Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Kino Agentliyinin dəstəyi, Azərbaycan Animasiya Assosiasiyası və “Peri Film” MMC-nin təşkilatçılığı ilə 6-10 sentyabr tarixlərində Bakıda 6-cı “Animafilm” Beynəlxalq Animasiya Festivalı keçirilir.
Sentyabrın 6-da Nizami Kino Mərkəzində festivalın açılış mərasimi oldu.
“Qadın haqları” mövzusuna həsr olunan builki festivalın tərəfdaşları Azərbaycan Kinematoqrafçılar İttifaqı, Azərbaycan Yaradıcı Sənayelər Federasiyası, Çexiya və Fransanın ölkəmizdəki səfirlikləri, Azərbaycandakı Fransız İnstitutu, “Annecy” Beynəlxalq Animasiya Film Festivalı, “Shahmaran Metaceramica”, “Gender Hub Azerbaijan” və digər qurumlardır.
Açılış tədbirində Mədəniyyət Nazirliyinin nümayəndələri, ölkəmizdən və xaricdən kino xadimləri və kinosevərlər iştirak edirdi.
Əvvəlcə festivalın treyleri nümayiş olundu.
Mədəniyyət nazirinin müavini Səadət Yusifova qeyd etdi ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə mədəniyyətin bütün sahələrində olduğu kimi, auidovizual sahənin də inkişafına xüsusi önəm verilir. Həyata keçirilən islahatlar, 2022-ci ildə dövlət başçısının fərmanı ilə Azərbaycan Respublikası Kino Agentliyinin yaradılması müasir çağırışlara cavab olaraq milli kinematoqrafiyanın yeni inkişaf perspektivlərini müəyyənləşdirir: “Qarşımızda duran əsas vəzifələrdən biri zəngin milli kino ənənələrini daha da inkişaf etdirmək və dünyaya yeni açılım etməkdir. Həmçinin kinematoqrafiyanın müasir təbliğat və təşviqat potensialını, mədəniyyətin ayrılmaz tərkib hissəsi kimi mədəni diplomatiyanın rolunu nəzərə alaraq ölkəmizdə dayanıqlı, müasir kino sənayesini yaratmaqdır. Hazırda yeni mədəniyyət konsepsiyası üzərində iş gedir. Konsepsiyada kino sənayesinin inkişafı üçün əlverişli mühitin yaradılması məsələləri əksini tapacaq”.
Animasiyanın kino sənayesinin müstəqil qollarından biri olduğunu vurğulayan nazir müavini ölkəmizdə bu sahənin də sənayeləşməsi, kommersiya baxımından cəlbedici olması, dövlət-özəl əməkdaşlığı kontekstində onun inkişafının təmin edilməsinin qarşıya məqsəd qoyulduğunu dedi.
Festival haqqında məlumat verən Səadət Yusifova bildirdi ki, festivala 46 ölkədən ümumilikdə 174 film daxil olub. Seçim komissiyası müsabiqə proqramı üçün 13 ölkədən 39 film qəbul edib: “Hər il olduğu kimi, builki festival günlərində də tamaşaçılar yaxın-uzaq ölkələrdən təqdim edilən onlarla müasir animasiya filmi ilə tanış olmaqla yanaşı, bu sahənin peşəkarları ilə fikir mübadiləsi apararaq ustad dərslərində iştirak etmək imkanı qazanacaqlar. Ümid edirik ki, artıq ənənə halını almış bu festival dünyanın ən nüfuzlu animasiya festivalları sırasında özünəməxsus yer tutacaq, ölkəmizdə animasiya sənətinin inkişafına və populyarlaşdırılmasına töhfə verəcək”.
Nazir müavini çıxışının sonunda festivalın işinə uğurlar arzuladı.
Daha sonra İsveçrə Konfederasiyasının Azərbaycandakı Səfirliyinin nümayəndəsi Alberto Hernandez, Niderland Krallığının ölkəmizdəki səfiri xanım Paulin Eizema və “Oscar” mükafatlı Niderland əsilli kinorejissor Maykl Dudok de Witt çıxış edərək festival haqqında fikirlərini bölüşdülər.
Festivalın açılış tədbirində rejissor Nəzrin Ağamalıyevanın İranda etiraz aksiyaları zamanı təhlükəsizlik qüvvələri tərəfindən qətlə yetirilmiş Cənubi azərbaycanlı Hədis Nəcəfi haqqındakı “Hədis”, isveçrəli rejissor İzabel Favezin “Hava poçtu” (Air Mail), Niderland əsilli rejissor Maykl Dudok de Wittin “Ata və qız” (Father and Daughter), gürcüstanlı rejissor Ana Çubinidzenin müsəlman aləmində qanunverici orqana demokratik yolla seçilmiş ilk müsəlman (azərbaycanlı) qadın millət vəkili Pərixanım Sofiyeva haqqında “Pərixanım Sofiyeva” filmləri, həmçinin “Alove” animasiya studiyasının “Sehrli xalça” animasiya filminin treyleri nümayiş etdirildi.
Sonda 6-cı “Animafilm” Beynəlxalq Animasiya Festivalının 1-ci günü ilə bağlı videoçarx təqdim edildi.
Bildirək ki, bu il festival tamaşaçılara müsabiqə, müsabiqədənkənar və peşəkarlar olmaqla üç əsas proqram təqdim edəcək. Filmlər 2 beynəlxalq və 2 yerli kateqoriya üzrə yarışacaq. “Ən yaxşı qısametrajlı animasiya filmi” kateqoriyası üzrə 11, “Uşaqlar üçün ən yaxşı qısametrajlı animasiya filmi” üzrə 10, “Ən yaxşı Azərbaycan qısametrajlı animasiya filmi” üzrə 8, “Ən yaxşı Azərbaycan tələbə qısametrajlı animasiya filmi” kateqoriyası üzrə isə 10 film proqrama salınıb.
Filmlər iki münsif heyəti tərəfindən qiymətləndiriləcək, qaliblər festivalın bağlanış mərasimində elan olunacaq.
Festivalın ümumi mükafat fondu 2300 ABŞ dolları təşkil edir. Bundan əlavə, qaliblərə xüsusi keramik heykəlciklər təqdim olunacaq. Yerli kateqoriyanın qalibi, hər il olduğu kimi, bu il də Fransada keçirilən “Annecy” Beynəlxalq Animasiya Film Festivalında iştirak haqqı qazanacaq. Həmçinin İsveçrə İnkişaf və Əməkdaşlıq Agentliyinin dəstəyi ilə həyata keçirilən “Animasiya filmləri vasitəsilə qadın haqları” adlı vörkşop və maliyyə proqramının xüsusi mükafatı da  nəzərdə tutulur. Mükafatın fondu festivalın bilet satışından əldə etdiyi gəlirdən formalaşacaq.
Qeyd edək ki, festival çərçivəsində Nizami Kino Mərkəzində 20-yə yaxın tədbirin keçirilməsi və 60-dan çox animasiya filminin nümayişi nəzərdə tutulub.
Festivalın bilet satışlarından əldə olunacaq vəsait gənc qadın rejissorlarımıza dəstək məqsədilə ianə ediləcək.

The 6th "Animafilm" International Animation Festival is taking place in Baku from September 6 to 10, with the support of the Ministry of Culture, the Cinema Agency of the Republic of Azerbaijan, the Azerbaijan Animation Association, and "Peri Film" LLC.
The opening ceremony of the festival was held at the Nizami Cinema Center on September 6.
This year, the festival focused on "Women's rights" is supported by partners such as the Azerbaijan Union of Film-makers, the Azerbaijan Creative Industries Federation, the embassies of the Czech Republic and France in our country, the French Institute in Azerbaijan, the "Annecy" International Animation Film Festival, "Shahmaran Metaceramica," "Gender Hub Azerbaijan," and other institutions.
Representatives of the Ministry of Culture, film personalities, and film lovers from our country and abroad attended the opening event.
The festival began with the screening of its trailer. Deputy Minister of Culture Saadat Yusifova emphasized that under the leadership of President Ilham Aliyev, special importance is attached to the development of the audiovisual sector as well as to all areas of culture. She also pointed out that the establishment of the Cinema Agency of the Republic of Azerbaijan in 2022 by the decree of the head of state signifies the new development prospects of the national cinematography in response to modern challenges: “One of the main tasks ahead of us is to develop the rich national cinematic traditions and open up to the world. Moreover, considering the modern propaganda and promotion potential of cinematography and the role of cultural diplomacy as an integral part of culture, we aim to establish a stable, modern film industry in our country. Currently, we are in the process of developing a new cultural concept. The concept will encompass the creation of an enabling environment for the development of the film industry."
Stressing that animation is one of the independent branches within the film industry, the deputy minister pointed out that the goal is to industrialize this sector in our country, to make it commercially appealing, and to ensure its development through cooperation between the public and private sectors.
Giving information about the festival, Saadat Yusifova pointed out that a total of 174 films from 46 countries were submitted to the festival. The selection committee accepted 39 films from 13 countries for the competition program: "As every year, during the days of this year's festival, the audience will have the opportunity to get acquainted with numerous contemporary animation films presented from near and far countries, to exchange ideas with experts of the field, and to participate in master classes.
Concuding her speech, the deputy minister wished the festival success.
Later, Alberto Hernandez, the representative of the Embassy of the Swiss Confederation in Azerbaijan, Mrs. Pauline Eizema, the Ambassador of the Kingdom of the Netherlands to our country, and the Oscar-winning Dutch filmmaker Michaël Dudok de Wit shared their views on the festival.
After the speeches, director Nazrin Aghamaliyeva's "Hadith" which narrates the story of the South Azerbaijani Hadis Najafi, who was killed by security forces during protests in Iran, "Air Mail" by Swiss director Isabelle Favez; “Father and Daughter” by Dutch director Michaël Dudok de Wit, Georgian director Ana Chubinidze's films "Parikhanim Sofiyeva" which portrays Parikhanim Sofiyeva, the first Muslim (Azerbaijani) female deputy democratically elected to the legislative body in the Muslim world; as well as the trailer of the animation film "Magic Carpet" by "Alove" animation studio, were screened.
At the conclusion, a video was presented to offer an overview of the first day of the 6th Animafilm International Animation Festival.
This year, the festival will present three main programs to the audience: competition, non-competition, and professional. Films will contend in two international and two national categories. The program includes 11 films competing in the "Best Short Animation Film" category, 10 films in the "Best Short Animation Film for Children" category, 8 films in the "Best Azerbaijani Short Film Animation" category, and 10 films in the "Best Azerbaijani Student Short Film" category.
Two juries will evaluate the films, and the winners will be announced at the closing ceremony of the festival.
The total prize fund of the festival amounts to 2300 USD. In addition, the winners will receive special ceramic figurines. As in previous years, the winner of the local category will receive the right to participate in the International Animation Film Festival "Annecy", which will be held this year in France. A special prize will be awarded for the workshop and financial program "Women's Rights through Animation" supported by the Swiss Agency for Development and Cooperation. The fund of the prize will be generated from the ticket sales of the festival.
It's worth mentioning that as part of the festival, Nizami Cinema Center will host around 20 events and the screening of more than 60 animated films.
Funds raised through ticket sales at the festival will be donated to support our young female directors.