2024-cü il noyabrın 4-5-də Braziliyanın Salvador şəhərində G20 çərçivəsində “Mədəniyyət və İqlim dəyişikliyi” mövzusunda  beynəlxalq seminar keçirilmişdir. Sözügedən seminarda “COP: Mədəniyyət iqlim dəyişmələrinin mərkəzində” adlı panel sessiyada Mədəniyyət Nazirliyinin əməkdaşı Ceyran Cəfərova tərəfindən iştirak təmin olunmuşdur. Braziliyanın mədəniyyət nazirinin müşaviri tərəfindən moderasiya olunan sessiyada Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyi ilə yanaşı COP28 Sədrliyindən Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin (BƏƏ) Mədəniyyət Nazirliyi, eyni zamanda COP30 Sədrliyi qismində Braziliya Federativ Respublikasının Mədəniyyət Nazirlikləri təmsil olundular.
İlk növbədə BƏƏ tərəfi COP28 zamanı həyata keçirilən 1-ci Yüksək Səviyyəli Nazirlər Dialoqu barədə məlumat verərək mədəniyyətin iqlim fəaliyyətindəki roluna həsr olunan tədbirlərin həyata keçirilməsi zamanı üzləşdikləri çətinliklər barədə danışdı. Sonda isə COP29 zamanı bu tədbirlərin keçirilməsi üçün göstərilən dəstəyə görə Azərbaycan tərəfinə təşəkkürlərini bildirdi.
İnteraktiv keçən panel sessiyada Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən həyata keçiriləcək 2-ci Yüksək Səviyyəli Nazirlər Dialoqu, eyni zamanda COP29 çərçivəsində təqdimatının baş tutacağı “Culture for Climate” (C4C) təşəbbüsü barədə tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat verildi.
Ardınca Azərbaycanın mədəniyyətin iqlim gündəliyinə daxil edilməsi istiqamətində gördüyü digər işlər, 2024-cü ilin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”  elan olunması, həmçinin 6-cı Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Formunda 2 sessiyanın məhz iqlim və mədəniyyətə həsr olunması barədə məlumatlar tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıldı.
Braziliya Mədəniyyət Nazirliyinin nümayəndəsi isə hər iki təqdimatçıya detallı məlumatlara görə təşəkkürünü bildirərək COP30 zamanı həyata keçiriləcək Yüksək Səviyyəli Nazirlər Dialoq üçün ilkin hazırlıq işlərinin artıq başladığını, eyni zamanda Azərbaycanda keçiriləcək tədbirlərin nəticələrini gözlədiklərini bildirdilər. Sonda Braziliya tərəfi də öz növbəsində Azərbaycana təşəbbüsü dəstəklədiyi üçün minnətdarlığını bildirdi.

An international seminar titled "Culture and Climate Change" was held in the framework of G20 on November 4, 5, 2024, in Salvador, Brazil. Jeyran Jafarova from Azerbaijan’s Ministry of Culture took part in the panel session "COP: Culture at the Center of Climate Change." The session, moderated by the advisor to the Brazilian Minister of Culture, was attended by the Ministry of Culture of Azerbaijan, the Ministry of Culture of UAE representing COP28 Presidency, and the Ministry of Culture of Brazil representing COP30 Presidency.
First, the UAE side reported on the first High-Level Ministerial Dialogue held during COP28 and talked about the challenges encountered during the implementation of actions dedicated to the role of culture in climate action. In the end, they thanked the Azerbaijani side for the support provided for these events during COP29.
During an interactive panel session, participants received comprehensive information about the upcoming second High-Level Ministerial Dialogue organized by the Ministry of Culture of Azerbaijan, as well as the Culture for Climate (C4C) initiative to be presented at COP29.
After that, participants were informed about Azerbaijan's efforts to integrate culture into the climate agenda, including the declaration of 2024 as Green World Solidarity Year by the President of Azerbaijan and the dedication of two sessions to climate and culture at the sixth World Forum on Intercultural Dialogue.
The representative of the Ministry of Culture of Brazil thanked both presenters for their detailed information and shared that preparations for the High-Level Ministerial Dialogue at COP30 have already started. They also expressed that they are looking forward to the results of the events held in Azerbaijan. In conclusion, the Brazilian side expressed its gratitude to Azerbaijan for supporting the initiative.