Azərbaycan Mədəniyyəti Günlərində iştirak etmək üçün Astanada səfərdə olan nümayəndə heyəti ölkəmizin Qazaxıstandakı səfirliyində 44 günlük Vətən müharibəsinin başlanmasının 4-cü ildönümü, 27 Sentyabr – Anım Günü münasibətilə şəhidlərimizin xatirəsini yad ediblər. Anım mərasimində Azərbaycan nümayəndə heyəti və səfirliyin əməkdaşları iştirak ediblər. Tədbir iştirakçıları səfirliyin binasında Ulu öndər Heydər Əliyevin abidəsinin ününə tər çiçəklər düzərək əziz xatirəsini ehtiramla anıblar.
Sonra şəhidlərimizlə bağlı yaradılmış xatirə guşəsinin qarşısına çiçəklər düzülüb. Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimli çıxış edərək Anım Gününün tarixi əhəmiyyətindən söz açıb.
Bildirib ki, bu tarix Azərbaycan dövlətinin gücünün və xalqımızın birliyinin təzahürüdür. 44 günlük Vətən müharibəsi Azərbaycan tarixinə qızıl hərflərlə yazılıb. Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusu qısa müddət ərzində 30 il Ermənistanın işğalı altında olan ərazilərimizi azad edərək şanlı Qələbə qazanıb. “Xalqımıza əbədi Zəfər ruhu bəxş edən şəhidlərimizi rəhmətlə anırıq. Qəhrəman Vətən övladlarının fədakarlığı sayəsində Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyi tam bərpa olundu.
Bu gün xaricdə yaşayan bütün soydaşlarımız şəhidlərin xatirəsini böyük ehtiramla anırlar. 27 Sentyabr tarixi Azərbaycan xalqının yaddaşında əbədi olaraq qalacaq”, – deyə nazir qeyd edib.
Azərbaycanın Qazaxıstandakı səfiri Ağalar Atamoğlanov və digər çıxış edənlər Vətən yolunda canını fəda edən şəhidlərimizin qanının yerdə qalmadığını, ölkəmizin sərhədlərinin bütövləşdiyini və Qarabağdakı erməni separatizminin kökünün birdəfəlik kəsildiyini bildiriblər.

The delegation visiting Astana to participate in the Days of Azerbaijani Culture commemorated our martyrs at our embassy in Kazakhstan on the 4th anniversary of the beginning of the 44-day Patriotic War, September 27—Remembrance Day. The Azerbaijani delegation and the Embassy staff took part in the commemorative event and paid tribute to the national leader Heydar Aliyev by laying flowers at his monument in the Embassy building.
Then flowers were laid in front of the memorial corner dedicated to our martyrs, and the Minister of Culture of the Republic of Azerbaijan, Adil Karimli, spoke about the historical significance of Remembrance Day.
He emphasized that this history shows the strength of the Azerbaijani state and the unity of our people. The 44-day Patriotic War has been inscribed in the history of Azerbaijan with golden letters. Under the leadership of President and Commander-in-Chief Ilham Aliyev, the Azerbaijani Army achieved a glorious victory, liberating our territories occupied by Armenia for 30 years in a short span of time: "We remember with compassion our martyrs, who imbued our people with the timeless spirit of victory. Thanks to the sacrifices of the brave sons of the motherland, the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan have been fully restored. Today, all our fellow Azerbaijanis living abroad pay tribute to the martyrs with deep respect. The date of September 27 will remain forever in the memory of the Azerbaijani people," the minister said.
The Ambassador of Azerbaijan to Kazakhstan, Aghalar Atamoghlanov, and other speakers emphasized that the sacrifices of our martyrs for the motherland were not in vain, the borders of our country are now united, and the Armenian separatism in Karabakh has been permanently eliminated.