Sentyabrın 15-də görkəmli kinorejissor, Xalq artisti, Prezident təqaüdçüsü Xamis Muradovun 80 yaşı tamam olur.
Bu münasibətlə ömrünün 40 ildən çoxunu milli kinematoqrafiyanın inkişafına həsr edən sənətkarı Mədəniyyət Nazirliyinin kollektivi və ölkəmizin kino ictimaiyyəti adından səmimi-qəlbdən təbrik edir, möhkəm cansağlığı, yaradıcılıq eşqi ilə zəngin fərəhli illər arzulayırıq.
Xamis Bəkir oğlu Muradov 1943-cü ilin 15 sentyabrında Qax rayonunun Qaxmuğal kəndində anadan olub. Bakı şəhərində 72 nömrəli orta məktəbi bitirib. 1962-1966-cı illərdə M.Əliyev adına Azərbaycan Dövlət İncəsənət İnstitutuna (indiki ADMİU) Rejissorluq fakültəsində təhsil alıb. 1966-cı ildən Cəfər Cabbarlı adına “Azərbaycanfilm” kinostudiyasında əmə fəaliyyətinə başlayıb. Görkəmli kinorejissorlar Şamil Mahmudbəyovun quruluş verdiyi “Torpaq. Dəniz. Od. Səma” (1967) və Muxtar Dadaşovun çəkdiyi “Qanun naminə” (1968) filmlərində rejissor assistenti kimi çalışıb. O, Ş.Mahmudbəyovun 1969-cu ildə lentə aldığı “Şərikli çörək” filmində də ikinci rejissor olub.
Xamis Muradov kino sənətinin sirlərinə daha dərindən bələd olmaq üçün 1969-1971-ci illərdə Moskvada “Ali rejissorlar və ssenaristlər kursu”nda təhsilini davam etdirib. Bakıya qayıtdıqdan sonra “Nəsimi” (1971) qısametrajlı tarixi-bioqrafik sənədli filmi ilə rejissor debütünü edib. Bu ekran əsərindən sonra sənədli kino istiqamətinə yönələn rejissor “Azərbaycanfilm”də tanınmış ədəbiyyat və mədəniyyət xadimlərimiz və s. haqqında 50-dən artıq maraqlı film lentə alıb. Rejissorun “Aşıq Ələsgər”, “Daşkəsən”, “Həmid Sultanov”, “Bahar günəşi”, “Qarabağ bülbülləri”, “Şənlik bizə yaraşır”, “Dünyaya insan gəlir”, “Üzeyir Hacıbəyov”, “Bakının işıqları”, “Natəvan”, “Abşeron rəngləri” və digər koloritli üslub və priyomlarla lentə aldığı filmlər görkəmli şəxsiyyətlərimizin tanıdılmasında yeni nəsillərin tərbiyəsində, vətəndaşlıq məsuliyyətinin artmasında mühüm rol oynayıb. Müəllifin “Əks-səda” və “Balaban” filmləri Dövlət mükafatına, “9 dəqiqə” filmi isə “Humay” və “Qızıl çıraq” mükafatlarına layiq görülüb.
Xamis Muradov eyni zamanda 20-yə yaxın sənədli filmin ssenari müəllifi, 10-dək bədii ekran işinin  (“Ovsunçu”, “Yalan”, “Biz qayıdacağıq!”, “Günaydın, mələyim!”, “Əlavə təsir”, “Tərsinə çevrilən dünya” və s.) prodüser kimi çalışıb.
Rejissor 1988-2001-ci illərdə “Salnamə” sənədli filmlər studiyasına rəhbərlik edib. 2002-2011-ci illərdə isə “Azərbaycanfilm” kinostudiyasının direktoru olub.
Xamis Muradov Azərbaycan kinosunun inkişafında xidmətlərinə görə 2000-ci ildə “Əməkdar incəsənət xadimi”, 2005-ci ildə “Xalq artisti” fəxri adlarına layiq görülüb. 2012-ci ildən Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərdi təqaüdçüsüdür.

On September 15, the distinguished film director, People's Artist, and recipient of the Pension of the President turns 80 years old.
On this occasion, on behalf of the staff of the Ministry of Culture and the film community of our country, we sincerely congratulate the artist, who has dedicated more than four decades of his life to the development of national cinematography, and wish him good health and many more happy years full of creative inspiration.
Khamis Bakir oghlu Muradov was born on September 15, 1943, in the village of Qakhmughal, Gakh district. After graduating from Baku Secondary School No. 72, he continued his studies at the Azerbaijan State Art Institute named after M. Aliyev (now referred to as ADMIU), specializing in directing from 1962 to 1966. In 1966, he joined the "Azerbaijanfilm" film studio named after Jafar Jabbarli. He worked as an assistant director in the films "Land, Sea, Fire, and Sky" (1967) by renowned director Shamil Mahmudbeyov and "For the sake of the law" (1968) by Mukhtar Dadashov. He also worked as the second director on Sh. Mahmudbeyov's film "Shared Bread" in 1969.
Between 1969 and 1971, Khamis Muradov continued his studies, attending the "Higher Course of Directors and Screenwriters" in Moscow in order to get to know the secrets of cinema more deeply. After returning to Baku, he made his directorial debut with the short historical-biographical documentary "Nasimi" (1971). After this screenplay, he directed his creative energies towards documentary filmmaking, creating more than 50 remarkable films portraying distinguished literary and cultural figures and more under the banner of "Azerbaijanfilm. Director's "Ashug Alasgar", "Dashkasan", "Hamid Sultanov", "Spring Sun", "Nightingales of Karabakh", "Celebration Suits Us", "A Man Comes to the World", "Uzeyir Hajibeyov", "Lights of Baku", "Natavan" , "Colors of Absheron" and other films with colorful styles and techniques played an important role in educating new generations, increasing civic responsibility, and in introducing our outstanding personalities. The director received state awards for "Echo" and "Balaban", while "9 Minutes" won prestigious awards such as "Humay" and "Golden Chirag".
Khamis Muradov has worked as a scriptwriter on about 20 documentaries and as a producer on nearly 10 feature films, including titles such as "Enchanter", "Lie", "We Will Return!", "Good Morning, My Angel!", "Side Effect", "The Upside-Down World" and others.
From 1988 to 2001, the director held the position of head at the "Chronicle" documentary film studio. In 2002–2011, he served as the director of the "Azerbaijanfilm" film studio.
In recognition of his significant contributions to Azerbaijani cinema, Khamis Muradov received the prestigious titles of "Honored Art Worker" in 2000 and "People's Artist" in 2005. Since 2012, he has been a personal pensioner of the President of the Republic of Azerbaijan.