Azərbaycan Mədəniyyəti Günlərində iştirak etmək üçün Astanada səfərdə olan nümayəndə heyəti ölkəmizin Qazaxıstandakı səfirliyində 44 günlük Vətən müharibəsinin başlanmasının 4-cü ildönümü, 27 Sentyabr – Anım Günü münasibətilə şəhidlərimizin xatirəsini yad ediblər. Anım mərasimində Azərbaycan nümayəndə heyəti və səfirliyin əməkdaşları iştirak ediblər. Tədbir iştirakçıları səfirliyin binasında Ulu öndər Heydər Əliyevin abidəsinin ününə tər çiçəklər düzərək əziz xatirəsini ehtiramla anıblar.
Sonra şəhidlərimizlə bağlı yaradılmış xatirə guşəsinin qarşısına çiçəklər düzülüb. Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimli çıxış edərək Anım Gününün tarixi əhəmiyyətindən söz açıb.
Bildirib ki, bu tarix Azərbaycan dövlətinin gücünün və xalqımızın birliyinin təzahürüdür. 44 günlük Vətən müharibəsi Azərbaycan tarixinə qızıl hərflərlə yazılıb. Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusu qısa müddət ərzində 30 il Ermənistanın işğalı altında olan ərazilərimizi azad edərək şanlı Qələbə qazanıb. “Xalqımıza əbədi Zəfər ruhu bəxş edən şəhidlərimizi rəhmətlə anırıq. Qəhrəman Vətən övladlarının fədakarlığı sayəsində Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyi tam bərpa olundu.
Bu gün xaricdə yaşayan bütün soydaşlarımız şəhidlərin xatirəsini böyük ehtiramla anırlar. 27 Sentyabr tarixi Azərbaycan xalqının yaddaşında əbədi olaraq qalacaq”, – deyə nazir qeyd edib.
Azərbaycanın Qazaxıstandakı səfiri Ağalar Atamoğlanov və digər çıxış edənlər Vətən yolunda canını fəda edən şəhidlərimizin qanının yerdə qalmadığını, ölkəmizin sərhədlərinin bütövləşdiyini və Qarabağdakı erməni separatizminin kökünün birdəfəlik kəsildiyini bildiriblər.

Делегация, находящаяся в Астане для участия в Днях культуры Азербайджана, почтила память наших шехидов в посольстве Азербайджана в Казахстане по случаю 4-й годовщины начала 44-дневной Отечественной войны, 27 сентября – Дня памяти. В церемонии поминовения приняли участие делегация Азербайджана и сотрудники посольства.
Участники мероприятия почтили светлую память Великого лидера Гейдара Алиева, возложив цветы к его памятнику в здании посольства. Затем были возложены цветы перед мемориальным уголком, созданным в честь наших шехидов. Министр культуры Азербайджанской Республики Адиль Каримли рассказал об историческом значении Дня памяти. Он сказал, что эта дата является проявлением силы Азербайджанского государства и единства нашего народа. 44-дневная Отечественная война вписана золотыми буквами в историю Азербайджана.
Под руководством Президента, Главнокомандующего Ильхама Алиева Азербайджанская Армия в короткий срок одержала славную победу, освободив наши территории, 30 лет оккупированные Арменией. «Мы вспоминаем наших шехидов, подаривших нашему народу вечный дух Победы и просим милосердия к их душам.
Благодаря самопожертвованию героических сынов Родины территориальная целостность и суверенитет Азербайджана были полностью восстановлены. Сегодня все наши соотечественники, проживающие за рубежом, с большим уважением поминают шехидов. Дата 27 сентября навсегда останется в памяти Азербайджанского народа», - сказал министр.
Посол Азербайджана в Казахстане Агалар Атамогланов и другие выступавшие заявили, что кровь наших шехидов, отдавших свои жизни за Родину, не осталась не отомщённой, что границы нашей страны восстановлены, и что корень армянского сепаратизма в Карабахе вырван раз и навсегда.