Astana as part of the Days of Azerbaijani Culture. The event was attended by officials, scientific and cultural figures of both countries, and other guests. During the concert, the ensemble presented "My Azerbaijan Suite," "Kazakhi," "Drummers," "Gaytaghi," "Wedding," "White Flower," "Chaychi" dances, the "Yellow Bride" composition, "Motherland Suite," and other performances. The Kazakh audience responded with loud applause to the lively performances. It is worth mentioning that the Azerbaijan State Dance Ensemble was established in 1970.
Over the years, the group has been an excellent promoter of Azerbaijani choreography based on national dance traditions. The ensemble has performed in the USA, Japan, Italy, France, Austria, Germany, Portugal, Spain, Norway, Israel, Tunisia, Algeria, Turkey, India, Nepal, Switzerland, China, Iraq, Vietnam, Morocco, Mexico, Brazil, Cuba, South Korea, Belgium, Saudi Arabia, and all republics of the former USSR. The repertoire of the ensemble includes the works by Azerbaijani composers such as Uzeyir Hajibeyli, Tofig Guliyev, Jahangir Jahangirov, Fikret Amirov, Telman Hajiyev, Said Rustamov, Haji Khanmammadov, Vasif Adigozalov, Agshin Alizadeh, Eldar Mansurov, Javanshir Guliyev, Russian composer Igor Stravinsky, and dances of various world nations.
The ensemble took part in the cultural program of the 1980 Olympic Games in Moscow and performed at the EXPO exhibitions in Japan (1988), Germany (2000), China (2010), and Italy (2015). In 1979, it was awarded the gold medal at the International Festival of Carthage in Tunis.
In recognition of its contributions to the development and promotion of our national culture, the ensemble was awarded the honorary title of "Honored Ensemble" in 1991. Since 2018, the People's Artist Rufat Khalilzadeh has been leading the ensemble.
The group intends to go on a world tour with a new concert program that highlights the rich dance and music culture of Azerbaijan.