Bakıda Mərakeşin milli bayramı qeyd olunub
İyulun 30-da Bakıda Mərakeş Krallığının milli bayramı - Taxt-Tac Günü münasibətilə rəsmi qəbul təşkil edilib.
Tədbirdə əvvəlcə Azərbaycanın və Mərakeşin Dövlət himnləri səsləndirilib.
Mərakeşin Azərbaycandakı səfiri Məhəmməd Adil Embarş çıxış edərək ölkəsinin son illərdə qazandığı uğurlar barədə danışıb.
Diplomat qeyd edib ki, Mərakeş bu ilin noyabr ayında Bakıda keçiriləcək COP29-da məmnuniyyətlə təmsil olunacaq.
Mərasimdə Azərbaycan Hökuməti adından çıxış edən Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimli əlamətdar gün münasibətilə təbriklərini çatdırıb.
Qeyd olunub ki, iki ölkənin rəhbərləri arasında olan səmimi münasibətlər Azərbaycan-Mərakeş əlaqələrinin möhkəmləndirilməsinə öz töhfəsini verir. Ölkələrimiz arasında siyasi, iqtisadi, mədəni və digər sahələrdə əməkdaşlıq ildən-ilə dərinləşir.

30 июля в Баку был организован официальный прием по случаю национального праздника Королевства Марокко – Дня трона.
На мероприятии прозвучали государственные гимны Азербайджана и Марокко.
Посол Марокко в Азербайджане Мохаммед Адиль Эмбарш выступил с речью и рассказал об успехах своей страны за последние годы.
Дипломат отметил, что Марокко с радостью будет представлено на COP29, которая пройдет в Баку в ноябре этого года.
Выступая на церемонии от имени правительства Азербайджана, министр культуры Азербайджанской Республики Адиль Каримли передал поздравления по случаю знаменательного дня.
Было отмечено, что теплые отношения между руководителями двух стран способствуют укреплению азербайджано-марокканских отношений. Сотрудничество между нашими странами в политической, экономической, культурной и других сферах с каждым годом углубляется.