Bakıda Mərakeşin milli bayramı qeyd olunub
İyulun 30-da Bakıda Mərakeş Krallığının milli bayramı - Taxt-Tac Günü münasibətilə rəsmi qəbul təşkil edilib.
Tədbirdə əvvəlcə Azərbaycanın və Mərakeşin Dövlət himnləri səsləndirilib.
Mərakeşin Azərbaycandakı səfiri Məhəmməd Adil Embarş çıxış edərək ölkəsinin son illərdə qazandığı uğurlar barədə danışıb.
Diplomat qeyd edib ki, Mərakeş bu ilin noyabr ayında Bakıda keçiriləcək COP29-da məmnuniyyətlə təmsil olunacaq.
Mərasimdə Azərbaycan Hökuməti adından çıxış edən Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimli əlamətdar gün münasibətilə təbriklərini çatdırıb.
Qeyd olunub ki, iki ölkənin rəhbərləri arasında olan səmimi münasibətlər Azərbaycan-Mərakeş əlaqələrinin möhkəmləndirilməsinə öz töhfəsini verir. Ölkələrimiz arasında siyasi, iqtisadi, mədəni və digər sahələrdə əməkdaşlıq ildən-ilə dərinləşir.

National holiday of Morocco Celebrated in Baku
An official reception was organized in Baku on July 30 to celebrate the national holiday of the Kingdom of Morocco, known as Throne Day.
The national anthems of Azerbaijan and Morocco were listened to at the event.
Mohammad Adil Embarch, the Ambassador of Morocco to Azerbaijan, discussed his country's achievements in recent years.
The diplomat indicated that Morocco is pleased to participate in COP29, which will be held in Baku in November this year.
Speaking at the ceremony on behalf of the Government of Azerbaijan, the Minister of Culture, Adil Karimli, extended his congratulations on the remarkable day.
It was noted that the sincere relations between the leaders of the two countries enhance Azerbaijani-Moroccan relations. Each year, the collaboration between our countries in political, economic, cultural, and other areas grows stronger.