Avqustun 15-də Füzuli şəhərindəki Kurmanqazı adına Uşaq yaradıcılıq mərkəzində “Füzulidə yay məktəbi” layihəsinin açılış mərasimi keçirilib. Layihənin məqsədi yay tətili müddətində doğma yurda qayıtmış Füzuli məktəblilərinin asudə vaxtının maraqlı və əyləncəli təşkilidir.
Avqustun 18-dək davam edəcək layihə Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı, Elm və Təhsil Nazirliyi, Ağdam, Füzuli və Xocavənd üzrə Prezidentin xüsusi nümayəndəliyinin dəstəyi ilə gerçəkləşir.
Özbəkistan Respublikası Prezidentinin hədiyyəsi olan, 2023-cü ilin avqust ayında istifadəyə verilmiş Füzuli şəhər Uluqbəy adına 1 nömrəli tam orta məktəbinin şagirdləri də layihədə iştirak edir.
Açılış mərasimində əvvəlcə Dövlət Himni səsləndirilib, ölkəmizin müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçmiş şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Mədəniyyət Nazirliyinin əməkdaşı və yay məktəbinin koordinatoru Rəfiqə Baxşiyeva layihənin məqsədi, nəzərdə tutulan fəaliyyətlər barədə söz açıb. O, yay məktəbinin keçirilməsinə dəstək göstərən bütün qurumlara təşəkkürünü bildirib.
Daha sonra Kurmanqazı adına Uşaq yaradıcılıq mərkəzinin kollektivi Azərbaycan və qazax dillərində əbədi-bədii kompozisiyalarla çıxış ediblər. Füzuli məktəblilərinin ifasında Azərbaycan muğamları, qazax folklor nümunələri dinlənilib, hər iki xalqın rəqsləri nümayiş olunub, həmçinin mərkəzin xor kollektivi tərəfindən musiqi nömrələri səsləndirilib.
Gün ərzində məktəblilər üçün rəsm dərsləri, taxta üzərində oyma üzrə ustad dərsi və əyləncəli oyunlar keçirilib.
Sonda tədbirin təəssüratlarını öyrənmək üçün məktəblilərlə sorğu sessiyası təşkil olunub.
Qeyd edək ki, yay məktəbi dövlət və özəl sektorun əməkdaşlığı ilə reallaşır. "Sirab", "Azərçay" və "Nort Vest" şirkətləri də layihəyə dəstək verir.

The opening ceremony of the "Summer School in Fuzuli" project took place on August 15 at the Children's Creative Center named after Kurmangazy in Fuzuli. The goal of the project is to provide engaging and fun summer activities for Fuzuli schoolchildren who have come back to their homeland.
The project, which will continue until August 18, is organized by the Ministry of Culture with the support of the Ministry of Science and Education, as well as the special representation of the President in Aghdam, Fuzuli, and Khojavand.
Schoolchildren of Fuzuli City Ulugbey Secondary School No. 1, which was a gift from the President of the Republic of Uzbekistan and opened in August 2023, also take part in the project.
The opening ceremony began with the national anthem, and then a minute of silence was held in memory of the martyrs who died for the independence and territorial integrity of our country.
Rafiga Bakhshiyeva, an employee of the Ministry of Culture and the coordinator of the summer school, spoke about the purpose of the project and the planned activities. She thanked all the institutions that supported the summer school.
Later, the team of the Children's Creative Center named after Kurmangazy performed literary and artistic pieces in Azerbaijani and Kazakh languages. Fuzuli schoolchildren performed Azerbaijani mughams and Kazakh folklore samples; dances from both cultures were demonstrated; and the center's choir presented musical performances.
During the day, schoolchildren took part in drawing lessons, a wood carving master class, and fun games.
At the end of the day, a survey was organized with the students to collect their impressions of the event.
It's worth mentioning that the summer school is made possible by the joint efforts of the public and private sectors. Companies such as "Sirab,"  "Azerchay," and "North West" also support the project.