Avqustun 20-də dünyaşöhrətli dirijor və bəstəkar, Azərbaycanın və SSRİ-nin Xalq artisti, Sosialist Əməyi Qəhrəmanı, Dövlət mükafatları laureatı Niyazinin (Niyazi Tağızadə-Hacıbəyov; 1912–1984) anadan olmasının 112-ci ildönümü tamam olur.
Bu münasibətlə mədəniyyət nazirinin müşaviri Cahangir Səlimxanov, Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyi və onun tabeliyində fəaliyyət göstərən Niyazinin Mənzil-Muzeyinin əməkdaşları, tanınmış mədəniyyət xadimləri Fəxri xiyabana gələrək maestronun məzarı önünə gül dəstələri düzüblər.
Anım mərasimdə görkəmli sənətkarın Azərbaycan musiqi mədəniyyətinin inkişafındakı xidmətləri vurğulanıb. Bildirilib ki, Niyazi Azərbaycan xalqının milli sərvətidir və onun adı hər zaman böyük ehtiramla anılır. O, Azərbaycan dirijorluq məktəbinin formalaşması və inkişafında müstəsna rol oynayıb.
Qeyd olunub ki, Niyazi dirijorluq fəaliyyətinə ötən əsrin 30-cu illərində başlayıb. 1935-ci ildə ilk dəfə olaraq Azərbaycan xalq musiqisinin klassik nümunələri – “Rast” və “Şur” muğamlarını nota köçürən bəstəkar 1946-cı ildə gənc dirijorların baxış-müsabiqəsinin laureatı adını qazanıb. 1949-cu ildə ən məşhur əsəri “Rast” simfonik muğamını yazıb.
Maestronun Azərbaycan Dövlət Opera və Balet Teatrının səhnəsində hazırladığı Müslüm Maqomayevin “Nərgiz”, Qara Qarayevin “Vətən”, Fikrət Əmirovun “Sevil” operaları, eləcə də Qara Qarayevin “Yeddi gözəl” və “İldırımlı yollarla” baletləri böyük uğur qazanıb.
Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestrinin bədii rəhbəri və dirijoru olan sənətkar eyni zamanda 1961-ci ildə Leninqrad (Sankt-Peterburq) Opera və Balet Teatrında Arif Məlikovun “Məhəbbət əfsanəsi” baletinin ilk tamaşasını hazırlayıb. Həmçinin Ankara Opera və Balet Teatrında Pyotr Çaykovskinin “Qaratoxmaq qadın”, Cüzeppe Verdinin “Aida” operalarına, İstanbul Opera və Balet Teatrında türk bəstəkarı Adnan Sayqunun “Koroğlu” operasının ilk tamaşasına və “Yunis Əmrə” oratoriyasına dirijorluq edib.
Bildirilib ki, bu gün Niyazinin adı dünyaşöhrətli dirijor və bəstəkarlarla qoşa çəkilir. Onun yaradıcılığı yeni nəsil musiqiçilər üçün əsl örnəkdir. Hələ neçə-neçə nəsillər Niyazinin sənət məktəbindən bəhrələnəcək.

20 августа исполнилось 112 лет со дня рождения всемирно известного дирижера и композитора, народного артиста Азербайджана и СССР, Героя Социалистического Труда, лауреата Государственных премий Ниязи (Ниязи Тагизаде-Гаджибеков; 1912-1984).
В связи с этим советник министра культуры Джахангир Салимханов, сотрудники
Азербайджанского государственного музея музыкальной культуры и действующей при нем музея-квартиры Ниязи, а также известные деятели культуры почтили память великого маэстро и возложили цветы к его могиле в Аллее почетного захоронения.
На церемонии почтения памяти были отмечены заслуги выдающегося профессионала в деле развития азербайджанской музыкальной культуры. Было отмечено, что Ниязи является национальным достоянием азербайджанского народа и его имя всегда упоминается с большим почтением. Ниязи сыграл исключительную роль в становлении и развитии азербайджанской дирижерской школы.
Было отмечено, что Ниязи начал свою дирижерскую деятельность еще в 30-х годах прошлого века. Композитор в 1935 году впервые перенес на ноты классические образцы азербайджанской народной музыки - мугамы «Раст» и «Шур», а в 1946 году стал лауреатом конкурса молодых дирижеров. В 1949 году он написал свое самое известное произведение – симфонический мугам «Раст».
Поставленные маэстро на сцене Азербайджанского государственного театра оперы и балета оперы «Наргиз» Муслима Магомаева, «Родина» Гара Гараева, «Севиль» Фикрета Амирова, а также балеты «Семь красавиц» и «Тропою грома» Гара Гараева пользовались оглушительным успехом.
Являющийся художественным руководителем и дирижером Азербайджанского государственного симфонического оркестра маэстро также подготовил в 1961 году премьерную постановку исполнение балета Арифа Маликова «Легенда о любви» в Ленинградском (Санкт-Петербургском) театре оперы и балета. Он также стоял за дирижерской стойкой при исполнении опер «Пиковая дама» Петра Чайковского и «Аида» Джузеппе Верди в Театре оперы и балета Анкары, руководил оркестром во время исполнения оперы турецкого композитора Аднана Сайгуна «Короглу» и оратории «Юнис Эмре» в Стамбульском театре оперы и балета.
Было отмечено, что сегодня имя Ниязи стоит в одном ряду со всемирно известными дирижерами и композиторами. Его творчество – настоящий пример для нового поколения музыкантов. Многие поколения еще будут восторгаться наследием художественной школы Ниязи.