Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Kino Agentliyinin dəstəyi, Azərbaycan Animasiya Assosiasiyası və “Peri Film” MMC-nin təşkilatçılığı ilə 6-10 sentyabr tarixlərində Bakıda 6-cı “Animafilm” Beynəlxalq Animasiya Festivalı keçirilir.
Sentyabrın 6-da Nizami Kino Mərkəzində festivalın açılış mərasimi oldu.
“Qadın haqları” mövzusuna həsr olunan builki festivalın tərəfdaşları Azərbaycan Kinematoqrafçılar İttifaqı, Azərbaycan Yaradıcı Sənayelər Federasiyası, Çexiya və Fransanın ölkəmizdəki səfirlikləri, Azərbaycandakı Fransız İnstitutu, “Annecy” Beynəlxalq Animasiya Film Festivalı, “Shahmaran Metaceramica”, “Gender Hub Azerbaijan” və digər qurumlardır.
Açılış tədbirində Mədəniyyət Nazirliyinin nümayəndələri, ölkəmizdən və xaricdən kino xadimləri və kinosevərlər iştirak edirdi.
Əvvəlcə festivalın treyleri nümayiş olundu.
Mədəniyyət nazirinin müavini Səadət Yusifova qeyd etdi ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə mədəniyyətin bütün sahələrində olduğu kimi, auidovizual sahənin də inkişafına xüsusi önəm verilir. Həyata keçirilən islahatlar, 2022-ci ildə dövlət başçısının fərmanı ilə Azərbaycan Respublikası Kino Agentliyinin yaradılması müasir çağırışlara cavab olaraq milli kinematoqrafiyanın yeni inkişaf perspektivlərini müəyyənləşdirir: “Qarşımızda duran əsas vəzifələrdən biri zəngin milli kino ənənələrini daha da inkişaf etdirmək və dünyaya yeni açılım etməkdir. Həmçinin kinematoqrafiyanın müasir təbliğat və təşviqat potensialını, mədəniyyətin ayrılmaz tərkib hissəsi kimi mədəni diplomatiyanın rolunu nəzərə alaraq ölkəmizdə dayanıqlı, müasir kino sənayesini yaratmaqdır. Hazırda yeni mədəniyyət konsepsiyası üzərində iş gedir. Konsepsiyada kino sənayesinin inkişafı üçün əlverişli mühitin yaradılması məsələləri əksini tapacaq”.
Animasiyanın kino sənayesinin müstəqil qollarından biri olduğunu vurğulayan nazir müavini ölkəmizdə bu sahənin də sənayeləşməsi, kommersiya baxımından cəlbedici olması, dövlət-özəl əməkdaşlığı kontekstində onun inkişafının təmin edilməsinin qarşıya məqsəd qoyulduğunu dedi.
Festival haqqında məlumat verən Səadət Yusifova bildirdi ki, festivala 46 ölkədən ümumilikdə 174 film daxil olub. Seçim komissiyası müsabiqə proqramı üçün 13 ölkədən 39 film qəbul edib: “Hər il olduğu kimi, builki festival günlərində də tamaşaçılar yaxın-uzaq ölkələrdən təqdim edilən onlarla müasir animasiya filmi ilə tanış olmaqla yanaşı, bu sahənin peşəkarları ilə fikir mübadiləsi apararaq ustad dərslərində iştirak etmək imkanı qazanacaqlar. Ümid edirik ki, artıq ənənə halını almış bu festival dünyanın ən nüfuzlu animasiya festivalları sırasında özünəməxsus yer tutacaq, ölkəmizdə animasiya sənətinin inkişafına və populyarlaşdırılmasına töhfə verəcək”.
Nazir müavini çıxışının sonunda festivalın işinə uğurlar arzuladı.
Daha sonra İsveçrə Konfederasiyasının Azərbaycandakı Səfirliyinin nümayəndəsi Alberto Hernandez, Niderland Krallığının ölkəmizdəki səfiri xanım Paulin Eizema və “Oscar” mükafatlı Niderland əsilli kinorejissor Maykl Dudok de Witt çıxış edərək festival haqqında fikirlərini bölüşdülər.
Festivalın açılış tədbirində rejissor Nəzrin Ağamalıyevanın İranda etiraz aksiyaları zamanı təhlükəsizlik qüvvələri tərəfindən qətlə yetirilmiş Cənubi azərbaycanlı Hədis Nəcəfi haqqındakı “Hədis”, isveçrəli rejissor İzabel Favezin “Hava poçtu” (Air Mail), Niderland əsilli rejissor Maykl Dudok de Wittin “Ata və qız” (Father and Daughter), gürcüstanlı rejissor Ana Çubinidzenin müsəlman aləmində qanunverici orqana demokratik yolla seçilmiş ilk müsəlman (azərbaycanlı) qadın millət vəkili Pərixanım Sofiyeva haqqında “Pərixanım Sofiyeva” filmləri, həmçinin “Alove” animasiya studiyasının “Sehrli xalça” animasiya filminin treyleri nümayiş etdirildi.
Sonda 6-cı “Animafilm” Beynəlxalq Animasiya Festivalının 1-ci günü ilə bağlı videoçarx təqdim edildi.
Bildirək ki, bu il festival tamaşaçılara müsabiqə, müsabiqədənkənar və peşəkarlar olmaqla üç əsas proqram təqdim edəcək. Filmlər 2 beynəlxalq və 2 yerli kateqoriya üzrə yarışacaq. “Ən yaxşı qısametrajlı animasiya filmi” kateqoriyası üzrə 11, “Uşaqlar üçün ən yaxşı qısametrajlı animasiya filmi” üzrə 10, “Ən yaxşı Azərbaycan qısametrajlı animasiya filmi” üzrə 8, “Ən yaxşı Azərbaycan tələbə qısametrajlı animasiya filmi” kateqoriyası üzrə isə 10 film proqrama salınıb.
Filmlər iki münsif heyəti tərəfindən qiymətləndiriləcək, qaliblər festivalın bağlanış mərasimində elan olunacaq.
Festivalın ümumi mükafat fondu 2300 ABŞ dolları təşkil edir. Bundan əlavə, qaliblərə xüsusi keramik heykəlciklər təqdim olunacaq. Yerli kateqoriyanın qalibi, hər il olduğu kimi, bu il də Fransada keçirilən “Annecy” Beynəlxalq Animasiya Film Festivalında iştirak haqqı qazanacaq. Həmçinin İsveçrə İnkişaf və Əməkdaşlıq Agentliyinin dəstəyi ilə həyata keçirilən “Animasiya filmləri vasitəsilə qadın haqları” adlı vörkşop və maliyyə proqramının xüsusi mükafatı da  nəzərdə tutulur. Mükafatın fondu festivalın bilet satışından əldə etdiyi gəlirdən formalaşacaq.
Qeyd edək ki, festival çərçivəsində Nizami Kino Mərkəzində 20-yə yaxın tədbirin keçirilməsi və 60-dan çox animasiya filminin nümayişi nəzərdə tutulub.
Festivalın bilet satışlarından əldə olunacaq vəsait gənc qadın rejissorlarımıza dəstək məqsədilə ianə ediləcək.

С 6 по 10 сентября в Баку проходит VI Международный анимационный фестиваль «Анимафильм» при поддержке Министерства Культуры, Киноагентства Азербайджанской Республики, Азербайджанской Анимационной Ассоциации и ООО «Пери Фильм».
6 сентября в Киноцентре Низами состоялась церемония открытия фестиваля.
Партнёрами фестиваля этого года, посвящённого теме "Права женщин", являются Союз Кинематографистов Азербайджана, Федерация Творческих Индустрий Азербайджана, посольства Чехии и Франции в нашей стране, Французский Институт в Азербайджане, Международный Фестиваль Анимационных Фильмов «Анси» («Annecy»), «Шахмаран Метакерамика», «Гендер Хаб Азербайджан» и другие организации.
В церемонии открытия приняли участие представители Министерства Культуры, кинодеятели и любители кино из нашей страны и зарубежных стран.
Сначала был показан трейлер фестиваля.
Заместитель министра культуры Саадат Юсифова отметила, что под руководством Президента Ильхама Алиева развитию аудиовизуальной сферы, как и всех сфер культуры, придаётся особое значение. Проводимые реформы, создание Указом главы государства в 2022 году Киноагентства Азербайджанской Республики, определяют новые перспективы развития отечественного кинематографа в ответ на современные вызовы: «Одна из главных задач, стоящих перед нами, — дальнейшее развитие богатых национальных традиций кино и его нового открытия миру. Также, учитывая современный пропагандистский и популяризаторский потенциал кинематографии, роль культурной дипломатии как неотъемлемой части культуры, предстоит создать в нашей стране устойчивую, современную киноиндустрию. В настоящее время ведётся работа над новой концепцией культуры. В концепции найдёт отражение вопрос создания благоприятной среды для развития киноиндустрии».
Подчеркнув, что анимация является одной из самостоятельных отраслей киноиндустрии, замминистра сообщила, что поставлена цель индустриализировать эту сферу в нашей стране, сделать её коммерчески привлекательной и обеспечить её развитие в условиях государственно-частного сотрудничества.
Давая информацию о фестивале, Саадат Юсифова сообщила, что всего на фестиваль поступило 174 фильма из 46 стран. Отборочная комиссия приняла в конкурсную программу 39 фильмов из 13 стран: «Как и ежегодно, в дни нынешнего фестиваля зрители получат возможность познакомиться с десятками современных анимационных фильмов, представленных из стран ближнего и дальнего зарубежья, обменяться идеями с профессионалами в этой области, поучаствовать в мастер-классах. Надеемся, что этот ставший уже традиционным фестиваль займёт особое место среди самых престижных анимационных фестивалей мира, будет способствовать развитию и популяризации анимационного искусства в нашей стране».
В завершение своего выступления замминистра пожелала успехов работе фестиваля.
После, в своих выступлениях представитель посольства Швейцарской Конфедерации в Азербайджане Альберто Эрнандес, посол Королевства Нидерландов в нашей стране Полина Эйзема, и оскароносный голландский кинорежиссёр Михаэль Дудок де Витт поделились своим мнением о фестивале.
После выступлений были показаны фильмы «Хадис» режиссёра Назрин Агамалиевой о южной азербайджанке Хадис Наджафи, убитой сотрудниками службы безопасности во время протестов в Иране; «Авиапочта» (Air Mail) швейцарского режиссёра Изабель Фавез; "Отец и дочь" (Father and Daughter) голландского режиссёра Майкла Дудока де Витта; фильм грузинского режиссёра Анны Чубинидзе «Периханым Софиева» о Периханым Софиевой, первой демократически избранной мусульманке (азербайджанке) женщине-члене парламента в мусульманском мире; также был показан трейлер анимационного фильма «Волшебный ковёр» анимационной студии «Алов».
В завершение был представлен видеоролик о первом дне 6-го Международного Фестиваля Анимации «Анимафильм».
Сообщаем, что в этом году фестиваль представит зрителям три основные программы: конкурсную, внеконкурсную и профессиональную. Фильмы будут соревноваться в 2 международных и 2 местных номинациях. В программу включены 11 фильмов в номинации «Лучший короткометражный анимационный фильм», 10 фильмов в номинации «Лучший короткометражный анимационный фильм для детей», 8 фильмов в номинации «Лучший азербайджанский короткометражный анимационный фильм» и 10 фильмов в номинации «Лучший азербайджанский студенческий короткометражный фильм».
Фильмы будут оценивать два жюри, а победителей объявят на церемонии закрытия фестиваля.
Общий призовой фонд фестиваля составляет 2300 долларов США. Кроме того, победителям будут вручены специальные керамические статуэтки. Победитель местной номинации, как и каждый год, получит право на участие в Международном Фестивале Анимационных Фильмов «Анси», который и в этом году пройдёт во Франции. Также планируется вручение специальной награды осуществляемого при поддержке Швейцарского Агентства по Развитию и Сотрудничеству семинара «Права женщин через анимацию» и программы финансирования. Фонд премии будет сформирован за счёт доходов, полученных от продажи билетов фестиваля.
Отметим, что в рамках фестиваля в Киноцентре Низами запланировано проведение около 20 мероприятий и показ более 60 анимационных фильмов.
Средства от продажи билетов на фестиваль будут пожертвованы на поддержку наших молодых женщин-режиссёров.