"Kod adı: V.X.A" tamaşası növbəti dəfə nümayiş olunub
Fevralın 25-26-da Azərbaycan Dövlət Gənc Tamaşaçılar Teatrında “Kod adı V.X.A” tamaşası növbəti dəfə uğurla nümayiş olunub.
Böyük şair, tanınmış maarifçi və ictimai xadim Əhməd Cavadın anadan olmasının 130 illiyinə və repressiyaya məruz qalmış görkəmli fikir adamlarının xanımlarına, eləcə də repressiya qurbanlarının 85 illiyinə həsr olunmuş tamaşa uğurla nümayiş olunub.
Teatrın baş rejissoru, Əməkdar incəsənət xadimi Mehriban Ələkbərzadənin müəllifi və quruluşçu rejissoru olduğu tamaşa tarixi-sənədli faktlara istinad edərək, ötən əsrin 30-cu illərinin mənzərəsini təsvir edir.
Tamaşanın quruluşçu rəssamı Mustafa Mustafayev, bəstəkarı Azər Hacıəsgərli, işıq üzrə rəssamı Vadim Kuskov, plastik həlli Ceyhun Dadaşov, rejissorları Nihad Qulamzadə, Gülnar Hacıyeva, rejissor assistentləri isə Günay Qasımova və Sevda Hacışəmiyevadır.
Qeyd edək ki, səhnə əsəri Şükriyyə Axundzadənin timsalında 26 min qadının məşəqqətli həbs və sürgün həyatına həsr olunmuş sənədli, bədii, tarixi hadisələrdən bəhs edir.

25-26 февраля в Азербайджанском государственном театре юного зрителя с успехом был показан спектакль «Кодовое имя: V.X.A».
По сообщению пресс-службы театра, спектакль посвящен 130-летию со дня рождения великого поэта, известного просветителя и общественного деятеля Ахмеда Джавада и женам репрессированных видных деятелей интеллигенции, а также 85-летию юбилей жертв репрессий.
Спектакль, написанный и поставленный главным режиссером театра, заслуженным деятелем искусств Мехрибан Алекперзаде, описывает сцену 30-х годов прошлого века, обращаясь к историческим и документальным фактам.
Художник-постановщик спектакля Мустафа Мустафаев, композитор - Азер Гаджиаскерли, художник по свету - Вадим Кусков, режиссер пластического решения - Джейхун Дадашов, режиссеры - Нихад Гуламзаде, Гульнар Гаджиева, ассистенты режиссера - Гюнай Гасымова и Севда Гаджишамиева.
Следует отметить, что в спектакле рассказывается о документально-художественных и исторических событиях, посвященных непростой жизни 26 тысяч женщин в тюрьмах и ссылках в лице Шукрии Ахундзаде.