2024-cü il noyabrın 4-5-də Braziliyanın Salvador şəhərində G20 çərçivəsində “Mədəniyyət və İqlim dəyişikliyi” mövzusunda  beynəlxalq seminar keçirilmişdir. Sözügedən seminarda “COP: Mədəniyyət iqlim dəyişmələrinin mərkəzində” adlı panel sessiyada Mədəniyyət Nazirliyinin əməkdaşı Ceyran Cəfərova tərəfindən iştirak təmin olunmuşdur. Braziliyanın mədəniyyət nazirinin müşaviri tərəfindən moderasiya olunan sessiyada Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyi ilə yanaşı COP28 Sədrliyindən Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin (BƏƏ) Mədəniyyət Nazirliyi, eyni zamanda COP30 Sədrliyi qismində Braziliya Federativ Respublikasının Mədəniyyət Nazirlikləri təmsil olundular.
İlk növbədə BƏƏ tərəfi COP28 zamanı həyata keçirilən 1-ci Yüksək Səviyyəli Nazirlər Dialoqu barədə məlumat verərək mədəniyyətin iqlim fəaliyyətindəki roluna həsr olunan tədbirlərin həyata keçirilməsi zamanı üzləşdikləri çətinliklər barədə danışdı. Sonda isə COP29 zamanı bu tədbirlərin keçirilməsi üçün göstərilən dəstəyə görə Azərbaycan tərəfinə təşəkkürlərini bildirdi.
İnteraktiv keçən panel sessiyada Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən həyata keçiriləcək 2-ci Yüksək Səviyyəli Nazirlər Dialoqu, eyni zamanda COP29 çərçivəsində təqdimatının baş tutacağı “Culture for Climate” (C4C) təşəbbüsü barədə tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat verildi.
Ardınca Azərbaycanın mədəniyyətin iqlim gündəliyinə daxil edilməsi istiqamətində gördüyü digər işlər, 2024-cü ilin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”  elan olunması, həmçinin 6-cı Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Formunda 2 sessiyanın məhz iqlim və mədəniyyətə həsr olunması barədə məlumatlar tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıldı.
Braziliya Mədəniyyət Nazirliyinin nümayəndəsi isə hər iki təqdimatçıya detallı məlumatlara görə təşəkkürünü bildirərək COP30 zamanı həyata keçiriləcək Yüksək Səviyyəli Nazirlər Dialoq üçün ilkin hazırlıq işlərinin artıq başladığını, eyni zamanda Azərbaycanda keçiriləcək tədbirlərin nəticələrini gözlədiklərini bildirdilər. Sonda Braziliya tərəfi də öz növbəsində Azərbaycana təşəbbüsü dəstəklədiyi üçün minnətdarlığını bildirdi.

4-5 ноября 2024 года в Сальвадоре, Бразилия, в рамках G20 состоялся международный семинар «Культура и изменение климата». В рамках указанного семинара было обеспечено участие сотрудницы Министерства культуры Джейран Джафаровой в панельной сессии на тему «СОР: Культура в центре климатических изменений». На сессии, модератором которой выступил советник министра культуры Бразилии наряду с Министерством культуры Азербайджана были представлены Министерство культуры Объединённых Арабских Эмиратов (ОАЭ) в рамках председательства COP28, а также Министерство культуры Федеративной Республики Бразилия в качестве председателя COP30.
Прежде всего, сторона ОАЭ сообщила о 1-й встрече министров культуры высокого уровня, состоявшейся в ходе COP28, и рассказала о трудностях, с которыми они столкнулись в ходе реализации действий, посвящённых роли культуры в борьбе с изменением климата. В завершение выступавший поблагодарил Азербайджанскую сторону за поддержку, оказанную в проведении этих мероприятий в ходе COP29. В ходе интерактивной панельной сессии участникам была предоставлена подробная информация о 2-й встрече министров культуры высокого уровня, которую проведёт Министерство культуры Азербайджана, а также об инициативе «Культура ради Климата» (C4C), которая будет представлена в рамках COP29.Затем до сведения участников сессии была доведена информация о других работах, проводимых Азербайджаном в направлении включения культуры в климатическую повестку дня, об объявлении Президентом Азербайджанской Республики 2024 года «Годом солидарности во имя Зелёного мира», а также о том, что две сессии 6-го Форума всемирного межкультурного диалога были посвящены именно климату и культуре. Представитель Министерства культуры Бразилии выразил благодарность обоим докладчикам за подробную информацию и заявил, что предварительная подготовка к встрече министров высокого уровня, которая состоится во время COP30, уже началась, и в то же время они ждут итоги мероприятий, которые пройдут в Азербайджане. В завершение Бразильская сторона выразила благодарность Азербайджану за поддержку инициативы.