Qazaxıstanın paytaxtı Astanada keçirilən Azərbaycan Mədəniyyəti Günləri davam edir. Sentyabrın 26-da Qazaxıstan Respublikasının Milli Muzeyində Qazaxıstan Milli İncəsənət Universitetinin tələbələri üçün mühazirələr təşkil olunub.
Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin direktoru Əməkdar mədəniyyət işçisi Şirin Məlikovanın “1920–1980-ci illərdə Azərbaycanda rəngkarlıq və qrafika”, Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyi İncəsənət və qeyri-maddi mədəni irs şöbəsinin müdiri Sevil Kərimovanın “Təbriz miniatür məktəbi” və Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Əməkdar mədəniyyət işçisi Əminə Məlikovanın “Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi. Müasir məkanda qədim incəsənət" mövzularında çıxış ediblər.
Şirin Məlikova məruzəsində Azərbaycanda realist rəssamlıq məktəbinin təşəkkülündən bəhs edib, onun inkişaf trayektoriyasını müəyyən edən məşhur rəssamların əsərləri əsasında XX əsrin rəngkarlıq, qrafika üslubunu və istiqamətlərini nəzərdən keçirib. Məruzədə sovet bədii reallığının əsas istiqaməti ilə paralel işləyən görkəmli nonkonformist rəssamların yaradıcılığına da toxunub. Sevil Kərimova "Təbriz miniatür məktəbi" adlı məruzəsində qeyd edib ki, Azərbaycan miniatür sənəti uzun bir inkişaf yolu keçib. Onun ilk nümunələri XIII əsrdə yaradılıb: "Birinci Təbriz məktəbinin rəssamları uyğur-çin və ərəb-Mesopotamiya ənənələrini uğurla sintez edərək diqqətəlayiq nümunələr yaradıblar. Təbriz miniatürü Səfəvilər dövründə, Sultan Məhəmmədin başçılıq etdiyi dəbdəbəli kitabxananın burada fəaliyyət göstərdiyi zaman öz zirvəsinə çatıb. Öz üslubunun formalaşması kontekstində Təbriz məktəbi Osmanlı, Hindistan, İran və digər Şərq miniatür məktəblərinə güclü təsir göstərib. Müasir Azərbaycan incəsənətində Təbriz miniatürü ikonik ilham mənbələrindən biridir".
Əminə Məlikova məruzəsində söyləyib ki, xalqımızın dünyagörüşünü, milli xüsusiyyətlərini və estetik zövqünü əks etdirən xalça sənəti Azərbaycan mədəniyyətinin inkişaf tarixində xüsusi yer tutur. 2010-cu ildə Azərbaycan xalça sənəti UNESCO-nun “Bəşəriyyətin Qeyri-Maddi Mədəni İrsinin Reprezentativ Siyahısı”na daxil edilib. 1967-ci ildə yaradılmış Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi dünyada bu profilli ilk muzey idi. 2014-cü ildən muzey onun üçün xüsusi olaraq tikilmiş yeni müasir binada fəaliyyət göstərir. Bu unikal memarlıq layihəsinin müəllifi avstriyalı memar Frans Yanzdır. Muzeyin fondlarına 10 mindən çox eksponat daxildir. Bu gün muzeydə milli xalçaçılığın bütün sahələrini təmsil edən Azərbaycan xalçalarının ən dolğun kolleksiyası var.
Muzey ölkədə ən çox ziyarət edilən muzeylər sırasındadır. Sağlamlıq imkanları məhdud ziyarətçilərin də muzeydə təşkil edilən sərgilərlə tanış olması üçün hər cür şərait yaradılıb. Bildirilib ki, muzey eksponatları saxlamaqla yanaşı, unudulmuş toxuculuq texnikalarını da yaşadır.
Uşaqların asudə vaxtlarının səmərəli keçirilməsi üçün burada Uşaq muzeyi şöbəsi fəaliyyət göstərir ki, burada xalçaçılıq üzrə ustad dərsləri keçirilir. Muzey bir çox xarici muzeylərlə səmərəli əməkdaşlıq edir.

В столице Казахстана Астане продолжаются Дни культуры Азербайджана. 26 сентября в Национальном музее Республики Казахстан были организованы лекции для студентов Национального университета искусств Казахстана. С лекциями выступили директор Национального музея искусств Азербайджана, заслуженный деятель культуры Ширин Меликова на тему «Живопись и графика в Азербайджане в 1920-1980-е годы», заведующая отделом Искусства и нематериального культурного наследия Министерства культуры Азербайджана Севиль Керимова на тему «Тебризская школа миниатюры» и директор Азербайджанского национального музея ковра, заслуженный деятель культуры Амина Маликова на тему «Азербайджанский национальный музей ковра. Древнее искусство в современном пространстве».
В своём докладе Ширин Меликова рассказала о становлении реалистической школы живописи в Азербайджане и сделала обзор живописно-графических стилей и направлений ХХ века на основе произведений известных художников, определивших траекторию её развития. В докладе также было затронуто творчество видных художников-нонконформистов, работавших параллельно основному направлению советской художественной действительности.
В своём докладе «Тебризская школа миниатюры» Севиль Керимова отметила, что Азербайджанское искусство миниатюры прошло большой путь развития. Первые её образцы были созданы в XIII веке: «Художники первой Тебризской школы успешно синтезировали уйгурско-китайские и арабо-месопотамские традиции и создали замечательные образцы. Миниатюра Тебриза достигла своего расцвета в эпоху Сефевидов, когда здесь действовала роскошная библиотека под руководством султана Мухаммеда. В контексте формирования собственного стиля Тебризская школа оказала сильное влияние на османскую, индийскую, иранскую и другие восточные школы миниатюры. Тебризская миниатюра – один из знаковых источников вдохновения в современном азербайджанском искусстве».
В своём докладе Амина Маликова отметила, что ковровое искусство, отражающее мировоззрение, национальные особенности и эстетический вкус нашего народа, занимает особое место в истории развития азербайджанской культуры. В 2010 году Азербайджанское ковровое искусство было включено в «Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества» ЮНЕСКО. Азербайджанский национальный музей ковра, созданный в 1967 году, стал первым музеем такого профиля в мире. С 2014 года музей работает в специально построенном для него новом современном здании. Автором этого уникального архитектурного проекта является австрийский архитектор Франц Янц.
Фонды музея насчитывают более 10 000 экспонатов. Сегодня в музее собрана наиболее полная коллекция Азербайджанских ковров, представляющая все направления национального ковроделия. Музей входит в число самых посещаемых музеев страны. Для посетителей с ограниченными физическими возможностями созданы все условия для ознакомления с выставками, организованными в музее.
Сообщалось, что музей не только сохраняет экспонаты, но и возрождает забытые техники ковроткачества. Для детского досуга работает Детский музейный отдел, где проводятся мастер-классы по ковроткачеству.