“Mədəniyyət/Culture” jurnalının dördüncü sayı və “Xarıbülbül” xüsusi buraxılışı işıq üzü görüb
“Mədəniyyət/Culture” jurnalının dördüncü sayı və “Xarıbülbül” xüsusi buraxılışı işıq üzü görüb. Nəşrin dördüncü sayı Prezident İlham Əliyevin 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra baş tutmuş “Xarıbülbül” festivallarındakı son çıxışları və Şuşa şəhərinin Azərbaycan mədəniyyətinin paytaxtı elan edilməsi sərəncamı ilə başlayır. Jurnalda Şuşanın milli mədəniyyətimizdəki müstəsna yeri, təkrarsız rolu, tarixi Qələbəmizin istisna və dönüş nöqtəsi olmasından bəhs edilir.
Daha sonra xüsusi buraxılışda 2022-ci ilin 12-14 may tarixlərində Şuşada keçirilən V Xarıbülbül Beynəlxalq Folklor Festivalında iştirak edən redaksiya heyətinin təəssürat yazıları, qonaqların və bütün festival iştirakçılarının, musiqi tənqidçilərinin festival tədbirləri, həm də musiqimizdə, təsviri sənətimizdə, mifologiyamızda və folklorumuzda Xarıbülbül anlayışı ilə bağlı məqamlara həsr olunan məqalələri dərc olunub.
Jurnalın növbəti səhifələrində V “Xarıbülbül” Beynəlxalq Folklor Festivalının bütün gedişatı təsvir olunub, hər bir iştirakçının fikri, qonaqların təəssüratları qeyd edilib.
Yaradıcı heyət jurnalın bu sayının kulturoloji mənbə olaraq gələcəkdə araşdırmaçıların masaüstü vəsaitinə çevrilə biləcəyindən əminlik ifadə edir.

Вышел четвёртый номер журнала «Mədəniyyət/Culture» и спецвыпуск «Харыбюльбюль»
Вышел четвёртый номер журнала «Меданият/Culture» и спецвыпуск «Харыбюльбюль». Четвёртый номер издания начинается с последних выступлений Президента Ильхама Алиева на фестивалях «Харыбюльбюль», состоявшихся после 44-дневной Отечественной войны, и указа об объявлении города Шуша культурной столицей Азербайджана. Журнал рассказывает об исключительном месте Шуши в нашей национальной культуре, его уникальной роли, освобождение которого стало исключительным и переломным моментом нашей исторической Победы.
Далее, в специальном выпуске опубликованы впечатления редакционной делегации, участвовавшей в V Международном фольклорном фестивале «Харыбюльбюль», проходившем в Шуше 12-14 мая 2022 года, материалы описывающие фестивальные мероприятия гостей и всех участников фестиваля, музыкальных критиков, а также статьи, посвящённые понятию Харыбюльбюль в нашей музыке, изобразительном искусстве, мифологии и фольклоре.
На следующих страницах журнала описывается весь ход V Международного фольклорного фестиваля «Харыбюльбюль», отмечается мнение каждого участника и впечатления гостей.
Творческий коллектив выражает уверенность, что этот номер журнала будучи культурологическим источником в будущем может стать настольным пособием для исследователей.