Mədəniyyət Nazirliyində görkəmli opera müğənnisi Tamara Sinyavskaya ilə görüş olub
Avqustun 28-də Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyində görkəmli opera müğənnisi, Rusiyanın, Azərbaycanın və SSRİ-nin Xalq artisti Tamara Sinyavskaya ilə görüş keçirilib.
Mədəniyyət naziri Adil Kərimli sənətkarın yaradıcılıq yolundan danışıb, onun opera tamaşalarında yüksək sənətkarlıq nümayiş etdirdiyini bildirib.
Diqqətə çatdırılıb ki, əfsanəvi müğənni və bəstəkar, SSRİ Xalq artisti Müslüm Maqomayevin ömür-gün yoldaşı olan T.Sinyavskaya Azərbaycan mədəniyyətinin təbliğinə də töhfələr verib. Müğənninin bu sahədəki fəaliyyəti dövlətimiz tərəfindən daim yüksək dəyərləndirilib. O, ötən il Prezident İlham Əliyevin müvafiq sərəncamları ilə “Heydər Əliyevin 100 illiyi (1923–2023)” yubiley medalı və “Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fəxri diplomu” ilə təltif olunub.
Sonra həmin dövlət təltifləri təntənəli şəkildə sənətkara təqdim olunub.
Tamara Sinyavskaya fəaliyyətinin daim diqqətdə saxlanılması və yüksək qiymətləndirilməsinə görə ölkə başçısına dərin təşəkkürünü bildirib.

28 августа в Министерстве культуры Азербайджанской Республики состоялась встреча с выдающейся оперной певицей, народной артисткой России, Азербайджана и СССР Тамарой Синявской.
Министр культуры Адиль Каримли рассказал о творческом пути артистки и отметил высокое мастерство, продемонстрированное ею в различных оперных постановках.
Было доведено до внимания, что Т. Синявская, будучи супругой легендарного певца и композитора, народного артиста СССР Муслима Магомаева, внесла свой вклад в пропаганду азербайджанской культуры. Деятельность певицы в этой области всегда высоко ценилась нашим государством. В прошлом году соответствующими указами Президента Ильхама Алиева она была награждена юбилейной медалью «100-летие Гейдара Алиева (1923-2023)» и «Почётной Грамотой Президента Азербайджанской Республики».
Затем артистке были торжественно вручены вышеупомянутые государственные награды.
Тамара Синявская выразила глубокую признательность главе страны за постоянное внимание и высокую оценку её деятельности.