Mədəniyyət naziri Adil Kərimli noyabrın 6-da Dövlət Film Fondunda Azərbaycan Respublikası Kino Agentliyi (ARKA) tərəfindən elan olunmuş film layihələri müsabiqəsi və post-prodakşn mərhələsində olan film layihələrinə dəstək müsabiqəsində qalib gələn şirkətlərin nümayəndələri ilə görüşüb.
Mədəniyyət Nazirliyi və ARKA-nın məsul şəxsləri, tanınmış kino xadimlərinin də iştirak etdiyi görüşdə agentliyin 2023–2024-cü illərdə istehsal olunmaq üçün film layihələri müsabiqəsi və post-prodakşn mərhələsində olan film layihələrinə dəstək müsabiqəsi, həmçinin dəstək verilən digər filmlərin hazırkı vəziyyəti haqqında ətraflı fikir mübadiləsi aparılıb, rejissor və prodüserlərin rastlaşdığı problemlər dinlənilib.
ARKA-nın fəaliyyəti haqqında məlumat verən mədəniyyət naziri Adil Kərimli qeyd edib ki, qurumun əsas hədəfi film istehsalçıları üçün əlverişli ekosistemin yaradılmasıdır. Bildirilib ki, ARKA tərəfindən ötən il elan olunan film layihələri müsabiqəsində ərsəyə gətirilən işlərin müdafiə (pitçinq) mərhələsi gerçəkləşib. Bu mərhələdə layihələr Seçim komissiyasının üzvləri və Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən yaradılmış kinematoqrafiya, rəqəmsal və digər audiovizual əsərlərin məzmununun qiymətləndirilməsi üzrə Ekspert şurasının nümayəndələri tərəfindən qiymətləndirilib. Bu müsabiqə vasitəsilə 40-dan çox film istehsalata buraxılıb.
Nazir söyləyib ki, ölkəmiz 2023–2024-cü illərdə beynəlxalq film müsabiqələrində uğurla təmsil olunub: “Bu, çox müsbət haldır və bizi sevindirir. Lakin nəticələr bizim üçün, yəqin ki, sizlər üçün də hələlik qənaətbəxş deyil. Çünki bu sahədə potensial olduqca çoxdur və ondan istifadə etməliyik. Bunun üçün də film çəkilişləri zamanı infrastruktur baxımından meydana gələn çətinlikləri və problemləri müzakirə etmək vacibdir”.
Sonra kommersiya və animasiya filmlərinin çəkilməsi, film istehsalı üçün maliyyə mənbəyinin tapılması, vahid dövlət satınalma müqaviləsi, kino tənqidi sahəsinin inkişafı, kino sahəsində vergi güzəştləri, orta nəsil rejissorların işə daha çox cəlb edilməsi, sənədli filmlər studiyalarının yenidən bərpa olunması, idman filmlərinə dəstək, televiziya filmlərinin maliyyələşdirilməsi və s. mövzularda təkliflər səsləndirilib.
Diqqət mərkəzinə çəkilən məsələlərə münasibət bildirən nazir kinonun ümumi inkişafına xidmət edəcək hər bir rəy və təklifin nəzərə alınacağını söyləyib.
Görüşdə həmçinin kino sahəsində kadr çatışmazlığı, filmlərin dublyajı ilə bağlı bir sıra fikirlər, o cümlədən tənqidi mülahizələr səslənib, bu xüsusda boşluqların olduğu vurğulanıb.
Nazir mədəniyyətin bir çox sahəsində kadr çatışmazlığının özünü göstərdiyini bildirib. Deyib ki, Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən kino sahəsində kadr hazırlığına böyük əhəmiyyət verilir və bununla bağlı Elm və Təhsil Nazirliyi ilə sıx əməkdaşlıq mövcuddur.
Diqqətə çatdırılıb ki, Prezident İlham Əliyevin 22 iyul 2022-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq olunan “Azərbaycan Respublikasının 2022–2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası” çərçivəsində Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən “Mədəniyyət və yaradıcı sənayelər üzrə xüsusi Təqaüd proqramı” həyata keçirilib. Proqramda qalib gələn gənclərdən 6 nəfəri (ötən il 1 nəfər olub) xaricdə kino sahəsi üzrə nazirliyin qrantı əsasında təhsil alır.
Bədii, sənədli kino ilə yanaşı, animasiya filmlərinin istehsalına da toxunan nazir bu sahənin inkişafına xüsusi diqqət ayrılacağını söyləyib.
Adil Kərimli görüşün sonunda kino ictimaiyyəti ilə belə geniş tərkibdə, işgüzar və səmimi atmosferdə ünsiyyətdən məmnunluğunu bildirib, onlara fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.

6 ноября министр культуры Адиль Каримли встретился в Государственном кинофонде с представителями компаний-победителей конкурса кинопроектов и поддержки кинопроектов на этапе постпродакшена, объявленного Агентством кино Азербайджанской Республики (АКАР).
На встрече, на которой присутствовали представители Министерства культуры и АКАР, а также известные деятели кино состоялся подробный обмен мнениями о конкурсе агентства на кинопроекты к производству в 2023-2024 годах и конкурсе на поддержку кинопроектов на стадии постпродакшена, а также о текущем статусе других поддерживаемых фильмов, и были выслушаны проблемы, с которыми столкнулись режиссеры и продюсеры.
Министр культуры Адиль Керимли, предоставивший информацию о деятельности АКАР, отметил, что основная цель учреждения – создание благоприятной экосистемы для производителей кино. кинопродюсеров. Сообщалось, что завершился этап защиты (питчинга) работ, созданных в конкурсе кинопроектов, объявленном АКАР в прошлом году. На этом этапе проекты оценивали члены Отборочной комиссии и представители Экспертного совета по оценке содержания кинематографических, цифровых и других аудиовизуальных произведений, созданного Министерством культуры. Благодаря этому конкурсу в производство было запущено более 40 фильмов.
Министр сообщил, что наша страна успешно была представлена на международных киноконкурсах в 2023-2024 годах: «Это очень позитивно и радует нас. Но результаты по-прежнему неудовлетворительны для нас и, возможно, для вас. Потому что в этой сфере большой потенциал, и мы должны его использовать. По этой причине важно обсудить трудности и проблемы, возникающие с точки зрения инфраструктуры во время съемок».
Затем были озвучены предложения по созданию коммерческих и анимационных фильмов, поиску источников финансирования кинопроизводства, единому государственному контракту на закупку, развитию сферы кинокритики, налоговым льготам в сфере кино, более активного привлечения к работе режиссёров среднего поколения, восстановлению студий документальных фильмов, поддержке фильмов о спорте, финансированию телевизионных фильмов и другим вопросам.
Комментируя поставленные вопросы, министр заявил, что каждое мнение и предложение, которые послужат общему развитию кинематографа, будут учтены.
На встрече был высказан ряд мнений, в том числе критических, по поводу нехватки кадров в сфере кино, озвучивания фильмов, подчеркнуто, что в этом плане есть пробелы.
Министр сообщил, что нехватка кадров проявляется во многих сферах культуры. Он сообщил, что Министерство культуры придаёт большое значение подготовке кадров в сфере кино, и в этом плане ведётся тесное сотрудничество с Министерством науки и образования.
Было доведено до сведения, что в рамках «Стратегии социально-экономического развития Азербайджанской Республики на 2022-2026 годы», утвержденной Распоряжением Президента Ильхама. Алиева от 22 июля 2022 года Министерство культуры реализовало «Специальную Стипендиальную программу для культурных и творческих индустрий». 6 молодых людей, победивших в программе (в прошлом году был 1 человек), получают за рубежом образование в сфере кино на средства гранта министерства.
Касаясь вопроса производства наряду с художественными и документальными фильмами и анимационных фильмов, министр сообщил, что развитию этой сферы будет уделяться особое внимание.
В завершение встречи Адиль Каримли выразил удовлетворение общением с киносообществом в таком широком составе, в деловой и дружеской атмосфере и пожелал им успехов в деятельности.