Mədəniyyət Nazirliyində görkəmli opera müğənnisi Tamara Sinyavskaya ilə görüş olub
Avqustun 28-də Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyində görkəmli opera müğənnisi, Rusiyanın, Azərbaycanın və SSRİ-nin Xalq artisti Tamara Sinyavskaya ilə görüş keçirilib.
Mədəniyyət naziri Adil Kərimli sənətkarın yaradıcılıq yolundan danışıb, onun opera tamaşalarında yüksək sənətkarlıq nümayiş etdirdiyini bildirib.
Diqqətə çatdırılıb ki, əfsanəvi müğənni və bəstəkar, SSRİ Xalq artisti Müslüm Maqomayevin ömür-gün yoldaşı olan T.Sinyavskaya Azərbaycan mədəniyyətinin təbliğinə də töhfələr verib. Müğənninin bu sahədəki fəaliyyəti dövlətimiz tərəfindən daim yüksək dəyərləndirilib. O, ötən il Prezident İlham Əliyevin müvafiq sərəncamları ilə “Heydər Əliyevin 100 illiyi (1923–2023)” yubiley medalı və “Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fəxri diplomu” ilə təltif olunub.
Sonra həmin dövlət təltifləri təntənəli şəkildə sənətkara təqdim olunub.
Tamara Sinyavskaya fəaliyyətinin daim diqqətdə saxlanılması və yüksək qiymətləndirilməsinə görə ölkə başçısına dərin təşəkkürünü bildirib.

Meeting with Opera Singer Tamara Sinyavskaya at the Ministry of Culture
A meeting with Tamara Sinyavskaya, an outstanding opera singer and People's Artist of Russia, Azerbaijan, and the USSR, took place at the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan on August 28.
Minister of Culture Adil Karimli spoke about the artist's creative journey and noted her exceptional virtuosity in opera performances.
It was emphasized that T. Sinyavskaya, the lifelong companion of the legendary singer and composer, People's Artist of the USSR Muslim Magomayev, also contributed to the promotion of Azerbaijani culture. Her work in this field has always been highly appreciated by our state. Last year, she was awarded the "100th anniversary of Heydar Aliyev (1923-2023)" jubilee medal and the "Honorary diploma of the President of the Republic of Azerbaijan" by the decree of President Ilham Aliyev.
The artist was ceremonially presented with the state awards, and Tamara Sinyavskaya expressed her deep gratitude to the head of the country for the constant support and high appreciation of her work.