Adil Kərimli Sivilizasiyalar Alyansı Nazir Dostlar Qrupunun Yüksək Səviyyəli Görüşündə çıxış edib
Xəbər verdiyimiz kimi, 26-27 noyabr tarixlərində Portuqaliyanın Kaşkai şəhərində BMT Sivilizasiyalar Alyansının (UNAOC) "Sülhdə birlik: etimadın bərpası, gələcəyin yenidən formalaşdırılması" mövzusunda X Qlobal Forumu keçirilir. Builki forum Sivilizasiyalar Alyansının yaranmasının 20 illiyinə həsr olunub.
Noyabrın 26-da forumun açılış mərasimindən sonra “Bəşəriyyət naminə 20 illik dialoq: keçdiyimiz dərslər üzərində düşünmək və irəliyə doğru yol açmaq" mövzusunda UNAOC Nazir Dostlar Qrupunun Yüksək Səviyyəli Görüşü keçirilib. Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimli görüşdə çıxış edib.
Bildirib ki, çoxmillətli və çoxkonfessiyalı ölkə olan Azərbaycan mədəniyyətlərarası dialoqa böyük töhfələr verir.
Prezident İlham Əliyev tərəfindən 2008-ci ildə irəli sürülmüş “Bakı Prosesi” çərçivəsində 2011-ci ildən etibarən Sivilizasiyalar Alyansının da tərəfdaşlığı ilə ölkəmizdə altı dəfə Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu keçirilib.

Adil Karimi Addresses High-Level Meeting of the Ministerial Group of Friends of the Alliance of Civilizations
As reported earlier, the 10th Global Forum of the UNAOC, under the theme "United in Peace: Restoring Trust, Reshaping the Future," is being held in Cascais, Portugal, on November 26-27. This year’s event celebrates the 20th anniversary of the Alliance of Civilizations.
After the opening ceremony on November 26, the High-Level Meeting of the UNAOC Ministerial Group of Friends took place with the theme "Two Decades of Dialogue for Humanity: Reflecting on Lessons Learned and Forging a Path Forward."  Minister of Culture of the Republic of Azerbaijan Adil Karimli made a speech at the meeting.
He noted that Azerbaijan, as a multinational and multi-confessional country, plays an important role in promoting intercultural dialogue.
As part of the "Baku Process" initiated by President Ilham Aliyev in 2008, Azerbaijan has hosted the World Forum on Intercultural Dialogue six times since 2011 in partnership with the Alliance of Civilizations.