Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimlinin teatr-konsert müəssisələri və müvafiq təhsil ocaqlarının kollektivləri ilə görüşləri davam edir. Müəssisələrin fəaliyyəti və qarşıda duran vəzifələr müzakirə olunur.
Mədəniyyət naziri noyabrın 5-də Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrında kollektivlə görüşüb. Musiqili Teatrın zəngin keçmişə, özünəməxsus sənət ənənələrinə malik olduğunu deyən nazir ölkəmizdə teatr sahəsinə göstərilən dövlət dəstəyindən danışıb. Bildirib ki, Prezident İlham Əliyev mədəniyyət sahəsinin də inkişafını daim diqqətdə saxlayır. Son illərdə teatrlarımızın maddi-texniki təchizatının yaxşılaşdırılması, paytaxtda, həmçinin bölgələrdə yeni teatr binalarının tikilməsi və əsaslı təmir-bərpası istiqamətində böyük işlər görülüb və bu sahədə fəaliyyət davam etdirilir.
Qeyd olunub ki, zaman-zaman Musiqili Teatrda korifey sənətkarlar çalışıb, Azərbaycan və dünya dramaturgiyasının diqqətəlayiq nümunələri tamaşaya qoyulub. Kollektiv tamaşaçıların estetik zövqünü oxşayan maraqlı səhnə əsərlərini nümayiş etdirir. Musiqili Teatr da nazirliyin dəstəyi ilə həm ölkədaxili, həm də xarici qastrol səfərlərində iştirak edir.
Teatrın direktoru Əməkdar incəsənət xadimi Əliqismət Lalayev kollektivlə görüşə görə nazirə minnətdarlığını bildirib, teatrın uğurları ilə yanaşı, bəzi diqqət çəkilməli olan məsələlərdən danışıb.
Teatrın əməkdaşları – Xalq artistləri İlham Namiq Kamal, Afaq Bəşirqızı, Fatma Mahmudova, Əməkdar artistlər Əzizağa Əzizov, Ələkbər Əliyev, Əkbər Əlizadə, Nadir Xasiyev, Əməkdar incəsənət xadimi dirijor Fəxrəddin Atayev, aktyorlar Gülcahan Salamova, Eleonora Mustafayeva, Gültac Əlili, xor artistləri Aydan Əliyeva, Günel Qafarova, teatrın quruluşçu rəssamı Əməkdar artist Nabat Səmədova, teatrın baş rəssamı Vüsal Rəhim və başqaları çıxış ediblər. Kollektivin üzvləri təklif və müraciətlərini dilə gətiriblər.
Nazir deyib ki, Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən teatr sahəsində də islahatların aparılması prioritet istiqamətlərdən biridir.

Продолжаются встречи министра культуры Азербайджанской Республики Адиля Каримли с коллективами театрально-концертных учреждений и профильных учебных заведений. Обсуждаются деятельность учреждений и задачи, стоящие перед ними.
5 ноября министр культуры встретился с коллективом Азербайджанского государственного академического музыкального театра. Министр отметил, что Музыкальный театр имеет богатое прошлое и уникальные художественные традиции, и рассказал о государственной поддержке театральной отрасли в нашей стране. Он сказал, что Президент Ильхам Алиев всегда уделяет внимание развитию сферы культуры. За последние годы проделана большая работа в направлении улучшения материально-технического обеспечения наших театров, строительства новых и капитального ремонта существующих театральных зданий в столице, а также в регионах, и деятельность в этой области продолжается.
Было отмечено, что в Музыкальном театре время от времени работали корифеи артистического мастерства, осуществлялись постановки замечательных образцов Азербайджанской и мировой драматургии. Коллектив представляет интересные сценические произведения, отвечающие эстетическому вкусу зрителей. При поддержке министерства Музыкальный театр также участвует в отечественных и зарубежных гастролях.
Директор театра, заслуженный деятель искусств Алигисмет Лалаев выразил министру благодарность за встречу с коллективом и рассказал о некоторых вопросах, которые следует отметить наряду с успехами театра.
На встрече выступили сотрудники театра -  народные артисты Ильхам Намик Камаль, Афаг Баширгызы, Фатма Махмудова, заслуженные артисты Азизага Азизов, Алекпер Алиев, Акбар Ализаде, Надир Хасиев, заслуженный деятель искусств дирижер Фахреддин Атаев, актеры Гулджахан Саламова, Элеонора Мустафаева, Гюльтадж Алили, артисты хора Айдан Алиева, Гюнель Гафарова, художник-постановщик театра, заслуженная артистка Набат Самедова, главный художник театра Вусал Рахим и другие. Члены коллектива высказали свои предложения и обращения.
Министр сообщил, что проведение реформ в театральной сфере является одним из приоритетов Министерства культуры.