Adil Kərimli Sivilizasiyalar Alyansı Nazir Dostlar Qrupunun Yüksək Səviyyəli Görüşündə çıxış edib
Xəbər verdiyimiz kimi, 26-27 noyabr tarixlərində Portuqaliyanın Kaşkai şəhərində BMT Sivilizasiyalar Alyansının (UNAOC) "Sülhdə birlik: etimadın bərpası, gələcəyin yenidən formalaşdırılması" mövzusunda X Qlobal Forumu keçirilir. Builki forum Sivilizasiyalar Alyansının yaranmasının 20 illiyinə həsr olunub.
Noyabrın 26-da forumun açılış mərasimindən sonra “Bəşəriyyət naminə 20 illik dialoq: keçdiyimiz dərslər üzərində düşünmək və irəliyə doğru yol açmaq" mövzusunda UNAOC Nazir Dostlar Qrupunun Yüksək Səviyyəli Görüşü keçirilib. Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimli görüşdə çıxış edib.
Bildirib ki, çoxmillətli və çoxkonfessiyalı ölkə olan Azərbaycan mədəniyyətlərarası dialoqa böyük töhfələr verir.
Prezident İlham Əliyev tərəfindən 2008-ci ildə irəli sürülmüş “Bakı Prosesi” çərçivəsində 2011-ci ildən etibarən Sivilizasiyalar Alyansının da tərəfdaşlığı ilə ölkəmizdə altı dəfə Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu keçirilib.

Как мы сообщали, 26-27 ноября в Кашкайше (Португалия) проходит X Глобальный форум Альянса цивилизаций ООН (UNAOC) на тему «Единство в мире: восстановление доверия, переформатирование будущего». В этом году форум посвящён 20-летию создания Альянса цивилизаций.
26 ноября, после церемонии открытия форума, состоялась встреча высокого уровня Группы друзей-министров UNAOC на тему «20 лет диалога во имя человечества: размышление об извлечённых уроках и прокладывание пути вперёд». На встрече выступил министр культуры Азербайджанской Республики Адиль Каримли.
Он сказал, что Азербайджан, будучи многонациональной и многоконфессиональной страной, вносит большой вклад в межкультурный диалог.
В рамках «Бакинского процесса», предложенного Президентом Ильхамом Алиевым в 2008 году, с 2011 года в нашей стране в партнёрстве с Альянсом цивилизаций шесть раз проводился Всемирный форум межкультурного диалога.