Sentyabrın 15-də görkəmli kinorejissor, Xalq artisti, Prezident təqaüdçüsü Xamis Muradovun 80 yaşı tamam olur.
Bu münasibətlə ömrünün 40 ildən çoxunu milli kinematoqrafiyanın inkişafına həsr edən sənətkarı Mədəniyyət Nazirliyinin kollektivi və ölkəmizin kino ictimaiyyəti adından səmimi-qəlbdən təbrik edir, möhkəm cansağlığı, yaradıcılıq eşqi ilə zəngin fərəhli illər arzulayırıq.
Xamis Bəkir oğlu Muradov 1943-cü ilin 15 sentyabrında Qax rayonunun Qaxmuğal kəndində anadan olub. Bakı şəhərində 72 nömrəli orta məktəbi bitirib. 1962-1966-cı illərdə M.Əliyev adına Azərbaycan Dövlət İncəsənət İnstitutuna (indiki ADMİU) Rejissorluq fakültəsində təhsil alıb. 1966-cı ildən Cəfər Cabbarlı adına “Azərbaycanfilm” kinostudiyasında əmə fəaliyyətinə başlayıb. Görkəmli kinorejissorlar Şamil Mahmudbəyovun quruluş verdiyi “Torpaq. Dəniz. Od. Səma” (1967) və Muxtar Dadaşovun çəkdiyi “Qanun naminə” (1968) filmlərində rejissor assistenti kimi çalışıb. O, Ş.Mahmudbəyovun 1969-cu ildə lentə aldığı “Şərikli çörək” filmində də ikinci rejissor olub.
Xamis Muradov kino sənətinin sirlərinə daha dərindən bələd olmaq üçün 1969-1971-ci illərdə Moskvada “Ali rejissorlar və ssenaristlər kursu”nda təhsilini davam etdirib. Bakıya qayıtdıqdan sonra “Nəsimi” (1971) qısametrajlı tarixi-bioqrafik sənədli filmi ilə rejissor debütünü edib. Bu ekran əsərindən sonra sənədli kino istiqamətinə yönələn rejissor “Azərbaycanfilm”də tanınmış ədəbiyyat və mədəniyyət xadimlərimiz və s. haqqında 50-dən artıq maraqlı film lentə alıb. Rejissorun “Aşıq Ələsgər”, “Daşkəsən”, “Həmid Sultanov”, “Bahar günəşi”, “Qarabağ bülbülləri”, “Şənlik bizə yaraşır”, “Dünyaya insan gəlir”, “Üzeyir Hacıbəyov”, “Bakının işıqları”, “Natəvan”, “Abşeron rəngləri” və digər koloritli üslub və priyomlarla lentə aldığı filmlər görkəmli şəxsiyyətlərimizin tanıdılmasında yeni nəsillərin tərbiyəsində, vətəndaşlıq məsuliyyətinin artmasında mühüm rol oynayıb. Müəllifin “Əks-səda” və “Balaban” filmləri Dövlət mükafatına, “9 dəqiqə” filmi isə “Humay” və “Qızıl çıraq” mükafatlarına layiq görülüb.
Xamis Muradov eyni zamanda 20-yə yaxın sənədli filmin ssenari müəllifi, 10-dək bədii ekran işinin  (“Ovsunçu”, “Yalan”, “Biz qayıdacağıq!”, “Günaydın, mələyim!”, “Əlavə təsir”, “Tərsinə çevrilən dünya” və s.) prodüser kimi çalışıb.
Rejissor 1988-2001-ci illərdə “Salnamə” sənədli filmlər studiyasına rəhbərlik edib. 2002-2011-ci illərdə isə “Azərbaycanfilm” kinostudiyasının direktoru olub.
Xamis Muradov Azərbaycan kinosunun inkişafında xidmətlərinə görə 2000-ci ildə “Əməkdar incəsənət xadimi”, 2005-ci ildə “Xalq artisti” fəxri adlarına layiq görülüb. 2012-ci ildən Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərdi təqaüdçüsüdür.

15 сентября выдающемуся кинорежиссеру, народному артисту, Президентскому пенсионеру Хамису Мурадову исполняется 80 лет.
По этому случаю от имени коллектива Министерства культуры и киносообщества нашей страны искренне поздравляем артиста, посвятившего более 40 лет своей жизни развитию отечественного кинематографа, желаем ему крепкого здоровья и отрадные годы, полные творческой любви.
Хамис Бекир оглы Мурадов родился 15 сентября 1943 года в селе Гахмугал Гахского района. Он окончил среднюю школу № 72 в городе Баку. В 1962-1966 годах учился в Азербайджанском государственном художественном институте имени М.Алиева (ныне АДМИУ) на режиссерском факультете. С 1966 года начал работать на киностудии «Азербайджанфильм» имени Джафара Джаббарлы. Работал ассистентом режиссёра в фильмах «Земля. Море. Огонь. Небо» (“Torpaq. Dəniz. Od. Səma”) выдающегося кинорежиссера Шамиля Махмудбекова (1967) и «Ради закона» (“Qanun naminə”) (1968) режиссёра Мухтара Дадашова. Он также был вторым режиссером фильма Ш. Махмудбекова «Разделенный хлеб» (“Şərikli çörək”), снятого в 1969 году.
В 1969-1971 годах Хамис Мурадов продолжил обучение на «Высших курсах режиссеров и сценаристов» в Москве, чтобы глубже познать тайны кинематографа. После возвращения в Баку состоялся его режиссерский дебют короткометражным историко-биографическим документальным фильмом "Насими" (1971). После этого сценария в «Азербайджанфильме» снимались режиссеры, обратившиеся к направлению документального кино, наши известные деятели литературы и культуры и т.д. записал о нем более 50 интересных фильмов. Режиссерские фильмы «Ашиг Алескер», «Дашкасан», «Гамид Султанов», «Весеннее солнце», «Соловьи Карабаха», «Нам подходит праздник», «Человек приходит в мир», «Узеир Гаджибеков», «Огни Баку»,  «Натеван», «Цвета Апшерона» и другие фильмы, обладающие ярким стилем и приемами, сыграли важную роль в воспитании новых поколений и повышении гражданской ответственности, а также, в достижении славы нашими выдающимися личностями. Авторские фильмы «Эхо» и «Балабан» были удостоены Государственной премии, а фильм «9 минут» удостоен премий «Хумай» и «Золотой чыраг».
Хамис Мурадов также является сценаристом около 20 документальных фильмов, работал продюсером около 10 художественных сценариев («Чародей», «Ложь», «Мы вернемся!», «Доброе утро, мой ангел!», «Дополнительный эффект», «Перевернутый мир».» и др.)
В 1988–2001 годах режиссёр возглавлял студию документальных фильмов «Хроника». В 2002-2011 годах был директором киностудии «Азербайджанфильм».
За заслуги перед развитием азербайджанского кино Хамис Мурадов в 2000 году удостоен почетных званий «Заслуженный деятель искусств», а  в 2005 году получил звание  «Народный артист». С 2012 года является персональным пенсионером Президента Азербайджанской Республики.