“Mədəniyyət/Culture” jurnalının dördüncü sayı və “Xarıbülbül” xüsusi buraxılışı işıq üzü görüb
“Mədəniyyət/Culture” jurnalının dördüncü sayı və “Xarıbülbül” xüsusi buraxılışı işıq üzü görüb. Nəşrin dördüncü sayı Prezident İlham Əliyevin 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra baş tutmuş “Xarıbülbül” festivallarındakı son çıxışları və Şuşa şəhərinin Azərbaycan mədəniyyətinin paytaxtı elan edilməsi sərəncamı ilə başlayır. Jurnalda Şuşanın milli mədəniyyətimizdəki müstəsna yeri, təkrarsız rolu, tarixi Qələbəmizin istisna və dönüş nöqtəsi olmasından bəhs edilir.
Daha sonra xüsusi buraxılışda 2022-ci ilin 12-14 may tarixlərində Şuşada keçirilən V Xarıbülbül Beynəlxalq Folklor Festivalında iştirak edən redaksiya heyətinin təəssürat yazıları, qonaqların və bütün festival iştirakçılarının, musiqi tənqidçilərinin festival tədbirləri, həm də musiqimizdə, təsviri sənətimizdə, mifologiyamızda və folklorumuzda Xarıbülbül anlayışı ilə bağlı məqamlara həsr olunan məqalələri dərc olunub.
Jurnalın növbəti səhifələrində V “Xarıbülbül” Beynəlxalq Folklor Festivalının bütün gedişatı təsvir olunub, hər bir iştirakçının fikri, qonaqların təəssüratları qeyd edilib.
Yaradıcı heyət jurnalın bu sayının kulturoloji mənbə olaraq gələcəkdə araşdırmaçıların masaüstü vəsaitinə çevrilə biləcəyindən əminlik ifadə edir.

A special edition of "Kharibulbulbul" and the fourth issue of "Madaniyyat/Culture" magazine are published. The fourth issue opens with President Ilham Aliyev's recent speeches at the Kharibulbul celebrations after the 44-day war and the decree declaring Shusha the capital of Azerbaijani culture. The magazine discusses the exceptional place of Shusha in our national culture, its unique role, and how it played an exceptional and pivotal role in our historic victory.
The special issue features the editors' impressions of the V International Folklore Festival "Kharibulbul" held in Shusha on May 12-14, 2022, as well as articles written by festival guests, and all participants and music critics, covering the festival events and the concept of "Kharibulbul" in our music, visual arts, mythology, and folklore. On the following pages, you'll find a detailed report about the 5th International Folklore Festival "Kharibulbul", capturing each participant's and guest’s impressions.
The creative team is confident that this issue of the magazine will become a desktop resource for researchers in the future.