Müasir tariximizə qızıl hərflərlə yazılan və şanlı Zəfərlə başa çatan 44 günlük Vətən müharibəsinin dördüncü ildönümü tamam oldu. Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusu 2020-ci il sentyabrın 27-də işğalçı Ermənistan silahlı qüvvələrinin genişmiqyaslı təxribatına cavab olaraq əks-hücumla əzəli torpaqlarımızın azadlığı üçün haqq mübarizəsinə başlayıb. Hərbçilərimizin misilsiz fədakarlığı və şücaəti ilə otuz il düşmən işğalında qalan torpaqlarımız cəmi 44 gündə azad edilib, ölkəmizin ərazi bütövlüyü bərpa olunub. Müharibədə millərlə igidimiz şəhidlik zirvəsinə ucalıb.
Prezident İlham Əliyevin 2 dekabr 2020-ci il tarixli sərəncamına əsasən, bu müharibədə qəhrəmancasına döyüşmüş, ölkəmizin ərazi bütövlüyü yolunda canlarını fəda etmiş əsgər və zabitlərimizə, bütün şəhidlərimizə ehtiram əlaməti olaraq sentyabrın 27-si Azərbaycanda Anım Günü elan edilib.
Xalqımız hər il Anım Günündə hüzn və qüruru hissi ilə şəhidlərimizin əziz xatirəsini yad edir. İgid oğulların Vətən qarşısında böyük xidmətləri minnətdarlıqla anılır. Sentyabrın 27-də mədəniyyət nazirinin müavinləri, aparat rəhbəri, struktur bölmələrin əməkdaşları, nazirliyin tabeliyində fəaliyyət göstərən aparıcı mədəniyyət müəssisələrinin rəhbərləri, ölkəmizin tanınmış mədəniyyət xadimləri Bakıda inşası davam etdirilən Zəfər parkının girişindəki xatirə daşının önünə gül dəstələri qoyub, qəhrəman Vətən övladlarının ölməz ruhları qarışında ehtiramlarını bildiriblər.

It is the fourth anniversary of the 44-day Patriotic War, a significant chapter in our modern history that ended with a triumphant victory. On September 27, 2020, the Azerbaijani Armed Forces, under the command of President and Commander-in-Chief Ilham Aliyev, launched a counterattack to liberate our historic lands after a major provocation by the occupying Armenian forces.
The unprecedented sacrifice and courage of our soldiers led to the liberation of our lands, occupied by the enemy for thirty years, in just 44 days, and to the restoration of the territorial integrity of our country. In the war, our brave man rose to the height of martyrdom. By the order of President Ilham Aliyev of December 2, 2020, September 27 was declared the Day of Remembrance in Azerbaijan in honor of our soldiers, officers who bravely fought in the war, and those who sacrificed their lives for the territorial integrity of our country.
Every year, on the Day of Remembrance, we honor the cgerished memory of our martyrs with a feeling of sorrow and pride. We express our gratitude for the great services rendered to our motherland by these brave sons.
On September 27, the Deputy Minister of Culture, the Chief of Staff, employees of structural units and heads of major cultural institutions under the Ministry, and well-known cultural figures laid flowers at the memorial stone at the entrance to the Victory Park under construction in Baku to honor the immortal souls of the heroic children of the Motherland.