"Kod adı: V.X.A" tamaşası növbəti dəfə nümayiş olunub
Fevralın 25-26-da Azərbaycan Dövlət Gənc Tamaşaçılar Teatrında “Kod adı V.X.A” tamaşası növbəti dəfə uğurla nümayiş olunub.
Böyük şair, tanınmış maarifçi və ictimai xadim Əhməd Cavadın anadan olmasının 130 illiyinə və repressiyaya məruz qalmış görkəmli fikir adamlarının xanımlarına, eləcə də repressiya qurbanlarının 85 illiyinə həsr olunmuş tamaşa uğurla nümayiş olunub.
Teatrın baş rejissoru, Əməkdar incəsənət xadimi Mehriban Ələkbərzadənin müəllifi və quruluşçu rejissoru olduğu tamaşa tarixi-sənədli faktlara istinad edərək, ötən əsrin 30-cu illərinin mənzərəsini təsvir edir.
Tamaşanın quruluşçu rəssamı Mustafa Mustafayev, bəstəkarı Azər Hacıəsgərli, işıq üzrə rəssamı Vadim Kuskov, plastik həlli Ceyhun Dadaşov, rejissorları Nihad Qulamzadə, Gülnar Hacıyeva, rejissor assistentləri isə Günay Qasımova və Sevda Hacışəmiyevadır.
Qeyd edək ki, səhnə əsəri Şükriyyə Axundzadənin timsalında 26 min qadının məşəqqətli həbs və sürgün həyatına həsr olunmuş sənədli, bədii, tarixi hadisələrdən bəhs edir.

On February 25 and 26, "Codename: V.X.A" was successfully performed at the Azerbaijan State Theater of Young Spectators.
According to the press service of the theater, the performance honoring the 130th anniversary of the birth of the renowned poet, educator, and public figure Ahmad Javad and the wives of prominent intellectuals who suffered repression, as well as the 85th anniversary of the victims of repression, was a success.
The play, written and directed by Mehriban Alakbarzadeh, the chief director of the theater and an honored art worker, depicts the situation in the 1930s of the previous century using historical and documentary evidence.
The production designer of the performance is Mustafa Mustafayev, the composer is Azer Hajiasgarli, the light designer is Vadim Kuskov, the choreographer is Jeyhun Dadashov, while the directors are Nihad Gulamzadeh and Gulnar Hajiyeva, and the assistant directors are Gunay Gasimova and Sevda Hajishamiyeva.
Focusing on the life of Shukriya Akhundzadeh, the performance delves into the hardships faced by 26 thousand women in prison and exile through documented, artistic, and historical events.