Azərbaycan Kubada keçirilən Mədəni İrs və Dayanıqlı İnkişaf üzrə Birinci Beynəlxalq Konqresdə təmsil olunub
Kuba Resbublikasının paytaxtı Havana şəhərində Mədəni İrs və Dayanıqlı İnkişaf üzrə Birinci Beynəlxalq Konqres keçirilir. Tədbirdə ölkəmizi Mədəniyyət Nazirliyi yanında Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidmətinin rəisi Səbinə Hacıyevanın rəhbərliyi ilə nümayəndə heyəti təmsil olunub.
Tədbirin ilk günü qonaqları qəbul edən Kuba prezidenti Migel Dias-Kanel Bermudes bu ölkənin mədəni irsə verdiyi dəyərdən və irəli sürdüyü təşəbbüslərdən söhbət açaraq 2023-cü ildə “G77+Çin” Qrupuna üzv ölkələrin Kubanın sədrliyi dövründə həyata keçirilən ilk konqresə uğurlar arzuladı.
Konqress çərçivəsində BMT-nin “G77+Çin” Qrupuna üzv ölkələrin mədəniyyət nazirlərinin görüşü baş tutub.
“Dayanıqlı inkişaf naminə Mədəniyyət” mövzusunda keçirilən görüşdə Şərqlə Qərb arasında yerləşən ölkəmizin zəngin tarixi-mədəni irsə sahib olduğu və bütün dünyada mədəniyyətlərarası dialoqu fəal təbliğ etdiyi diqqətə çatdırılıb. Çıxışda ölkəmizin təşəbbüsü olan Bakı Prosesi və bu çərçivədə mütəmadi baş tutan Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumlarının qlobal platforma kimi əhəmiyyəti bir daha vurğulanıb.

В Гаване, столице Республики Куба проходит Первый Международный Конгресс по Культурному Наследию и Устойчивому Развитию. Нашу страну на мероприятии представляет делегация во главе с руководителем Государственной Службы Охраны, Развития и Реставрации Культурного Наследия при Министерстве Культуры Сабиной Гаджиевой.
Президент Кубы Мигель Диас-Канель Бермудес, принявший гостей в первый день мероприятия, рассказал о том значении, которое эта страна придает культурному наследию, и о выдвинутых ею инициативах, а также пожелал успехов первому конгрессу стран-членов Группа «G77+Китай», который проходит в 2023 году в период председательства Кубы в этой группе.
В рамках конгресса состоялась встреча министров культуры стран-членов Группы ООН «G77+Китай».
На тематической встрече «Культура во имя устойчивого развития» было отмечено, что наша страна, расположенная между Востоком и Западом, обладает богатым культурно-историческим наследием и активно способствует межкультурному диалогу во всем мире. В выступлении было ещё раз отмечено значение являющегося инициативой нашей страны Бакинского Процесса как глобальной платформы, в рамках которой регулярно проводятся Всемирные Форумы Межкультурного Диалога.