İyunun 18-25-də “Muğam aləmi” VI Beynəlxalq Muğam Festivalı keçiriləcək.
Heydər Əliyev Fondu və Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı, Elm və Təhsil Nazirliyinin, Azərbaycan Milli Konservatoriyasının dəstəyi ilə baş tutacaq festivalda ölkəmizi aprelin 24-27-də keçirilmiş Milli Muğam Müsabiqəsinin qalibləri təmsil edəcəklər. Festivalda iştirak üçün beynəlxalq ifaçıların qeydiyyatı isə mayın 20-də başa çatır.
Festival çərçivəsində Bakı, Ağcabədi və Şuşa şəhərlərində müxtəlif konsertlər təşkil olunacaq.
Musiqi bayramına iyunun 18-də Heydər Əliyev Sarayında Xalq artisti Alim Qasımovun, Milli Konservatoriyada Xalq artisti Ənvər Sadıqov və Əməkdar artist Emil Əfrasiyabın konsertləri ilə start veriləcək.
İyunun 19-da festival Beynəlxalq Muğam Mərkəzi, Milli Konservatoriya və Daş Salnamə Muzeyində Azərbaycandan Əməkdar artist Elçin Şirinov və bir sıra muğam ifaçılarının, Əfqanıstandan Daud Khan Sadozai və İrandan Mahan Mirarabın konsertləri ilə davam edəcək.
“Muğam aləmi” festivalı çərçivəsində növbəti ifalar iyunun 20-də Kamera və orqan musiqisi zalı, Beynəlxalq Muğam Mərkəzi, Milli Konservatoriyada dinləniləcək. Həmin məkanlarda Azərbaycandan Xalq artisti Səkinə İsmayılova, Beynəlxalq müsabiqələr laureatı Etibar Əsədli, Hindistandan Vasumathi Badrinathan və Jyotsna Srikanth, Malidən Kankou Kouyatenin çıxışları olacaq.
Festivalın növbəti günü – iyunun 21-də Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universiteti nəzdində fəaliyyət göstərən “Cadenza” Orkestrinin, piano ifaçısı Tural Rafaelin,  İordaniyadan Macadi Nahhas, Özbəkistandan İlyos Arabov, Tacikistandan Sardor Soliyevin ifaları gözlənilir.
Beynəlxalq Muğam Mərkəzində Misirdən Mustafa Said və “Asil” ansamblı, Milli Konservatoriyada Azərbaycandan Firudin Həmidov, Hindistandan Varijashree Venugopal, Jyotsna Srikanth, Kamera və orqan musiqisi zalında Yunanıstandan “En Chordais” ansamblı iyunun 22-də səhnəyə çıxacaq.
İyunun 24-də Heydər Əliyev Mərkəzində Üzeyir Hacıbəyli adına Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestrinin, Milli Konservatoriyada Xalq artisti, xanəndə Teyyub Aslanov və piano ifaçısı Nicat Aslanovun konsertləri keçiriləcək.
Bakıdakı konsertlərə biletlər tezliklə iTicket.az saytı və kassalarında satışda olacaq.
Festival çərçivəsində Ağcabədi şəhərində muğam ifaçılarının iştirakı ilə konsert təşkil ediləcək. Mədəniyyət paytaxtımız Şuşada müxtəlif məkanlarda muğam və poeziya ifaları olacaq. Festival günlərində Beynəlxalq simpozium keçiriləcək, İçərişəhərdə instrumental muğamlar təqdim ediləcək, 24 saat ərzində eyni məkanda bir-birini əvəz edən 24 qrupun ifasında muğam marafonu və açıq havada “Muğam saatı” təşkil olunacaq.
Festivalın sonuncu günü – iyunun 25-də Müslüm Maqomayev adına Azərbaycan Dövlət Akademik Filarmoniyasında “Muğam aləmi”nin bağlanış mərasimi olacaq. Burada festival çərçivəsində keçirilən Beynəlxalq Muğam Müsabiqəsi qaliblərinin mükaftlandırılmasından sonra konsert təqdim ediləcək.  Müsabiqənin xanəndə və instrumental ifaçılıq üzrə qaliblərini Azərbaycan, Böyük Britaniya, İraq, Özbəkistan və Türkiyədən olan beynəlxalq münsiflər heyəti seçəcək.
Son illər Azərbaycanda muğamın qorunması və inkişafı istiqamətində fundamental işlər görülüb. Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın milli mədəniyyətimizə, muğam sənətinə göstərdiyi dəstəyin və bu istiqamətdə aparılan işlərin nəticəsidir ki, Azərbaycan muğamları 2008-ci ildə UNESCO-nun Bəşəriyyətin Qeyri-maddi İrsi üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilib.
Xatırladaq ki, Mehriban Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə 2009-cu ildən milli muğam müsabiqələri və beynəlxalq muğam festivalları təşkil olunur. Bu layihələr milli sərvətimiz olan muğamı dünya mədəniyyəti kontekstində bir daha nümayiş etdirmək və yaşatmaq məqsədi daşıyır.

С 18 по 25 июня пройдёт VI Международный Фестиваль Мугама «Мир мугама».
На фестивале, организованном Фондом Гейдара Алиева и Министерством Культуры при поддержке Министерства Науки и Образования и Азербайджанской Национальной Консерватории нашу страну представят Победители Национального Конкурса Мугама, проведённого 24-27 апреля. Регистрация зарубежных исполнителей для участия в фестивале заканчивается 20 мая.
В рамках фестиваля в городах Баку, Агджабеди и Шуша будут организованы различные концерты.
Музыкальный фестиваль начнётся 18 июня концертами Народного артиста Алима Гасымова во Дворце Гейдара Алиева, Народного артиста Анвара Садыгова и Заслуженного артиста Эмиля Афрасиаба в Национальной Консерватории.
19 июня фестиваль продолжится в Международном Центре Мугама, Национальной Консерватории и Музее Каменной Летописи концертами Заслуженного артиста Эльчина Ширинова и ряда исполнителей мугама из Азербайджана, Дауда Хана Садозая из Афганистана и Махана Мирараба из Ирана.
В рамках фестиваля «Мир мугама» следующие выступления состоятся 20 июня в Зале камерной и органной музыки, Международном Центре Мугама и Национальной Консерватории. В упомянутых залах от Азербайджана выступят Народная артистка Сакина Исмайлова и лауреат международных конкурсов Этибар Асадли, а также Васумати Бадринатхан и Джоцна Срикант из Индии, Канкоу Куяте из Мали.
В следующий день фестиваля - 21 июня ожидается выступление оркестра «Каденза» (Cadenza Orchestra), действующего при Азербайджанском Государственном Университете Культуры и Искусств, пианиста Турала Рафаэля, Маджади Наххаса из Иордании, Ильйоса Арабова из Узбекистана и Сардора Солиева из Таджикистана.
22 июня Мустафа Саид и ансамбль «Асиль» из Египта выступят в Международном Центре Мугама; Фирудин Гамидов из Азербайджана выступит в Национальной Консерватории; Вариджашри Венугопал, Джоцна Срикант из Индии, ансамбль «En Chordais» из Греции выступят в Зале камерной и органной музыки.
24 июня состоится концерт Азербайджанского Государственного Симфонического Оркестра имени Узеира Гаджибейли в Центре Гейдара Алиева, а в Национальной Консерватории - концерт Народного артиста, певца Тейюба Асланова и пианиста Ниджата Асланова.
Билеты на концерты в Баку скоро поступят в продажу на сайте iTicket.az и в кассах города.
В рамках фестиваля в Агджабеди будет организован концерт с участием исполнителей мугама. В различных уголках нашей культурной столицы Шуши пройдут представления мугама и поэзии. В дни фестиваля пройдёт Международный симпозиум, в Старом городе будут представлены инструментальные мугамы, под открытым небом будут организованы марафон мугама в исполнении 24 коллективов, сменяющих друг друга на одной концертной площадке в течение 24 часов и «Час мугама».
В последний день фестиваля - 25 июня состоится церемония закрытия "Мира мугама" в Азербайджанской Государственной Академической Филармонии имени Муслима Магомаева. Здесь после награждения победителей Международного Конкурса Мугама, проходящего в рамках фестиваля будет представлен концерт. Международное жюри состоящее из представителей Азербайджана, Великобритании, Ирака, Узбекистана и Турции выберет победителей конкурса вокально-инструментального исполнительства.
В последние годы были проведены фундаментальные работы в направлении защиты и развития мугама в Азербайджане. В результате поддержки оказанной Первым вице-президентом Азербайджана, г-жой Мехрибан Алиевой нашей национальной культуре и искусству мугама и работы, проводимой в этом направлении, в 2008 году Азербайджанские мугамы были включены в Репрезентативный Список Нематериального Наследия Человечества ЮНЕСКО.
Следует отметить, что с 2009 года по инициативе Фонда Гейдара Алиева, возглавляемого Мехрибан Алиевой, проводятся национальные конкурсы мугама и международные фестивали мугама. Эти проекты призваны еще раз продемонстрировать и сохранить в контексте мировой культуры мугам, являющийся нашим национальным достоянием.