Azərbaycan Kubada keçirilən Mədəni İrs və Dayanıqlı İnkişaf üzrə Birinci Beynəlxalq Konqresdə təmsil olunub
Kuba Resbublikasının paytaxtı Havana şəhərində Mədəni İrs və Dayanıqlı İnkişaf üzrə Birinci Beynəlxalq Konqres keçirilir. Tədbirdə ölkəmizi Mədəniyyət Nazirliyi yanında Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidmətinin rəisi Səbinə Hacıyevanın rəhbərliyi ilə nümayəndə heyəti təmsil olunub.
Tədbirin ilk günü qonaqları qəbul edən Kuba prezidenti Migel Dias-Kanel Bermudes bu ölkənin mədəni irsə verdiyi dəyərdən və irəli sürdüyü təşəbbüslərdən söhbət açaraq 2023-cü ildə “G77+Çin” Qrupuna üzv ölkələrin Kubanın sədrliyi dövründə həyata keçirilən ilk konqresə uğurlar arzuladı.
Konqress çərçivəsində BMT-nin “G77+Çin” Qrupuna üzv ölkələrin mədəniyyət nazirlərinin görüşü baş tutub.
“Dayanıqlı inkişaf naminə Mədəniyyət” mövzusunda keçirilən görüşdə Şərqlə Qərb arasında yerləşən ölkəmizin zəngin tarixi-mədəni irsə sahib olduğu və bütün dünyada mədəniyyətlərarası dialoqu fəal təbliğ etdiyi diqqətə çatdırılıb. Çıxışda ölkəmizin təşəbbüsü olan Bakı Prosesi və bu çərçivədə mütəmadi baş tutan Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumlarının qlobal platforma kimi əhəmiyyəti bir daha vurğulanıb.

Azerbaijan is represented at the First International Congress on Cultural Heritage and Sustainable Development held in Cuba
The First International Congress on Cultural Heritage and Sustainable Development takes place in the Cuban capital, Havana. Our country was represented at the event by a delegation led by Sabina Hajiyeva, the head of the State Service of Cultural Heritage Conservation, Development, and Rehabilitation under the Ministry of Culture.
Cuban President Miguel Diaz-Canel Bermudez received the guests on the first day of the event and highlighted the value the country places on cultural heritage, the initiatives it has undertaken, and wished success to the 2023 congress of the "G77+China" Group, which Cuba will chair for the first time.
As part of the congress, a meeting of the ministers of culture from the member countries of the UN "G77+China" Group was held.
During the "Culture for Sustainable Development" meeting, it was emphasized that our country, due to its geographical position between the East and the West, possesses a rich historical and cultural legacy, and plays an active role in promoting intercultural dialogue worldwide. The speech underlined the importance of the Baku Process, an initiative of our country, and the regular World Forums on Intercultural Dialogue held within its framework as a significant global platform.